Środki na innowacje w ogrzewaniu i OZE – „Szybka Ścieżka”

Redakcja RI  |  30.04.2020  |  1
Środki na innowacje w ogrzewaniu i OZE – „Szybka Ścieżka”
Środki na innowacje w ogrzewaniu i OZE – „Szybka Ścieżka”
Fot. pixabay.com

Agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego zwiększyła o ponad 600 mln zł budżet finansowanego z Funduszy Europejskich konkursu „Szybka Ścieżka”. Łączny budżet konkursu to obecnie aż 1,7 mld zł, w tym ponad miliard złotych to środki dla MŚP i konsorcjów naukowo-przemysłowych. Konkurs „Szybkiej Ścieżki” to konkursy tematyczne oraz od stycznia konkurs bez ograniczeń tematycznych. Konkursy tematyczne to m.in.: „Koronawirusy”, „Urządzenia grzewcze” i „OZE w transporcie”. To szybka droga do zdobycia środków na innowacje zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców i naukowców

Konkurs „Szybkiej Ścieżki” był ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w zeszłym roku. Z kolei w kolejnym, ogłoszonym przez NCBR w styczniu tego roku konkursie z budżetem 1,1 mld zł kończy się właśnie II runda, a już 21 kwietnia rozpocznie się III runda naboru wniosków. Jest skierowana do przedsiębiorstw z sektora MŚP, konsorcjów takich firm oraz konsorcjów MŚP z udziałem jednostek naukowych. Mogą się ubiegać o wsparcie sięgające nawet do 80% wartości projektu.

Przeczytaj również: Dofinansowanie na innowacje urządzeń grzewczych

- Ściśle współpracując z ministerstwami, działamy na rzecz przedsiębiorców i naukowców wykorzystując wszelkie dostępne środki i zasoby. Zwiększyliśmy finansowanie z Funduszy Europejskich w konkursie „Szybkiej Ścieżki” bez ograniczeń tematycznych, co pozwoli skorzystać z tych pieniędzy szerokiemu gronu firm i jednostek naukowych planujących stworzenie innowacyjnych produktów i usług – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Szybka Ścieżka”: proste zasady, więcej korzyści

Jako pierwszy w tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w styczniu konkurs „Szybkiej Ścieżki” bez ograniczeń tematycznych. Zgłaszany projekt musi się jedynie wpisywać w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jednostek naukowych NCBR uprościło w nim zasady udziału i kryteria oceny wniosków. Liczba kryteriów została zredukowana do 13. Najistotniejsze elementy oceny projektu znajdują się teraz w kryteriach punktowanych, ponieważ skala punktowa daje szerszą możliwość oceny i większą szansę na pozytywną ocenę niż skala zerojedynkowa.

Sam opis kryteriów jest bardziej klarowny i krótszy niż dotychczas. Dzięki temu wnioskodawcy mogą nie tylko lepiej przygotować projekt, ale będzie im także łatwiej go realizować.
O sięgające nawet ponad 20 mln euro wsparcie na realizację projektu badawczo-rozwojowego mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Minimalna wartość projektu realizowanego samodzielnie przez firmę z sektora MŚP to milion złotych. W pozostałych przypadkach to dwukrotność tej kwoty. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie NCBR

Jeden program, wiele ścieżek

Konkurs „Szybkiej Ścieżki” bez ograniczeń tematycznych to nie jedyny konkurs w tym najbardziej popularnym programie wsparcia innowacji w Polsce. Poza nim trwają trzy konkursy „tematyczne”: „Koronawirusy”, „Urządzenia grzewcze” i „OZE w transporcie”, konkurs „Ścieżka dla Mazowsza” i konkurs dla MŚP posiadających certyfikat Seal of Excellence. Ich łączny budżet to 1,15 mld zł. We wszystkich konkursach poza „Koronawirusami” trwają nabory wniosków. W dedykowanym projektom dotyczącym diagnostyki, leczenia i przeciwdziałaniu chorobom wirusowym konkursie tematycznym nabór wniosków rozpocznie się już 6 maja. Informacje o wszystkich prowadzonych konkursach i terminach naborów wniosków są dostępne online.

Zainteresowani uzyskaniem dofinansowania mogą skorzystać z dostępnych na stronie NCBR bezpłatnych i prostych w użyciu aplikacji „Asystent innowacji” i „Asystent budżetowy”, specjalnie przygotowanych materiałów szkoleniowych „Akademii online NCBR dla firm” na kanale Youtube NCBR oraz usług Punktu Informacyjnego, który mailowo i telefonicznie wspiera wnioskodawców. Agencja wykonawcza ministra nauki regularnie organizuje także spotkania i warsztaty, które obecnie prowadzone są online.

 

mat. NCBR

[NCBR, dofinansowanie, sterowanie kotłów grzewczych, kocioł grzewczy, urządzenie grzewcze, ogrzewanie, instalacja pompy ciepła, pompa ciepła, fotowoltaika, ciepłownictwo]

Komentarze

(1)
Piotr | 15.09.2020, 15:51
Prawda jest taka, że najlepiej znaleźć dobrą firmę, która dopasuje odpowiednie panele i wszystkim się zajmie. Ja z własnego doświadczenia mogę polecić FG Energy. Dostałem kosztorys w 1 dzień, całą papierkową robotę firma wzięła na siebie. Załatwili też dotację. Instalacja paneli trwała 1 dzień. Naprawdę polecam Panów z FG :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl