Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Forum Wentylacja 2020

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2020  |  15.04.2020
Forum Wentylacja 2020
Forum Wentylacja 2020
Fot. MS

Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2020 (3–4 marca) było ostatnim dużym wydarzeniem branżowym przed epidemią i pomimo niepokojących sygnałów z zagranicy zarówno targi, jak i konferencje odbyły się bez zakłóceń i w profesjonalnej atmosferze.

Swoje oferty prezentowało 185 wystawców z Polski i zagranicy. Targi i towarzyszące im seminaria zgromadziły 4000 uczestników: wykonawców, instalatorów, projektantów, handlowców i producentów. Wzorem ubiegłych lat zorganizowano Strefę Instalatora, Arenę Technologii, Konkurs na najciekawszych produkt i – to co jest unikalną wartością tych targów – seminaria dla fachowców. 

Nasza redakcja wróciła z targów w pełni zadowolona – mieliśmy wielu gości na stoisku, naszych stałych i nowych czytelników. Obserwowaliśmy, jak wielu młodych inżynierów szuka dobrych partnerów i forum do wymiany doświadczeń i zdobywania fachowej wiedzy. W tym roku oferowaliśmy im m.in. nowe książki – o pompach ciepła autorstwa Mariana Rubika oraz o regulacji automatycznej w wentylacji i klimatyzacji Andrzeja Romanowskiego. Następne targi za rok – wszyscy wierzymy, że tak jak podczas tegorocznych epidemia była jeszcze odległa i daleka, na następnych będzie już tylko historią.

Zobacz fotorelację z targów >>

Strefy, areny i konkursy

Strefa Instalatora to specjalny wydzielony teren dla monterów systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia, gdzie można było poznać ciekawe rozwiązania techniczne firm: Agmet, B&L International, BH-Res, Elektronika, Energy Air, Frapol, Gizo, Heatpex, Hilti, Milwaukee, PROZON i Ventermo. Na Arenie Technologii prezentowane były klimatyzatory split i centrale wentylacyjne firm: Alnor, Clima Gold, Elektronika, Frapol, GE Appliances, Gree, Harmann, HVAC Ratherm, Komfovent, Lindab, Nest, OEM Energy, Prodmax, Thermo, Ventermo, Ventia i Wienkra.

W konkursie na Najciekawszy Produkt 2020 wystawcy zgłosili 48 nowych produktów. Uczestnicy targów w kategorii Wentylacja wybrali centralę wentylacyjną Komfovent Verso PRO 2 firmy Ventia, a w kategorii Klimatyzacja – klimatyzator naścienny FTXA-BB firmy Daikin Airconditioning Poland.

W konkursie PASCAL, promującym ciekawe projekty budynków i ich modernizacji, nagrodzono: Hotel Europejski w Warszawie, projektanci: Grzegorz Kalicki i Leszek Machowski z firmy Adeo Energy; GPP Business Park Biurowiec im. K. Blocha w Katowicach, projektanci: Artur Górny, Aleksandra Pokój, Mirosław Pokój i Marcin Zawadzki z firmy MBC Automatyka i Wentylacja; Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, projektanci: Robert Brzozowski i Marcin Korab z firmy Studio Klima. Wyróżnienia otrzymały projekty: Generation Park Z zgłoszony przez Buro Happold Polska, Nowy Targ firmy Roger Preston Polska oraz Szpital UJ w Prokocimiu zgłoszony przez Grupę MSP. 

Nagrody Stowarzyszenia Polska Wentylacja DELTA za osiągnięcia biznesowe zdobyły w kategorii firm działających ponad 30 lat: A.W. Klima, Klimor i Mercor (odpowiednio: pierwsze, drugie i trzecie miejsce), a w kategorii firm działających do 30 lat firmy: Klima-Therm, Testo i Iglotech. Spośród firm działających do 20 lat nagrodzono firmy: Refsystem, Euroklimat i Clima Gold oraz Klimat Solec, a w kategorii firm działających do 10 lat: Caldo Wentylacja, Harmann i Planetfan.

Seminaria i warsztaty 

Równolegle odbywały się seminaria i warsztaty – nie sposób tu wymienić wszystkich ok. 80 wystąpień. Zagadnień energetycznych i efektywnej wentylacji dotyczyły m.in. referaty nt. wyznaczania zapotrzebowania na energię za pomocą obliczeń godzinowych oraz metody miesięcznej (Jerzy Kwiatkowski, Politechnika Warszawska), kosztów życia budynku na przykładzie wybranych instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych (Andrzej Romanowski, Building Energy Consulting), doboru central wentylacyjnych do różnych zastosowań (Jarosław Müller, Politechnika Krakowska), właściwości konstrukcyjnych central basenowych i ich wpływu na funkcjonalność oraz efektywność energetyczną (Zbigniew Wnukowicz, Elbas), wpływu systemu wentylacji oraz szczelności obudowy na zdolność budynku do zapewnienia ochrony przed smogiem (Jerzy Sowa, Politechnika Warszawska), wpływu zanieczyszczenia instalacji na sprawność urządzeń i komfort (Marek Korzec, AGH), skutecznej filtracji powietrza (Anna Charkowska, Politechnika Warszawska) i badania filtrów w warunkach rzeczywistych i laboratoryjnych (Piotr Życzkowski (AGH).

W drugim dniu w bloku wystąpień dotyczących aspektów energetycznych pojawiły się m.in. referaty dotyczące: efektywności odzysku ciepła w centralach wentylacyjnych (Maciej Mijakowski, FPE), wpływu regulacji wilgotności na zużycie energii w instalacjach (Andrzej Romanowski, Building Energy Consulting), wpływu wskaźnika EP na projektowanie zgodnie z WT 2021 w budynkach jednorodzinnych i budynkach plusenergetycznych (Paweł Lachman, PORT PC), stosowania rekuperatorów ściennych w świetle obowiązujących wymagań (Łukasz Amanowicz, Politechnika Poznańska), innowacyjnych systemów wentylacji (Bartłomiej Adamski, PZITS) i kurtyn powietrznych w drzwiach zewnętrznych (Agnieszka Zając, Politechnika Wrocławska). Kwestie energetyczne były też tematem referatów Stowarzyszenia Europejskiego Przemysłu Wentylacyjnego – m.in. zagadnienia dot. ekoprojektu dla wentylacji i europejskiej bazy produktów z etykietami energetycznymi (Jelmer de Jong) i wymogów ekoprojektu dla jednostek wentylacyjnych (Claus Händel). 

Warsztaty projektanta poświęcone były prezentacjom projektów nominowanych do konkursu PASCAL. Podczas warsztatów chłodniczych organizowanych przez PROZON dyskutowano o czynnikach chłodniczych i kwestiach środowiskowych, energetycznych, prawnych oraz eksploatacyjnych, w tym dla pomp ciepła. Jak co roku odbyło się seminarium dot. wentylacji naturalnej i kominów przygotowane przez Krajową Izbę Kominiarzy. 

W bloku zagadnień dot. wentylacji pożarowej mówiono m.in. o: praktycznej funkcjonalności systemów wentylacji pożarowej (Grzegorz Kubicki, Politechnika Warszawska), systemach różnicowania ciśnienia (Grzegorz Sypek, SITP), nowych konstrukcjach klapach pożarowych (Marcin Gasiński, Aereco Wentylacja), odbiorach instalacji wentylacji pożarowej (Grzegorz Krajewski, ITB), systemach integrujących urządzenia przeciwpożarowe (Robert Zapała) i weryfikacji numerycznej efektów działania wybranych instalacji wentylacji pożarowej (Grzegorz Sztarbała, ARDOR)

Odbyły się też warsztaty BIM/CAD, podczas których prezentowano m.in. możliwości projektowania instalacji HVAC w technologii CAD-BIM. Blok tematyczny dot. akustyki w wentylacji, w tym zapobiegania hałasowi w instalacjach, poprowadził Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej i BH-Res.

[targi, targi forum wentylacja - salon klimatyzacja 2020, prenumerata rynku instalacyjnego, rynek instalacyjny]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl