Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego

Artykuł wstępny z RI 4/2020
Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2020  |  15.04.2020
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Fot. Redakcja RI

Zanim wybuchła pandemia, ważnym tematem był nowy cel Unii Europejskiej – Europejski Zielony Ład. Do 2050 roku UE ma się stać kontynentem neutralnym dla klimatu. Aby osiągnąć ten cel, trzeba działać we wszystkich sektorach gospodarki: inwestować w technologie przyjazne dla środowiska, wspierać innowacje przemysłowe, wprowadzać czystsze, tańsze i zdrowsze formy transportu prywatnego i publicznego, obniżać emisyjność energetyki, zwiększać efektywność energetyczną budynków. To także plan dla obywateli Wspólnoty oraz przedsiębiorstw na czerpanie korzyści ze zrównoważonej transformacji. Europejski Zielony Ład ma być nową strategią wzrostu gospodarczego.

Niech jednak aktualna sytuacja nie usunie nam z pola widzenia tego, że stale zabijamy nasze środowisko i nawet gdy już uporamy się z wirusami, to o ile nie zmienimy swojego postępowania, zmierzamy drogą donikąd. Nie chodzi tylko o emisję CO2 i wydobycie paliw kopalnych, ale też o kurczące się zasoby słodkiej wody oraz surowców dla różnych dziedzin gospodarki i rolnictwa, a także o lawinowo rosnące zaśmiecanie planety stałymi i płynnymi odpadami komunalnymi i przemysłowymi.

Przeczytaj więcej artykułów z nowego numeru >>

Bez gospodarki w obiegu zamkniętym nie ma dla nas przyszłości. A gospodarka taka oznacza całkowitą zmianę – trzeba będzie przewartościować projektowanie i wytwarzanie wszystkiego, od opakowań, ubrań, urządzeń, przez maszyny, budynki, nawet po wzornictwo, aby zapewnić łatwe odzyskiwanie zużytych do produkcji surowców i ich powtórne wykorzystanie.

Czy będzie to trudne? Tak, ale mamy już na tym polu doświadczenie, np. tzw. ekoprojekt, czyli regulacje w zakresie efektywności energetycznej urządzeń, przepisy dotyczące energoefektywności energetycznej budynków czy chociażby samochodów. Ten proces już trwa, ale teraz musi przyspieszyć. Będzie to wyścig do lepszego świata, czystego i dla ludzi, a nie dla rozpasanej konsumpcji. Kto podąży tą drogą, wygra, a kto oprze się na starym modelu, owszem, nie poniesie kosztów zmian, ale z czasem ogromne koszty ich zaniechania. Pandemia powinna zatem pomóc w przewartościowaniu naszego myślenia.

To, co dzieje się tu i teraz, powinniśmy w Polsce wykorzystać nie do odbudowywania starego, ale tworzenia nowego. Czy warto ładować kolejne miliardy w utrwalanie tego, co i tak zobowiązaliśmy się zmienić?
W kraju, jak i na całym świecie, wirus paraliżuje turystykę, sport, usługi – w tym targowe i szkoleniowe. Jak pandemia wpłynie na prace i usługi instalacyjne, jeszcze nie wiemy. Budowy nie wyhamowały, ale czy zatory płatnicze w jednych branżach nie spowodują zastojów w innych? Jak mają się zachować instalatorzy? Być może nie będzie gwałtownego wyhamowania, skoro przed pandemią na fachowców trzeba było czekać wiele tygodni, a ekipy montujące PV miały zamówienia na wiele miesięcy. Z awariami i zaplanowanymi remontami też się nie czeka. Ale jak sytuacja gospodarcza wpłynie na rynek projektowy?

Jedno jest pewne – róbmy swoje! A można, nawet gdy jest tyle ograniczeń. Hurtownie i sklepy instalacyjne oraz budowlane oferują dogodne warunki zamawiania i odbioru, oraz dostaw. Projektanci mają możliwość pracy zdalnej i „wyjścia” z biur. Na budowach obowiązuje specjalizacja i każdy robi swoje – nikt łopaty nie podpiera. Ponadto widać, jak branża instalacyjna potrzebę kontaktu realizuje za pomocą technologii teleinformatycznych. Kolejna kwestia – nowe urządzenia są serwisowane zdalnie, a teraz rozwiązanie to stanie się standardem. Ten „poligon doświadczalny”, z jakim mamy obecnie do czynienia, przyspieszy rozwój technologii Internet of Things (IoT) i Smart Home, a fachowców od nich już brakuje.

Przeczytaj wstępniak z poprzedniego numeru >>

Z poprzednich kryzysów płynie ważny wniosek: wszystkich nas powinna obowiązywać dyscyplina, zwłaszcza ta płatnicza, żeby nie utopić swoich partnerów w długach. Lawinę łatwo mogą wywołać jednostki, ale gdy spada, dusi wszystkich...

[wstęniak, branża instalacyjna, koronawirus, ekoprojekt, efektywność energertyczna, europejski zielony ład]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl