NFOŚiGW planuje kolejne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Redakcja RI  |  27.07.2020
Podsumowanie działań programu „Czyste Powietrze”
Podsumowanie działań programu „Czyste Powietrze”
Fot. NFOŚiGW

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, NFOŚiGW planuje zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Nabór wniosków w zaktualizowanym programie dotacji na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych trwa od kilku miesięcy. Jednak wkrótce wysokość dotacji dla najmniej zamożnych beneficjentów zostanie zwiększona, co umożliwią regulacje uchwalone przez Sejm. Dotychczas w drugiej edycji programu „Czyste Powietrze”, realizowanej od połowy maja, złożono wnioski o dotacje o wartości przekraczającej 123 mln zł.

Wyższe dotacje dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w stosunku do pozostałych beneficjentów, zostały przewidziane już na etapie ogłoszenia drugiej edycji programu „Czyste Powietrze”. Obecnie podstawowy poziom dofinansowania jest przyznawany przy dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 tys. zł, natomiast podwyższoną dotację będzie mogło uzyskać gospodarstwo domowe wieloosobowe przy dochodach miesięcznych do 1400 zł netto na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – do 1960 zł netto na osobę.

Przeczytaj również: W programie „Czyste Powietrze” złożono wnioski za ponad 3 mld zł

Maksymalna wysokość dotacji wyniesie 20 tys. zł w przypadku podstawowego poziomu i 32 tys. zł przy rozszerzonym dofinansowaniu dla mniej zamożnych beneficjentów. Na razie można uzyskać tylko podstawowy poziom dofinansowania. Uruchomienie drugiej możliwości wymaga uchwalenia regulacji, których procedowanie rozpoczęło się w tym tygodniu w parlamencie. Wysokość dotacji zostanie powiązana z efektem ekologicznym. Największe dofinansowanie będzie wypłacane w przypadku instalacji pomp ciepła, a dotacja zostanie powiększona o 5 tys. zł jeśli jednocześnie zostanie zamontowana domowa instalacja fotowoltaiczna.

Sejm uchwalił ustawę zawierającą regulacje, które mają umożliwić wprowadzenie wyższych dotacji. Zmiany zostały włączone do zgłoszonej przez PiS nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, „osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania z Narodowego Funduszu lub wojewódzkiego funduszu, może złożyć żądanie wydania zaświadczenia o wysokości  przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego”. Żądając wydania zaświadczenia, potencjalny beneficjent dofinansowania ma składać oświadczenie potwierdzające, że Narodowy Fundusz lub wojewódzki fundusz wymaga zaświadczenia w celu przyznania dofinansowania.

Takie zaświadczenie ma wydawać wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej chcącej skorzystać z dofinansowania z NFOŚiGW. W zaświadczeniu ma być wskazywana wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz ma być wskazane, czy dochód ten dotyczy członka gospodarstwa domowego jednoosobowego, czy gospodarstwa domowego wieloosobowego. Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu ma być ustalana na podstawie dochodów osiągniętych w: przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono żądanie wydania zaświadczenia – w przypadku żądania złożonego w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca danego roku; lub w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono żądanie wydania zaświadczenia – w przypadku żądania złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia danego roku.

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu „Czyste Powietrze” mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. Nie ma możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Dofinansowanie może objąć tylko budynki, dla których uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Dofinansowanie w programie realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny. Nowością jest możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną. W pierwszej edycji programu można było uzyskać na nią – podobnie jak na kolektory słoneczne – tylko pożyczkę. Teraz program „Czyste Powietrze” został zintegrowany z innym programem NFOŚiGW Mój Prąd, z którego przyznawane są dotacje do 5 tys. zł na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW.

Źródło: gramwzielone.pl

[mikroinstalacja fotowoltaiczna, fotowoltaika, program czyste powietrze, dofinansowanie, termomodernizacja, ogrzewanie, wymiana ogrzewania, NFOŚiGW]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl