Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Program „Mój prąd” – składanie wniosków przez pełnomocników nie działa

Waldemar Joniec  |  04.05.2020
Program „Mój prąd” – składanie wniosków przez pełnomocników nie działa
Program „Mój prąd” – składanie wniosków przez pełnomocników nie działa
Fot. NFOŚiGW

Zapowiedziane i opublikowane przez nas w połowie stycznia (Ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”) informacje o tym, że składanie wniosków za pośrednictwem instalatorów PV jest ułatwieniem, okazały się niestety przedwczesne. Napisał do nas Czytelnik – specjalista w zakresie OZE. Złożył on 10 marca 2020 r. wniosek w formie elektronicznej jako Instalator – Pełnomocnik  przez swój ePUAP  i otrzymał informację o jego rejestracji dopiero 2 kwietnia. Po 20 dniach bez dalszych informacji zaczął dopytywać, dlaczego wniosek nie został rozpatrzony.

Po wielokrotnej wymianie korespondencji w końcu otrzymał następującą informację: 

Szanowny Panie, 

Ponownie informujemy, że na dzień dzisiejszy nie ma możliwości złożenia wniosku przez Pełnomocnika poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie gov.pl. Pracujemy nad uruchomieniem takiej opcji, która powinna być dostępna w drugiej połowie maja. Obecnie jest możliwość złożenia wniosku poprzez Pełnomocnika tylko przez firmy współpracujące przy realizacji programu. Wykaz podmiotów współpracujących znajduje się na stronie mojprad.gov.pl w zakładce O programie (na samym dole strony). Obecnie trwa przegląd efektywności obecnych umów z agregatorami, ponieważ zależy nam na profesjonalizacji tej współpracy. Wkrótce wykaz zawartych porozumień zostanie zaktualizujemy po zakończeniu przeglądu. W Pana przypadku w e-wniosku mamy zaczytane Pana dane, a nie Wnioskodawcy dlatego nie może być wniosek procedowany, bojest niezgodny z regulaminem programu.

Z poważaniem
Zespół Energetyki Prosumenckiej

Program Mój Prąd
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A02-673 Warszawa, Polska

Przeczytaj również: Od 31 marca tylko elektroniczne wnioski w programie „Mój Prąd”

Po kolejnym postawieniu przez Czytelnika pytania, co powinien zrobić jako Instalator, który został wprowadzony w błąd przez NFOŚiGW, a złożył Wniosek w ramach Naboru2 programu Mój Prąd i wniosek ten nie jest rozpatrywany, w odpowiedzi NFOŚiGW odpisał: 

Szanowny Panie,  

Firmy współpracujące przy realizacji programu mają zawarte porozumienia i spoczywa na nich obowiązek wypleniania odpowiedniego zestawienia w pliku excel oraz przesyłania elektronicznej formy wniosku (skan). W Pana przypadku są trzy możliwości:

  1. Pomoc Wnioskodawcy w założeniu profilu zaufanego (przez bankowość elektroniczną trwa to 2 minuty) i złożenie e-wniosku przez Wnioskodawcę poprzez formularz zgłoszeniowy na gov.pl;
  2. Kontakt z firmą współpracują w programie, która ma możliwość złożenia wniosku papierowego po wypełnieniu zapisów z porozumienia;
  3. Poczekać na drugą połowę maja gdzie zostanie uruchomiona funkcja składania e-wniosku przez Pełnomocnika. Wybór należy do Pana. Departament OZENarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Departament OZE
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

A co w sytuacji, jeśli ktoś nie chce założyć profilu zaufanego lub nie ma takiej możliwości, np. osoby w podeszłym wieku czy niedysponujące odpowiednimi narzędziami? Przyjmowanie, że każdy ma takie możliwości jak urząd, wyposażony w sprzęt i łącza, to błędne założenie.  W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się informacje o opóźnieniach w rozpatrywaniu wniosków i wypłatach. Może to świadczyć, że zainteresowanie programem przerosło możliwości zespołu Mój Prąd i plany NFOŚiGW. Zapowiadane ułatwienia na razie nie działają i nie jest tu przeszkodą pandemia, ale brak wcześniejszego przygotowania dokładnych informacji i mechanizmów składania wniosków przez Pełnomocników. Mamy też informacje nieoficjalne, że rozpatrywanie wniosków złożonych przez Instalatorów po prostu na razie nie działa i jest ich zaledwie parę procent. Należy brać pod uwagę nawet kilkumiesięczne opóźnienia w otrzymaniu środków, jeśli wniosek złożył Instalator. Co więcej,  niepewny jest też ich status – jak w przypadku opisywanym przez naszego Czytelnika.

Tym samym Instalatorzy, którzy złożyli takie wnioski, powinni sprawdzić ich status i ewentualnie je uzupełnić lub ponowić wg obecnych zaleceń. Przykład ten pokazuje, jak coś, co miało być znacznym ułatwieniem, tak naprawdę skomplikowało proces, a przyczyną był brak wcześniejszego dokładnego opisania procedur.I znowu sprawdza się powiedzenie z okresu słusznie minionego: Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze...

[program mój prąd, fotowoltaika, NFOŚiGW, oze, odnawialne źródła energii, instalator, energia słoneczna, panele fotowoltaiczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl