Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kalisz walczy ze smogiem razem z Energą

Redakcja RI  |  18.05.2020
Kalisz walczy ze smogiem razem z Energą
Kalisz walczy ze smogiem razem z Energą
Fot. Energa

Samorząd Kalisza wraz z Energą modernizują infrastrukturę ciepłowniczą. Celem prac jest poprawa efektywności dostarczania energii cieplnej, likwidacja tzw. niskiej emisji oraz dbałość o komfort życia mieszkańców.

Efektem współpracy Grupy Energa i samorządu w Kaliszu jest systematyczne zwiększenie obiektów w centrum miasta posiadających dostęp do ciepła systemowego wytwarzanego i dostarczanego przez spółkę Energa Ciepło Kaliskie Sp. z o.o. Kontynuacja działań inwestycyjnych zmierza do zapewnienia maksymalnych korzyści odbiorcom energii wytwarzanej przez spółkę w Kaliszu. Realizowane inwestycje wpisują się w politykę rozwojową miejskiej sieci ciepłowniczej i umożliwiają poprawę standardu życia mieszkańców Kalisza. Oprócz aspektu ekonomicznego przyczynia się to do obniżenia niskiej emisji, a tym samym ograniczenie zjawiska smogu w centrum miasta. Smog to zjawisko atmosferyczne w postaci gęstej mgły, powstałe w wyniku wymieszania się powietrza ze szkodliwymi pyłami i gazami emitowanymi, m.in. z gospodarstw domowych.

Przeczytaj również: Ministerstwo Klimatu chce zmiany w przekazywaniu informacji o jakości powietrza

Historyczne centrum miasta było zasilane w ciepło pochodzące z pieców i kotłów niespełniających standardów emisyjnych lub nieumiejętnie obsługiwanych. W połączeniu z charakterystycznym ukształtowaniem terenu przyczyniało się to do powstawania niskiej emisji i uciążliwego smogu.

Spółka Energa Ciepło Kaliskie w 2020 r. przystąpiła do kolejnego etapu rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej w Kaliszu. Wybudowany został nowy odcinek sieci w ścisłym centrum miasta o długości 105 mb i średnicy DN 200, co umożliwiło przyłączenie do sieci budynku Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu (przy ul. Kolegialnej 4). Dzięki temu, w miejscu wyeksploatowanej lokalnej kotłowni powstanie nowy węzeł cieplny o łącznej mocy cieplnej 390 kW. Nowy odcinek sieci został zrealizowany przez generalnego wykonawcę zadania - spółkę Energa Serwis. Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej w przyszłości ma zakończyć się zamknięciem jej w pierścień, co jest optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa dostawy ciepła dla mieszkańców.

Energa Ciepło Kaliskie sukcesywnie zwiększa obszar zasilania ciepłem systemowym w Kaliszu, czego efektem jest rosnąca liczba nowych podłączeń. W ub. roku spółka podpisała ze Spółdzielnią Mieszkaniową Dobrzec umowę o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czterech nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Łączna moc zamówiona dla wszystkich budynków wyniesie 880 kW. Pierwsze dwa budynki rozpoczną pobór ciepła w 2020 r., pozostałe dwa – w następnym roku.

Źródło: Energa

[Energa Ciepło, Kalisz, ogrzewanie, smog, walka ze smogiem, zasilanie ciepłem systemowym, ciepło systemowe, sieć ciepłownicza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl