Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Certyfikacja zespołów pompowych

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 6/2020  |  29.06.2020
Certyfikacja zespołów pompowych
Certyfikacja zespołów pompowych
Fot. mat. pras.

W numerze 4/2020 informowaliśmy o sporze pomiędzy Stowarzyszeniem Producentów Systemów Pompowych a firmą Wilo w sprawie interpretacji regulacji prawnych i procesu certyfikacji zespołów pomp pożarowych.

Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych w związku z opublikowaniem w numerze kwietniowym „Rynku Instalacyjnego” przez firmę Wilo oświadczenia o nr. WILO/PL/O/1/2020 w opracowanym w końcu kwietnia br. kolejnym oświadczeniu informuje, że w momencie przygotowywania swojego raportu (luty br. – red.) nie znalazło informacji o przedmiotowym certyfikacie ani na stronie CNBOP, ani na stronie Wilo. Jednocześnie dla innych producentów CNBOP widziało konieczność przedłużenia procesu certyfikacji i przedstawiło aneksy do 29.02.2020, przesuwające tak naprawdę terminy nawet o kilka miesięcy (Załącznik 8 Raportu SPSP, dostępnego na https://www.spsp.pl/publikacje/). Biorąc pod uwagę powyższe, Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych działając z najwyższą starannością, opierając się na dostępnych jemu aktualnych źródłach wiedzy, nie miało i nie mogło wówczas mieć wiedzy, że firma Wilo w tym czasie certyfikat już posiada. Działanie Stowarzyszenia nie było nacechowane złą wolą, a możliwość pojawienia się niepełnych informacji wiązała się wyłącznie z brakiem dostępu do nich. Tym samym Stowarzyszenie prostuje Raport SPSP, w ten sposób, że stwierdza się, że firma Wilo posiada certyfikat od 28 lutego 2020 roku. Poza powyższą nieścisłością, która pojawiła się niecelowo i przy dochowaniu należytej staranności przy tworzeniu raportu nie zgadzamy się z ogólnym stwierdzeniem, że Raport SPSP dot. certyfikacji zestawów hydroforowych zawiera nieprawdziwe informacje oraz insynuacje (...).

SPSP podkreśla w swoim kwietniowym oświadczeniu, że należy oddzielać fakty od opinii i proponowanych rozwiązań, do których Stowarzyszenie ma prawo, i w razie przedstawienia faktów, które nie miały miejsca, lub podania nieprawdziwych informacji deklaruje natychmiastowe sprostowanie Raportu. Ponadto SPSP podtrzymuje swoją opinię z poprzedniego raportu, że: Na etapie prac nad Rozporządzeniem wymieniony koncern silnie lobbował na etapie kolejnych zmian Rozporządzenia za koniecznością certyfikacji zestawów hydroforowych. Ubolewa też nad tym, że w opublikowanym stanowisku Wilo znalazły się stwierdzania bazujące na wyjątkach od reguły, wyrwanych z kontekstu fragmentach raportu oraz nieprawdziwych tezach. Rozwiązania, które proponujemy na końcu raportu i które są zgodne z bieżącymi standardami funkcjonującymi w Unii Europejskiej oraz ogólnie rozumianym interesem społecznym, zostały kompletnie pominięte. Właśnie powyższe rozwiązania, które powinno się teraz poddać dyskusji i wprowadzić – są najważniejsze.

Pełne treści kwietniowego oświadczenia i raportu SPSP.

Stanowska SPSP i firmy Wilo opublikowaliśmy w nr 4/2020 na str. 18–20 i dodaliśmy linki do pełnych treści obszernych opracowań obu stron:

Więcej o sporze także na: http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id10828,certyfikacja-zestawow-pompowych.

[SPSP, Wilo, pompy, woda, instalacja wodociągowa, certyfikacja zestawów pompowych, wyroby budowlane]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl