Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 6/2020  |  29.06.2020
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Fot. Redakcja RI

Komisja Europejska przedstawiła w końcu maja założenia pakietu antykryzysowego Next Generation EU, którego zadaniem jest odbudowa gospodarki unijnej po pandemii. Fundusz z kwotą 750 mld euro będzie jednorazowym instrumentem nadzwyczajnym, wprowadzonym na czas określony i wykorzystywanym wyłącznie do działań służących przeciwdziałaniu kryzysowi, i wygaśnie z końcem 2024 roku. Polska może liczyć na ponad 60 mld euro. Ale Next Generation EU kładzie nacisk, żeby środki były wydawane nie na utrwalanie stanu dotychczasowego, ale na rozwój i transformację – w tym energetyczną, nakreśloną w ramach koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu, czyli osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Mamy też szansę na duże środki na dekarbonizację energetyki i gospodarki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Początkowo miał on dysponować kwotą 7,3 mld euro, ale mówi się już o 40 mld, a znaczna część zasili regiony węglowe, w tym Polskę. Środki te mają być wspierane nowymi podatkami – rozszerzeniem unijnego systemu handlu prawami do emisji CO2 na kolejne sektory oraz podatkiem od importu do UE towarów ze stawką wg śladu węglowego. Jak zwykle nie ma nic za darmo i działania te zmierzać będą do większej integracji finansowej i politycznej UE. A to niezbyt odpowiada obecnym rządom niektórych członków Wspólnoty.

Przeczytaj więcej artykułów z nowego numeru >>

Ostatnie tygodnie przyniosły w naszym kraju m.in. zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Uproszczono m.in. procedury ubiegania się o dotację i umożliwiono wspólne wnioskowanie o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. Powstało też sporo ważnych inicjatyw dot. poprawy efektywności budynków – ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej – oraz zmniejszenia poziomu ubóstwa energetycznego. Na przykład analiza Forum Energii „Polska neutralna klimatycznie 2050. Elektryfikacja i integracja sektorów” wskazuje, że tytułowe elektryfikacja i integracja ciepłownictwa i transportu mogą sprawić, że emisja trzech sektorów – energetyki i ciepłownictwa, ogrzewania indywidualnego oraz transportu – spadnie o 85% do 2050 roku. Do tego czasu polski sektor energetyczny może się stać neutralny klimatycznie, a podstawą takiego systemu mają być źródła odnawialne oraz „zielony wodór”.

Pojawiły się też inicjatywy łączące wiele celów krótko- i długoterminowych – wiążących obecną sytuację w gospodarce z transformacją energetyczną. Zaniepokojeni spowolnieniem gospodarczym eksperci od efektywności energetycznej w liście do premiera rządu RP wskazują na wielowymiarowe korzyści wynikające ze wsparcia instrumentami finansowymi i działaniami rządu termomodernizacji na skalę całego kraju. Polecam też Państwa uwadze informację o raporcie PORT PC na temat elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce.

Przeczytaj wstępniak z poprzedniego numeru >>

Innym ważnym tematem jest edukacja instalatorów – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych w ramach projektu #ZawódMożliwości ma ofertę dla nauczycieli i firm, zwłaszcza tych, które wiedzą już, czym jest brak dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu kadr. Bez współdziałania wszystkich stron nie rozwiąże tego problemu nawet najlepszy minister i jego rozporządzenia – tego nie da się zadekretować, trzeba po prostu odbudować praktyczną naukę zawodu. O tym na kolejnych stronach.

[wstęniak, branża instalacyjna, NFOŚiGW, wod-kan, branża wodno-kanalizacyjna, kanalizacja, program czyste powietrze, program mój prąd, efektywność energetyczna, transformacja energetyczna, zawod mozliwosci]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl