Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Akcja #zostanwdomu poprawiła jakość powietrza

Redakcja RI  |  15.05.2020
Akcja #zostanwdomu poprawiła jakość powietrza
Akcja #zostanwdomu poprawiła jakość powietrza
Fot. pixabay.com

Jak wynika z badań „Geophysical Research Letters” poziom dwóch ważnych zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku azotu oraz cząstek PM 2,5 znacząco spadł od rozpoczęcia akcji #zostanwdomu związanego z COVID-19. Jednocześnie w Chinach wzrosło stężenie innej szkodliwej substancji, czyli ozonu.

Dwa badania pokazały wyraźny spadek stężenia dwutlenku azotu oraz cząstek PM 2,5 w północnych Chinach, Europie Zachodniej i w USA na początku 2020 roku, w porównaniu do tej samej pory w 2019 roku. Dwutlenek azotu to wysoce reaktywny gaz, który powstaje w czasie spalania np. w silnikach samochodowych, czy elektrowniach i może uszkadzać płuca. Cząstki PM 2,5 składają się natomiast z części stałych i kropelek płynu. Są na tyle małe, że mogą przedostawać się głęboko do płuc.

Przeczytaj również: Dlaczego jest lepsza jakość powietrza? Wg IOŚ to dzięki pogodzie

Naukowcy podkreślają, że taki spadek zanieczyszczenia nie miał miejsca od początku satelitarnego monitorowania powietrza w latach 90. Jedyna porównywalna sytuacja miała miejsce po wprowadzeniu przez Chiny silnych ograniczeń w czasie igrzysk w 2008 roku. Niestety, poprawa jakości powietrza ma charakter przejściowy. Pokazuje jednak, jaki stan mogłoby mieć powietrze, gdyby udało się utrzymać emisje na niskim poziomie.

Jednak pojawił się też jeden niekorzystny skutek. Spadek poziomu dwutlenku azotu spowodował w Chinach wzrost stężenia ozonu przy powierzchni ziemi. Gaz ten powstaje pod wpływem słońca i wysokich temperatur katalizujących chemiczne reakcje w niskiej atmosferze. Wdychany przez ludzi uszkadza płuca i układ krwionośny. W wysoko zanieczyszczonych obszarach ozon może być rozłożony właśnie przez tlenki azotu.

Autorzy jednej z publikacji posłużyli się w swojej pracy satelitarnymi pomiarami jakości powietrza w epicentrach epidemii – w Chinach, Południowej Korei, Włoszech, Francji, Niemczech, Iranie i w USA. Średnio, w chińskich miastach stężenie dwutlenku azotu spadło według tych pomiarów o 40 proc., w Europie Zachodniej i USA o 20-38 proc. Poziom tego gazu nie zmalał jednak w Iranie - jednym z krajów dotkniętych epidemią najwcześniej i najmocniej. Przyczyna może być taka, że w Iranie nie było pełnego zakazu wychodzenia z domu aż do marca. Autorzy drugiej pracy zbadali natomiast jakość powietrza w Chinach z pomocą 800 naziemnych stacji umieszczonych na północy kraju. Pomiary te pokazały spadek ilości cząstek stałych o 35 proc., a dwutlenku azotu o 60 proc. Poziom ozonu przy powierzchni wzrósł jednocześnie o 1,5-2 proc.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[zostanwdomu, COVID-19, jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, pomiar jakości powietrza, koronawirus, emisja spalin]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl