Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja i klimatyzacja przyszłości

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2020  |  15.04.2020
Wentylacja i klimatyzacja przyszłości
Wentylacja i klimatyzacja przyszłości
Fot. WJ

Pod takim hasłem odbyła się IV Konferencja Branżowa BIMS Plus i Hydrosolar. W warszawskim Hotelu Okęcie 2 marca spotkali się projektanci i architekci, wykonawcy i inwestorzy oraz producenci i dystrybutorzy urządzeń – blisko 450 gości.

Konferencja miała nową formułę, a jej zadaniem było zbudowanie platformy łączącej kluczowych graczy na rynku i wskazującej branży kierunki rozwoju w długoterminowej perspektywie. Była też m.in. impulsem do zatarcia podziałów i integracji architektów i projektantów instalacji oraz wykonawców i inwestorów. 

Przeczytaj również: Projektuj budynki ze zaktualizowaną wersją BIM Selector

Organizatorzy i partnerzy konferencji dołożyli starań, aby spotkanie służyło również wspieraniu jakościowego rozwoju polskiego rynku klimatyzacji i wentylacji oraz jego profesjonalizacji, a także propagowaniu dobrych praktyk biznesowych. W branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej występują klasyczne problemy, jakie dotykają podzielone środowisko, w którym poszczególne grupy zajmują się wyłącznie własnym rozwojem i swoimi problemami. Sytuacja taka pogłębia podziały i izoluje poszczególne grupy zawodowe realizujące własne cele, a to przysparza problemów wszystkim uczestnikom procesu budowlanego i późniejszej eksploatacji instalacji. Konferencja odbyła się, jeszcze zanim do Polski dotarła epidemia, i patrząc na rozwój sytuacji, cele tego spotkania nabierają jeszcze większego znaczenia. 

W tym roku nie tylko prezentowano nowości, ale i propagowano nowe trendy w technice, projektowaniu i budowie. Pokazywano przykłady innowacyjnych realizacji, dyskutowano o kierunkach rozwoju branży, oczekiwaniach klientów, radzeniu sobie na rynku zgodnie z zasadami etyki biznesowej. Wystąpienia poświęcono m.in. doborowi systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla budownictwa mieszkaniowego, zaawansowanym procesom osuszania dla przemysłu farmaceutycznego, systemom HVAC w branży automotive, pompom ciepła z funkcją chłodzenia do domów i obiektów komercyjnych, wentylacji zdecentralizowanej, trendom w technice równoważenia i regulacji systemów wodnych, innowacjom w technice odkurzania centralnego oraz gazowym pompom ciepła w obiektach magazynowo-produkcyjnych. 

Nowością były również debaty z udziałem partnerów oraz niezależnych ekspertów. Dr inż. Jarosław Müller z Politechniki Krakowskiej moderował panel poświęcony doborowi wymienników do odzysku ciepła w zależności od rodzaju wentylowanych pomieszczeń. Z kolei Marcin Popkiewicz, dziennikarz i analityk megatrendów związanych ze zmianami klimatu i energetyką, wskazywał, dokąd zmierzamy i co powinniśmy zrobić oraz jak duże znaczenie mają w tym kontekście instalacje ogrzewcze i klimatyzacyjne. 

Równoległe odbywały się prezentacje firmowe i warsztaty (m.in. projektowanie w środowisku BIM), a podczas Business Miksera, gdzie uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, można było poznać nowe produkty partnerów konferencji, firm: Wolf, IMI ¬Hydronic Engineering, Zehnder, Kaisai, LG, Panasonic, Flowair, Comfort System, Heatpex, System¬air, Svents Group, Airvents, Fellowes, Gripple, Armacell, Smay, Conex i Bänninger. Wzmocnieniu integracji branż i zawodów służył wieczorny Business Cocktail z atrakcjami – występem Marcina Dańca oraz zabawą taneczną poprowadzoną przez Marka Sierockiego. Taki przebieg oraz zakończenie konferencji pokazały, że było to spotkanie bardzo dobrze służące integracji środowisk i wskazujące najbardziej efektywne rozwiązania umożliwiające profesjonalizację branży.

[Hydrosolar, BIMs Plus, wentylacja, klimatyzacja, konferencja, projektowanie wentylacji, nowoczesna wentylacja]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl