Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Strategia przemysłowa UE

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 5/2020  |  26.05.2020
Strategia przemysłowa UE
Strategia przemysłowa UE
Fot. pixabay.com

W marcu br. Komisja Europejska przedstawiła nową strategię na kadencję 2019–2024, która ma pomóc europejskiemu przemysłowi w realizacji podwójnej transformacji i osiągnięciu neutralności klimatycznej, a także w przyjęciu wiodącej roli w sektorze cyfrowym.

Celem strategii jest dążenie do zwiększenia konkurencyjności Europy i jej strategicznej autonomii w czasach, gdy zmieniają się układy sił geopolitycznych, a globalna konkurencja wyraźnie się nasila. Przewidziano w niej szereg działań, których celem jest wzmocnienie wszystkich podmiotów europejskiego przemysłu, w tym dużych i małych przedsiębiorstw, a także innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-upy, ośrodków badawczych, usługodawców, dostawców i partnerów społecznych. Celem strategii europejskiej ukierunkowanej na małe i średnie przedsiębiorstwa jest ograniczenie biurokracji. Ma ona ponadto ułatwić licznym europejskim MŚP prowadzenie działalności gospodarczej na jednolitym rynku i poza nim, uzyskiwanie dostępu do finansowania, a także odegranie wiodącej roli na drodze prowadzącej do cyfrowej i zielonej transformacji.

Przeczytaj również: Wdrażanie BIM

Komisja Europejska przyjęła w marcu br. nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Dla branży budowlanej i instalacyjnej ważne jest, że dyrektywa w sprawie ekoprojektu ma zostać poddana przeglądowi w ramach przygotowywanego nowego planu prac dot. ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2020–2024. Uwzględniony ma zostać m.in. ślad środowiskowy produktu, a także europejskie zielone zamówienia publiczne. Brane jest też pod uwagę wprowadzenie obowiązkowych wymogów w celu zwiększenia zrównoważenia produktów w całym cyklu ich życia – od koncepcji, poprzez ich użytkowanie, aż po wycofanie z eksploatacji. Planowane jest również wzmocnienie pozycja konsumentów dzięki wprowadzeniu prawa do naprawy i dostępności części zamiennych. Mają też być wprowadzone zalecenia dotyczące wyrobów budowlanych oraz cyfrowych dzienników budynków i uwzględniania długowieczności budynków przy wdrażaniu wymogów dla renowacji. 

W planach Komisji Europejskiej są też regulacje dotyczące promowania wdrażania zielonych technologii poprzez unijny system weryfikacji technologii środowiskowych i unijny znak certyfikujący. Nowa inicjatywa to „Clean Hydrogen Alliance” – jej celem jest wspieranie technologii produkcji wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej. Branża grzewcza ma mieć w tym swój znaczący udział i już nawiązana została współpraca z Hydrogen Europe i branżą gazową w celu opracowania wspólnej mapy drogowej wykorzystania gazu ziemnego, gazu ze źródeł odnawialnych i wodoru w perspektywie lat 2030 i 2050. Przygotowywany jest także strategiczny plan dotyczący ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym.

Z kolei strategia „Fala renowacji” oraz inicjatywa dla środowiska budowlanego to działania na rzecz wspierania i promowania renowacji starych budynków w Europie – mają one zostać przedstawione w III kwartale 2020. 

mat. SPIUG, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

[SPUIG, Komisja Europejska, obieg zamknięty, gospodarka, stare budynki, renowacja starych budynków]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl