Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

NFOŚiGW planuje kolejne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Redakcja RI  |  27.07.2020
Podsumowanie działań programu „Czyste Powietrze”
Podsumowanie działań programu „Czyste Powietrze”
Fot. NFOŚiGW

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, NFOŚiGW planuje zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Nabór wniosków w zaktualizowanym programie dotacji na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych trwa od kilku miesięcy. Jednak wkrótce wysokość dotacji dla najmniej zamożnych beneficjentów zostanie zwiększona, co umożliwią regulacje uchwalone przez Sejm. Dotychczas w drugiej edycji programu „Czyste Powietrze”, realizowanej od połowy maja, złożono wnioski o dotacje o wartości przekraczającej 123 mln zł.

Wyższe dotacje dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w stosunku do pozostałych beneficjentów, zostały przewidziane już na etapie ogłoszenia drugiej edycji programu „Czyste Powietrze”. Obecnie podstawowy poziom dofinansowania jest przyznawany przy dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 tys. zł, natomiast podwyższoną dotację będzie mogło uzyskać gospodarstwo domowe wieloosobowe przy dochodach miesięcznych do 1400 zł netto na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – do 1960 zł netto na osobę.

Przeczytaj również: W programie „Czyste Powietrze” złożono wnioski za ponad 3 mld zł

Maksymalna wysokość dotacji wyniesie 20 tys. zł w przypadku podstawowego poziomu i 32 tys. zł przy rozszerzonym dofinansowaniu dla mniej zamożnych beneficjentów. Na razie można uzyskać tylko podstawowy poziom dofinansowania. Uruchomienie drugiej możliwości wymaga uchwalenia regulacji, których procedowanie rozpoczęło się w tym tygodniu w parlamencie. Wysokość dotacji zostanie powiązana z efektem ekologicznym. Największe dofinansowanie będzie wypłacane w przypadku instalacji pomp ciepła, a dotacja zostanie powiększona o 5 tys. zł jeśli jednocześnie zostanie zamontowana domowa instalacja fotowoltaiczna.

Sejm uchwalił ustawę zawierającą regulacje, które mają umożliwić wprowadzenie wyższych dotacji. Zmiany zostały włączone do zgłoszonej przez PiS nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, „osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania z Narodowego Funduszu lub wojewódzkiego funduszu, może złożyć żądanie wydania zaświadczenia o wysokości  przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego”. Żądając wydania zaświadczenia, potencjalny beneficjent dofinansowania ma składać oświadczenie potwierdzające, że Narodowy Fundusz lub wojewódzki fundusz wymaga zaświadczenia w celu przyznania dofinansowania.

Takie zaświadczenie ma wydawać wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej chcącej skorzystać z dofinansowania z NFOŚiGW. W zaświadczeniu ma być wskazywana wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz ma być wskazane, czy dochód ten dotyczy członka gospodarstwa domowego jednoosobowego, czy gospodarstwa domowego wieloosobowego. Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu ma być ustalana na podstawie dochodów osiągniętych w: przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono żądanie wydania zaświadczenia – w przypadku żądania złożonego w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca danego roku; lub w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono żądanie wydania zaświadczenia – w przypadku żądania złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia danego roku.

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu „Czyste Powietrze” mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. Nie ma możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Dofinansowanie może objąć tylko budynki, dla których uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Dofinansowanie w programie realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny. Nowością jest możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną. W pierwszej edycji programu można było uzyskać na nią – podobnie jak na kolektory słoneczne – tylko pożyczkę. Teraz program „Czyste Powietrze” został zintegrowany z innym programem NFOŚiGW Mój Prąd, z którego przyznawane są dotacje do 5 tys. zł na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW.

Źródło: gramwzielone.pl

[mikroinstalacja fotowoltaiczna, fotowoltaika, program czyste powietrze, dofinansowanie, termomodernizacja, ogrzewanie, wymiana ogrzewania, NFOŚiGW]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl