Laureat konkursu Lider Instalacji 2020: Aktywny System Bezpieczeństwa Instalacji Gazowych ASBIG® firmy Gazex

Kategoria: ogrzewnictwo – technologie i produkty
Redakcja RI  |  05.05.2020
Laureat konkursu Lider Instalacji 2020: Aktywny System Bezpieczeństwa Instalacji Gazowych ASBIG® firmy Gazex
Laureat konkursu Lider Instalacji 2020: Aktywny System Bezpieczeństwa Instalacji Gazowych ASBIG® firmy Gazex
Fot. Gazex

Laureatem konkursu Lider Instalacji 2020 w kategorii „ogrzewnictwo – technologie i produkty” został Aktywny System Bezpieczeństwa Instalacji Gazowych ASBIG® (w nowej odsłonie) firmy Gazex Sp.j. Jury doceniło przeprowadzenie szczegółowej analizy rynku i rozbudowanie urządzenia o szerokie możliwości dla zastosowań w ogrzewnictwie i przemyśle.

Zobacz wszystkich laureatów konkursu Lider Instalacji 2020 >>

ASBIG® to najpopularniejsze urządzenie sygnalizacyjno-odcinające dopływ gazu na polskim rynku. Powszechnie stosowane jest od 2002 roku, po wejściu w życie przepisów nakazujących stosowanie takiego zabezpieczenia instalacji gazowych w pomieszczeniach, w których łączna nominalna moc cieplna zainstalowanych urządzeń gazowych przekracza 60 kW. W skład standardowej wersji ASBIG® wchodzą: moduł sterujący – centrala (od 2 do 16 kanałów), detektory DEX, zawór odcinający MAG-3, sygnalizator akustyczno-optyczny SL-21. Nowa odsłona ASBIG® została skonstruowana po analizie opinii szerokiej rzeszy użytkowników i zawiera nowe rozwiązania techniczne, znacznie zwiększające możliwości systemu. Analiza wykazała, że w zdecydowanie większej liczbie przypadków systemy pracują z jednym detektorem gazu, a także zdecydowanie wzrosło zainteresowanie cyfrowymi, adresowalnymi systemami detekcji gazów i przemysł często potrzebuje zaworów odcinających dopływ gazu z sygnalizacją stanu zaworu (otwarty/zamknięty). Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, skonstruowano zupełnie nowy, cyfrowy moduł sterujący MD-1.Z, moduł uzupełniający MD-X.ZWA, a zawór MAG-3 może być wyposażony w sygnalizator stanu (wersja MAG-3.w).

MD-1.Z. współpracuje bezpośrednio z jednym detektorem gazu, ale ma port RS-485 i może łączyć się z Cyfrowym Systemem Detekcji Gazu (CSDG), który pozwala monitorować bardzo rozległe obiekty. MD-1.Z może przyjąć informację od systemu sygnalizacji pożaru i automatycznie odciąć dopływ gazu - w wyniku wysokiej temperatury może nastąpić rozszczelnienie instalacji gazowej, wypływający gaz będzie podsycał ogień i pożar będzie trudniejszy do ugaszenia, a odcięcie dopływu gazu w pierwszej fazie pożaru zacznie zwiększa bezpieczeństwo monitorowanych obiektów. W przemyśle nie zawsze stosuje się automatyczne odcinanie dopływu gazu, bo może to wstrzymać kosztowny proces technologiczny. Odcięcie gazu wymaga świadomej decyzji i może być wykonane przez odpowiedzialną osobę.

Do MD-1.Z można podłączyć przycisk bezpieczeństwa, który umożliwia natychmiastowe odcięcie dopływu gazu, a stan zamknięcia zaworu MAG-3.w zostanie potwierdzony przez moduł MD-X.ZWA. MD-1.Z może współpracować z modemem GSM-M4 – wykorzystanie telefonii komórkowej i internetu umożliwia zdalny nadzór nad systemami detekcji gazów z dowolnego miejsca. Nowy ASBIG® jest tym samym obecnie najwszechstronniejszym urządzeniem sygnalizacyjno-odcinającym dopływ gazu na polskim rynku.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl