Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowy program ochrony powietrza w woj. śląskim

Redakcja RI  |  23.06.2020
Nowy program ochrony powietrza w woj. śląskim
Nowy program ochrony powietrza w woj. śląskim
Fot. pixabay.com

Sejmik województwa śląskiego przyjął nowy program ochrony powietrza. Program zakłada przede wszystkim zastępowanie niskosprawnych, indywidualnych urządzeń grzewczych siecią ciepłowniczą oraz odnawialnymi źródłami energii.

Nowy program zastąpi dotychczasowy, przyjęty w grudniu 2017 r. Opracowanie obecnego programu spowodowało m.in. wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lutego 2018 r. po skardze Komisji Eurpejskiej przeciwko Polsce ws. jakości powietrza. O ile uchwała antysmogowa zakazuje używania określonych paliw i nakazuje stopniową wymianę przestarzałych źródeł ciepła to program m.in. wskazuje narzędzia ograniczania stosowania niskiej jakości paliw oraz wsparcia samorządów w działaniach na rzecz obniżenia emisji szkodliwych gazów i pyłów.

Przeczytaj również: Nowe narzędzie dla wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

Przygotowując opracowanie dokonano analizy stanu jakości powietrza w poszczególnych strefach woj. śląskiego i zaproponowano działania naprawcze. Analizy odnoszą się do 2018 r. Wynika z nich, że przekroczenia dopuszczalnej liczby dni z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu dobowego pyłu PM10 wskazano we wszystkich strefach woj. śląskiego. Łączna szacowana powierzchnia obszaru przekroczeń pyłu PM10 to ok. 1 218 km kw., przy czym w aglomeracji górnośląskiej obszar przekroczeń zamieszkuje 1,8 mln mieszkańców, a w „strefie śląskiej” – obejmującej tereny poza głównymi ośrodkami miejskimi regionu – ok. 1,5 mln mieszkańców.

Na czym powinien skupić się program czystego powietrza na Śląsku?

Potwierdzono, że w przypadku pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 największy udział w emisji mają źródła emisji powierzchniowej, a następnie emisja z przemysłu i energetyki oraz hałd i wyrobisk. Dla benzo(a)pirenu dominuje emisja powierzchniowa, w przypadku tlenków azotu – emisja z przemysłu i energetyki i transport drogowy. Program wskazuje, że działania naprawcze w głównej mierze powinny skupiać się na redukcji emisji z sektora komunalno-bytowego (pochodzącej z indywidualnych systemów grzewczych), w uzupełnieniu o akcje promocyjne i edukacyjne, a także działania kontrolne.

Według wytycznych samorządy gminne powinny stworzyć dla mieszkańców system zachęt finansowych pomocny w ograniczeniu emisji z sektora komunalno-bytowego. Zadania powinny być realizowane zgodnie z listą priorytetów, w której na pierwszym miejscu jest zastąpienie niskosprawnych urządzeń grzewczych siecią ciepłowniczą i odnawialnymi źródłami energii, w następnej kolejności urządzeniami opalanymi gazem, ewentualnie urządzeniami spełniającymi minimum wymogi jakościowe dla urządzeń na paliwa stałe, spełniające wymagania ekoprojektu.

Istotna jest również realizacja inwestycji związanych z termomodernizacją obiektów ogrzewanych w sposób indywidualny w celu ograniczenia strat ciepła. Ważnym elementem jest propagowanie instalowania odnawialnych źródeł energii. Wśród innych kierunków działań naprawczych program postuluje zaplanowanie mechanizmów wsparcia nastawionych na łagodzenie ekonomicznych skutków przeprowadzonej wymiany kotłów (np. zwiększenia kosztów paliwa lepszej jakości), wprowadzenie systemu wsparcia doradczego na poziomie gminnym, zwiększenie skuteczności kanałów informacyjnych i komunikacyjnych, ograniczenie wpływu emisji zanieczyszczeń z transportu drogowego oraz odpowiednie kształtowanie polityki przestrzennej.

Koszt potrzebnych do 2026 r. działań miast i zarządców lokali związanych z wymianami nieefektywnych kotłów oszacowano w programie dla samej aglomeracji górnośląskiej na blisko 360 mln zł. Jako źródła finansowania wskazano programy Czyste Powietrze, Stop Smog, Mój Prąd itp., NFOŚiGW, WFOŚiGW w Katowicach, środki własne i inne środki zewnętrzne. Autorem dokumentu są specjaliści spółki Atmoterm oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[program czyste powietrze, walka ze smogiem, ogrzewanie, wymiana urządzeń grzewczych, wymiana ogrzewania, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl