Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

W czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

Redakcja RI  |  27.07.2020
W czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla
W czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla
Fot. pixabay.com

Jak podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) w czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych.

Katowicki oddział ARP poinformował, że w comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla w czerwcu br., na sytuację rynkową w tym miesiącu wpłynął przede wszystkim brak równowagi popytowo-podażowej, w połączeniu ze wzrostem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, niskimi cenami gazu oraz słabymi prognozami popytu na węgiel.

Przeczytaj również: 1 lipca weszły nowe normy jakości węgla

Eksperci zauważają, że w czerwcu w poszczególnych częściach węglowego rynku pojawiały się dodatkowe uwarunkowania, determinujące sytuację zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku, jak i Atlantyku. Na obszarze Atlantyku początek czerwca przyniósł niewielki wzrost cen, głównie w wyniku informacji o zakłóceniach dostaw węgla z Murmańska w północno-zachodniej Rosji, gdzie zerwany został most kolejowy wykorzystywany do transportu surowca. Z tego powodu rosyjski producent węgla Suek ogłosił stan tzw. siły wyższej, a uczestnicy rynku szukali alternatywnych szlaków dostaw. Naprawa mostu może potrwać do października.

Na rynku europejskim obserwowano w czerwcu nieznaczne wahania cen. 3 czerwca dzienny indeks CIF ARA (obrazujący ceny w zachodnioeuropejskich portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) osiągnął swój najwyższy poziom od końca marca br. i wyniósł 47,87 dolarów za tonę węgla o określonych parametrach. 

Łączna produkcja energii z węgla w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Francji w maju br. (w ujęciu rok do roku) obniżyła się o 57 proc. i wyniosła średnio 2,4 GW. To wskazuje, że konsumpcja surowca o parametrach 5800 kcal/kg w tych czterech krajach obniżyła się do ok. 660,6 tys. ton, z poziomu 1,5 mln ton rok wcześniej – przy założeniu, że węgiel zużywany jest w elektrowniach o 40-procentowej rentowności. W innych częściach tego regionu, np. w Turcji, konsumpcja węgla utrzymywała się na wysokim poziomie pomimo słabszego zapotrzebowania na energię i niskiej produkcji prądu z paliw odnawialnych. 

Natomiast na obszarze Azji-Pacyfiku, załamanie popytu obserwowane przed wybuchem pandemii Covid-19 jeszcze pogłębiło niekorzystną sytuację producentów oraz eksporterów tej części międzynarodowego rynku. Jak podano w opracowaniu ARP, obecna nadpodaż na międzynarodowym rynku węgla – szacowana na ok. 40 mln ton – zmusiła takie kraje jak Indonezja czy Kolumbia do ograniczenia produkcji i weryfikacji celów produkcyjnych, by zapobiec dalszemu spadkowi cen. Obserwowane ograniczenie popytu ze strony Indii i Chin, w połączeniu z wysokim poziomem zapasów w tych krajach, prawdopodobnie jeszcze zwiększy nadpodaż na światowym rynku.

Niski popyt na węgiel w czerwcu spowodował także spadek cen tego surowca w terminalu RB w RPA, gdzie tygodniowy indeks FOB dla surowca o wzorcowych parametrach w czerwcu obniżył się prawie o 10 dolarów na tonie, spadając 26 czerwca poniżej 50 dolarów za tonę – niemniej wartość indeksu pozostała powyżej najniższego odnotowanego poziomu z 21 kwietnia, kiedy wyniosła 41,88 dolarów za tonę. Podobna sytuacja miała miejsce na rynku węgla australijskiego, obejmującego węgiel o różnych parametrach, który trafia głównie do Chin.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[węgiel, cena węgla, ogrzewanie, produkcja energii, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl