Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Europejski przemysł pozyskiwania ciepła z energii słonecznej deklaruje aktywny udział w Green Recovery

Redakcja RI  |  28.07.2020
Europejski przemysł pozyskiwania ciepła z energii słonecznej deklaruje aktywny udział w Green Recovery
Europejski przemysł pozyskiwania ciepła z energii słonecznej deklaruje aktywny udział w Green Recovery
Fot. unsplash.com

Po zatwierdzeniu pakietu naprawczego przez Radę Europejską branża ogrzewania i chłodzenia wytwarzanego w oparciu o energię słoneczną złożyła deklarację, która zobowiązuje do aktywnego udziału w ekologicznym ożywieniu Green Recovery, wzywając również do działania ze strony decydentów w Europie.

Europejski przemysł wytwarzania ciepła z energii słonecznej porozumiał się we wspólnym zobowiązaniu do złożenia deklaracji na rzecz pakietu ekologicznego ożywienia – Green Recovery. „Chcemy pokazać, że europejska branża energii słonecznej jest gotowa do udziału w naprawie gospodarczej zgodnej z celami kontynentu w zakresie energii i klimatu” – powiedział Pedro Dias, Sekretarz Generalny Solar Heat Europe.

Przeczytaj również: Optymalizacja kosztów i oceny cyklu życia budynków o niemal zerowym zużyciu energii

W deklaracji branżowej, które zostało podpisane przez grono ponad 150 firm i organizacji z ponad 20 krajów europejskich zobowiązano się do:

  • promowania opartego na różnorodnych technologiach podejścia do zaopatrzenia w ciepło i chłód;
  • wprowadzenia na rynek nowych rozwiązań w zakresie zdecentralizowanego, bezpiecznego, zdekarbonizowanego zaopatrzenia w ciepło i jego magazynowania;
  • zwiększenie dodatniego bilansu eksportowego sektora pozyskiwania ciepła z energii słonecznej;
  • zintensyfikowania działań badawczo-rozwojowych;
  • wspierania celów zrównoważonej gospodarki opartej na efektywnym wykorzystaniu dostępnych zasobów.

– „Spełnienie tych obietnic będzie wymagało pewnego zaangażowania i wsparcia ze strony sektora publicznego” – stwierdza Costas Travasaros, prezes Solar Heat Europe. „W związku z tym przedstawiamy również wezwanie do działania, wzywając rządy do wdrożenia niezbędnych działań, takich jak stopniowe i konsekwentne odchodzenie od wykorzystywania paliw kopalnych i zapewnianie konsumentom instrumentów wsparcia, aby zdecydowali się na wydajne rozwiązania oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii”.

Zdaniem Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) oraz środowiska działającego na rzecz rozwoju pozyskiwania ciepła ze źródeł odnawialnych Najbliższe 10 lat będzie miało kluczowe znaczenie dla transformacji i dekarbonizacji rynku ciepłowniczego, ponieważ do 2030 r. będziemy potrzebować zeroemisyjnych systemów ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i przemysłowym, ponieważ wszystkie nowe systemy grzewcze zainstalowane będą najprawdopodobniej później nadal działać w 2050 r. Według SPIUG potrzebujemy szybkich działań i uwzględnienia ogrzewania i chłodzenia przy wykorzystaniu energii słonecznej w planie pakietu restartu i rozwoju gospodarki w krajach UE w tym także w Polsce, gdzie jest wysoki potencjał do realizacji takich działań. Odnosząc się do krajowych planów naprawy, które zostaną przedłożone Komisji Europejskiej w październiku przyszłego roku, SPIUG jest gotowy wnieść wkład w tę dyskusję, przedstawiając pomysły, propozycje i silne zaangażowanie z naszego sektora.

O cieple i chłodzie pozyskiwanych z energii słonecznej

Ogrzewanie i chłodzenie energią słoneczną, często określane jako Solar Thermal, to dobrze znana technologia, która przechwytuje energię słoneczną w postaci ciepła. Ta technologia jest powszechnie wykorzystywana do potrzeb mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a także do zastosowania w obiektach komercyjnych i przemysłowych. W Europie zainstalowanych jest ponad 10 milionów słonecznych systemów grzewczych.

Energia słoneczna jest częścią rozwiązania mającego na celu walkę z kryzysem klimatycznym, ograniczając stopniowo wykorzystanie paliw kopalnych do ogrzewania i chłodzenia, unikając w samym 2018 r. ekwiwalentu 6,8 Mt emisji CO2. Szacunkowa całkowita produkcja ciepła w systemach grzewczych i chłodniczych opartych na wykorzystaniu promieniowania słonecznego działających w Europie odpowiada 25,6 TWhth. Odpowiada to całorocznemu zapotrzebowaniu na ciepło Cypru i Estonii łącznie. Jeśli chodzi o aspekty ekonomiczne, sektor ogrzewania i chłodzenia opartego na wykorzystaniu promieniowania słonecznego osiągnął łączny obrót w wysokości 1,85 miliarda euro w 2018 roku, zatrudniając około 18 800 osób.

Większość termicznych systemów słonecznych jest wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, choć istnieją również duże systemy, które zasilają procesy przemysłowe lub sieci ciepłownicze. Największy z tych systemów, działający w mieście Silkeborg w Danii, osiąga oszałamiającą moc szczytową 110 MWth, za co odpowiada instalacja 156 000 m2 kolektorów słonecznych.

Źródło: SPIUG

[fotowoltaika, energia słoneczna, systemy słoneczne, produkcja energii, ogrzewanie, chłodzenie, SPUIG, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Energooszczędne źródła ciepła - jak je pozyskać  »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl