Elektryfikacja podstawą przyszłości transportu, ogrzewnictwa i ciepłownictwa w UE. A co z Polską?

Redakcja RI  |  10.07.2020
Połączenie sektorów produkcji energii i zużycia energii w transporcie i ogrzewaniu budynków
Połączenie sektorów produkcji energii i zużycia energii w transporcie i ogrzewaniu budynków
Fot. PORT PC

Komisja Europejska wskazuje na technologię pomp ciepła jako kluczową w transformacji energetycznej budynków UE. Wsparcie tej technologii pozwoli w najbardziej skuteczny sposób rozwijać efektywność energetyczną, obniżać emisje CO2 i wspierać odnawialne źródła energii, przyczyniając się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Ten kierunek będzie miał odzwierciedlenie w unijnej inicjatywie „fala renowacji”, dlatego powinniśmy to uwzględnić w programach wsparcia takich jak „Czyste Powietrze” czy wydatkowania funduszy z nowego budżetu UE.

8 lipca br. Komisja Europejska przedstawiła długoterminowe strategie – inteligentnego łączenia sektorów oraz rozwijania gospodarki wodorowej. Określają one kierunek transformacji energetycznej, która ma przyczynić się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu do 2050 roku. Założenia obu strategii będą miały kluczowy wpływ na uruchamianie unijnych funduszy na transformację energetyczną, także w Polsce. Zarówno w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027, a także dodatkowego instrumentu „Next Generation EU” o wartości 750 mld euro, który ma pomóc wyjść unijnej gospodarce z kryzysu po koronawirusie.

Przeczytaj również: Kiedy Polska odejdzie od węgla?

W strategii dotyczącej tzw. łączenia sektorów Komisja Europejska wskazała jaką rolę widzi dla elektryfikacji ogrzewnictwa indywidualnego oraz ciepłownictwa, transportu oraz części procesów przemysłowych. Rezultatem ma być optymalizacja zużycia energii, większa efektywność oraz obniżka emisji dwutlenku węgla poprzez kontynuację przechodzenia na odnawialne źródła w energetyce, które będą dostarczać energię dla w/w sektorów. Strategia ta wymagać będzie nie tylko dalszego rozwijania OZE, ale także zwiększania efektywności i elastyczności całego systemu. Komisja wskazuje, że w takim zdecentralizowanym systemie stabilne i elastyczne funkcjonowanie mają zapewnić m.in. elektryczne samochody oraz ogrzewanie za pomocą pomp ciepła w sektorze budynków poprzez reagowanie na potrzebę odpowiedzi na popyt i podaż energii.

W strategii dotyczącej rozwoju wodoru KE określiła największy potencjał tam, gdzie trudna bądź niemożliwa będzie elektryfikacja. Stad wodór będzie miał zastosowanie przede wszystkim w przemyśle np. stalowym, cementowym oraz w ciężkim transporcie. Strategia KE jest spójna z głównymi wnioskami płynącymi z raportów nt. łączenia sektorów opublikowanych w 2020 roku w Polsce – przez PORT PC „Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku”, a także polskie think tanki takie jak Instytut Jagielloński oraz Forum Energii.

Jak należy zrealizować Europejski Zielony Ład?

Komisja podkreśla, że realizacja Europejskiego Zielonego Ładu wymaga kontynuacji zwiększania udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej, która następnie w coraz większym stopniu będzie wykorzystywana do efektywnego ogrzewania budynków oraz w transporcie i przemyśle. Uzupełnieniem przede wszystkim w przemyśle będzie wodór. W niewielkim stopniu będzie efektywny w ciepłownictwie i indywidualnym ogrzewnictwie z uwagi na 4-7 niższą efektywność procesu pozyskiwania i spalania wodoru w stosunku do elektryfikacji ogrzewania.

W transformacji sektora budynków, jak wskazuje Komisja Europejska, główną rolę mają do odegrania pompy ciepła. Jako wiodąca technologia pozwalająca produkować w pełni zdekarbonizowane ciepło do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia. Zmiany technologiczne umożliwiają ich zastosowanie w budynkach w znacznie szerszym zakresie niż dekadę temu, jak choćby podczas renowacji. Dodatkowo na rynek pomp ciepła pozytywnie wpływa szybki spadek kosztów produkcji systemów fotowoltaicznych. Łączenie tych dwu technologii w sektorze budynków pozwala skutecznie realizować koncepcję plus- lub zero-energetycznych domów, a na poziomie UE wypełniać cele OZE, efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2.

Pompy ciepła w budownictwie

Strategia KE podkreśla, iż w UE do 2030 roku udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym wzrośnie do 40%, a do 2050 roku 50-70%. Ponadto wskazuje na równie istotny potencjał dużych pomp ciepła w budownictwie komercyjnym – w którym udział w 2030 osiągnie 65%, a do 2050 nawet 80%, ponadto w sieciach ciepłowniczych i przemyśle. W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazujemy, iż w Polsce również będzie kontynuowany trwający od kilka lat wzrost. Obecnie wynosi on niecałe 3% wszystkich budynków jednorodzinnych, a do 2030 roku wzrośnie do poziomu 23% w wariancie optymistycznym. Przy zapewnieniu optymalnych warunków wsparcia sprzedaży i rozwoju technologii, liczba pracujących pomp ciepła zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach jednorodzinnych w Polsce w 2030 roku może przekroczyć 2 mln sztuk.

Strategia Komisji identyfikuje również główne bariery rozwoju, które będą musiały być usuwane w celu realizacji unijnych planów. Najważniejszą stanowią podatki i opłaty, które obecnie są w UE wyższe dla użytkowników energii elektrycznej niż w przypadku konkurencyjnych źródeł ciepła z paliw kopalnych np. węgla, ropy lub gazu. Zmianę takiego stanu Komisja Europejska wskazuje jako jedno z dalszych działań na poziomie unijnym. Jak podkreśla Komisja, szybszej dekarbonizacji budynków ma służyć unijna inicjatywa „Fala renowacji”. Jesienią br. Komisja przedstawi szczegóły tego jak przyspieszyć modernizację sektora budynków w UE. Przyjęte dziś strategie będą określać ramy funkcjonowania wsparcia w ramach tej inicjatywy oraz innych mechanizmów finansowych Unii.

Zdaniem Pawła Lachmana – prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, „to, co wynika z obydwu nowych strategii Komisji to przedstawienie jasnej przyszłości ram transformacji energetycznej w Unii Europejskiej w oparciu przede wszystkich o efektywność energetyczną, a w szczególności powszechną elektryfikację ciepłownictwa i ogrzewnictwa (głównie poprzez technologie pomp ciepła) oraz elektryfikację transportu jako najbardziej efektywnego kierunku rozwoju. Rozwijanie technologii wodorowych i wykorzystanie ich będzie realizowane przede wszystkim w przemyśle, w części transportu i w zapewnieniu szczytowej produkcji energii elektrycznej, czyli wszędzie tam, gdzie niemożliwa jest elektryfikacja”.

Strategia ogrzewania w Polsce

W przypadku ciepłownictwa także indywidualnego ogrzewnictwa obie strategie pokazują, w jakim kierunku w Polsce powinno zmierzać działanie programów takich jak „Czyste Powietrze”, regionalnych programów wsparcia w zakresie technologii grzewczych, czy też pokazują znaczenie elektryfikacji ogrzewania długoterminowej strategii modernizacji budynków do roku 2050.

Wpisaniu tych działań w kontekst krajowy służyć będzie również rozwijanie działalności badawczo-rozwojowej i wdrażanie bezemisyjnych technologii grzewczych takich jak pompy ciepła na polskim rynku. Warto tu przypomnieć, że w ramach uruchomionego pod koniec 2019 roku programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o nazwie Szybka Ścieżka Urządzenia Grzewcze wpłynęło aż 52 wnioski o dofinansowanie projektów na łączną kwotę dofinansowania blisko 208 mln złotych. Działania te zapewniają, że polska branża urządzeń grzewczych może podążać za światowymi trendami ogrzewania w budownictwie.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, Komisja Europejska, ogrzewanie, technologia grzewcza, pompa ciepła, elektryfikacja ogrzewania, program czyste powietrze]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl