Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Co ma się zmienić w Prawie wodnym?

Redakcja RI  |  16.07.2020
Co ma się zmienić w Prawie wodnym?
Co ma się zmienić w Prawie wodnym?
Fot. pixabay.com

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szykuje projekt nowelizacji ustawy Prawa wodnego. Zmiany dotkną m.in. przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jak informuje portal teraz-srodowisko.pl, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szykuje wiele zmian w ustawie Prawo wodne. Czy pozwolenie wodnoprawne na przydomową oczyszczalnię ścieków jest niezbędne? Ta wątpliwość powraca w dyskusji, m.in. pojawiając się w czerwcowej interpelacji poselskiej do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Odpowiedź, bazującą na interpretacji ustawy Prawo wodne, Ministerstwo pozostawiało dotąd w gestii organów lokalnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (regionalnych zarządów gospodarki wodnej RZGW). Widząc jednak skalę problemu m.in. możliwe straty dla ponad 200 gmin w Polsce zapowiedziało zmiany w ww. ustawie.

Przeczytaj również: Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym na stoku wzniesienia

Autor interpelacji, Wiesław Krajewski, zaproponował nawet, aby do czasu zmian w prawie zmienić, choć jego interpretację i „zaniechać obowiązku uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego poprzedzającego montaż przydomowej oczyszczalni ścieków”. Na to ministerstwo jednak nie przystanie.

- Należy mieć na uwadze, że interpretacje prawne wydawane przez Ministerstwo ustalają znaczenie i zakres normy prawnej, która budzi wątpliwości w procesie stosowania prawa, mają charakter poglądowy oraz wskazują ogólne wytyczne wynikające z przepisów prawa, na podstawie których powinna zostać dokonana ocena danego przedsięwzięcia. Wydana interpretacja prawna nie jest źródłem prawa – odpowiada na interpelacjępodsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa.

Jak ustaliła redakcja Teraz Środowisko, szykują się zmiany w Prawie wodnym. Biuro Prasowe MGMiŻŚ informuje nas, że projekt nowelizacji „przewiduje szereg zmian w tym m.in. zmian przepisów w taki sposób, aby wykonanie urządzeń wodnych służących do odprowadzania ścieków z przydomowej oczyszczalni ścieków podlegało uproszczonej procedurze, tj. zgłoszeniu wodnoprawnemu. Takie rozwiązanie ma na celu jednoznaczne wskazanie rozwiązań prawnych dla tego typu inwestycji”. Co może wypływać z takiej zmiany?

- Dla naszej branży zgłoszenia wodnoprawne, zamiast pozwoleń wodnoprawnych potencjalnie będą stanowić ułatwienie komentuje w rozmowie z redakcją Paweł Gojżewski, dyrektor zarządzający Ekodren Naturalne Systemy Oczyszczania. Odnosi się m.in. do braku potrzeby sporządzenia operatu wodnoprawnego, który jest czaso- i kapitałochłonny.

- Powstaje jednak pytanie czy to zgłoszenie będzie zintegrowane z dotychczasowym procesem budowlanym? W którym momencie powinno być złożone? Istotne byłoby powiązanie zgłoszenia wodnoprawnego z wymaganym przed montażem przydomowej oczyszczalni zgłoszeniem robót budowlanych – dodaje Gojżewski. Jak wskazuje, treść obu zgłoszeń jest podobna, w obu trzeba załączyć szkice oraz mapę sytuacyjno-wysokościową. Tyle że zgłoszenie budowlane składa się do starostwa powiatowego, a zgłoszenie wodnoprawne do właściwego RZGW.

I najważniejsze pytania – czy zgłoszenie wodnoprawne będzie dotyczyć całej instalacji oczyszczania ścieków, czy tylko i wyłącznie samego wylotu, a także czy wymagane będą okresowe badania ścieków oczyszczonych? Te pytania będzie można wkrótce zadać ustawodawcy w ramach procesu legislacyjnego, jak komentuje Biuro Prasowe MGMiŻŚ, „projekt ustawy jest na ostatnim etapie opracowania”.

Źródło: teraz-srodowisko.pl

[prawo wodne, woda, domowa oczyszczalnia ścieków, ścieki, oczyszczalnia ścieków, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja w czasach pandemii
  • - Czynne systemy ochrony ppoż.
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl