Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 5/2020  |  27.05.2020
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Fot. Redakcja RI

Wielu z nas energia kojarzy się z elektrycznością, a nie ciepłem. A to ciepło jest jednym z najważniejszych zastosowań energii i powstaje poprzez spalanie paliw, zatem towarzyszy mu emisja spalin. Elektryczność ma już alternatywy – elektrownie słoneczne, wodne i wiatrowe. Dekarbonizacja ciepła będzie wydarzeniem epokowym dla całej ludzkości. Czym zastąpimy urządzenia na węgiel, gaz czy olej? Najpewniej urządzeniami zasilanymi elektrycznie i wodorem – czyli pompami ciepła i kotłami wodorowymi, a w ciepłownictwie sieciowym także ciepłem odpadowym z przemysłu.

 

Wiele krajów, m.in. Wielka Brytania i UE jako wspólnota, w transformacji energetyki i ogrzewania upatruje źródła wzrostu gospodarczego, widzą w tym też szanse na przywództwo ekonomiczne, rozwój technologii, umiejętności i specjalistycznej wiedzy, które mogą być kluczowe dla gospodarki i eksportu. Oczywiście niektóre inne państwa widzą to inaczej – jako zagrożenie dla obecnego układu w gospodarce. Przy okazji warto odnotować, że pandemia wywołała dyskusję, czy rozwijać globalne łańcuchy powiązań i dostaw w pogoni za tanią siłą roboczą, czy też przenosić produkcję na szczebel lokalny zgodnie z gospodarką zrównoważoną.

Przeczytaj więcej artykułów z nowego numeru >>

W marcu br. Komisja Europejska przedstawiła nową strategię na kadencję 2019–2024, która ma pomóc europejskiemu przemysłowi w realizacji podwójnej transformacji i osiągnięciu neutralności klimatycznej, a także przyjęciu wiodącej roli w sektorze cyfrowym. W najbliższych latach czekają nas m.in.: przegląd ekoprojektu i etykietowania energetycznego, regulacje dot. śladu środowiskowego produktów, zielone zamówienia publiczne, a także cyfrowe dzienniki budynków i promowanie długowieczności w ramach renowacji starych obiektów oraz promowanie wdrażania zielonych technologii. Branża grzewcza ma w ramach „Clean Hydrogen Alliance” rozpoznać możliwości wykorzystania wodoru wytwarzanego przy użyciu energii odnawialnej.

A w kraju? Maj co roku przynosił ważne wydarzenie dla branży wod-kan – targi w Bydgoszczy, które z powodu pandemii odbędą się dopiero za rok. Ale problemy gospodarki wodnej i ściekowej pozostały. Mamy bardzo zaawansowany krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych, ale Wody Polskie i NFOŚiGW stoją przed kolejnym wyzwaniem – retencją. Prognozy zmian klimatycznych dla Polski wskazują na zmianę rozkładu opadów – będzie ich mniej, i to poza okresem wegetacji roślin, będą też krótsze i gwałtowniejsze. Szczególnie rolnictwo musi już szukać wody, bo tej z sieci wodociągowych i ujęć podziemnych może zabraknąć. Rządowy program „Stop suszy” ma m.in. kształtować zasoby wodne na terenach rolniczych – czasowe podpiętrzanie wód przy wykorzystaniu zastawek i innych urządzeń. Powstają też plany regulacji rzek i budowy dużych zbiorników – choć dziś wiemy, że są to raczej pomysły na miarę wiedzy z XIX wieku.

Przeczytaj wstępniak z poprzedniego numeru >>

Na terenach zurbanizowanych także musimy przewartościować nasze myślenie o budowie kanalizacji – dotychczas projektowaliśmy systemy z odprowadzaniem opadów do rzek, teraz trzeba myśleć o retencjonowaniu wody tam, gdzie ona spadnie, zatrzymywaniu jej i rozsączaniu tak, aby tereny nie stepowiały i zasilane były wody podziemne, którymi wiele gmin i miast zasila sieci wodociągowe. Jeśli tego nie zrobimy, możemy jeszcze odsalać wodę morską, tak jak to robią w Izraelu. Ale oni nie mają wyboru – my ciągle tak. Miejmy nadzieję, że władza tym razem zaufa naukowcom i wydając publiczne środki, będzie się kierowała faktami i nauką, a nie wiarą polityków czy urzędników, jak to było np. z węglowym blokiem w elektrowni Ostrołęka czy łączeniem energetyki z kopalniami.

[wstęniak, branża instalacyjna, NFOŚiGW, wod-kan, branża wodno-kanalizacyjna, kanalizacja, ekoprojekt, etykiety energetyczne, ogrzewanie]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl