Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

CBI: Wielka Brytania powinna zrezygnować z kotłów gazowych do 2025 r.

Redakcja RI  |  28.07.2020
CBI: Wielka Brytania powinna zrezygnować z kotłów gazowych do 2025 r.
CBI: Wielka Brytania powinna zrezygnować z kotłów gazowych do 2025 r.
Fot. pixabay.com

CBI (Confederation of British Industry) opublikowała raport, z którego wynika, że całkowita dekarbonizacja systemu grzewczego jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi Wielka Brytania.

Produkcja energii z wykorzystaniem gazu ziemnego w sektorze ciepłowniczym jest największym źródłem emisji CO2 w Wielkiej Brytanii. Aby zapewnić zerową emisję netto, należy zaproponować inne niskoemisyjne rozwiązania (pompy ciepła lub kotły spalające czysty wodór). Kluczowe będzie wprowadzenie krajowego programu, który będzie obejmował zarówno gospodarstwa domowe jak i duże przedsiębiorstwa we współpracy z innymi sektorami.

Przeczytaj również: Europejski przemysł pozyskiwania ciepła z energii słonecznej deklaruje aktywny udział w Green Recovery

Prawdopodobnie największym problemem będzie skoordynowana zmiana nastawienia konsumentów i ich decyzji zakupowych. Instalacja pomp ciepła, pomimo że jest jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań, będzie jednocześnie wymagała poprawy izolacji termicznej zasobów mieszkaniowych Wielkiej Brytanii. Kotły wodorowe mogą wydawać się prostym rozwiązaniem, jednak ich ogólnodostępność dla gospodarstw domowych jest niewielka.

Poprawa efektywności energetycznej jest istotnym czynnikiem w dążeniu do gospodarki zeroemisyjnej. W opracowaniu CBI można  znaleźć następujące zalecenia dotyczące efektywności energetycznej:

  • poprawa efektywności energetycznej jest priorytetem infrastruktury krajowej;
  • efektywności energetycznej powinno się nadać priorytet finansowy, początkowo na ten cel należy przeznaczyć 3 miliardy funtów;
  • wykorzystanie oszczędności z zimowych dopłat paliwowych do bezpośredniego finansowania efektywności energetycznej.

Zdaniem CBI rząd powinien nakazać, aby po 2025 roku wszystkie instalowane kotły w gospodarstwach domowych były przystosowane do wodoru. Ciepłownie powinny być zobowiązane do wykorzystania ciepła odpadowego tam, gdzie pozwala na to lokalizacja. Konieczne będzie również informowanie konsumentów, a także przedsiębiorców o zmieniających się trendach energetycznych.

Priorytetem w transformacji energetycznej będzie stworzenie jasnych przepisów prawnych, a także zachęty dla konsumentów, by stopniowo zwiększać popyt na niskoemisyjne technologie grzewcze. Zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, w sposób zrównoważony, aby inspirować konsumentów na etapach transformacji energetycznej. CBI zaleca również, aby rząd kształtował nowy, niskoemisyjny program grzewczy w celu zastąpienia już istniejącego programu RHI (Renewable Heat Incentive). Ponadto, rząd powinien stworzyć obowiązek niskoemisyjnego ogrzewania, aby stymulować zapotrzebowanie na niskoemisyjne źródła ciepła (w tym pompy ciepła, systemy hybrydowe, biometan i technologie źródła ciepła). W dłuższej perspektywie czasu należy zmniejszać zawartość węgla w dostawach gazu.

Komisja, w której skład wchodzą członkowie CBI zaleca, aby rząd utworzył organ ds. dekarbonizacji, który mógłby współpracować z lokalnymi dostawcami ciepła. Regionalne plany modernizacji sieci ciepłowniczych będą wspierane przez NBD (Krajowy Organ Dostawczy). Jednym z początkowych celów NDB będzie stworzenie „Niskoemisyjnego porozumienia cieplnego”, które ma zapewnić wszechstronne podejście do dekarbonizacji w Wielkiej Brytanii. Krajowy Organ Dostawczy będzie prezentowało roczne sprawozdania z poczynionych postępów Parlamentowi Brytyjskiemu.

Pełna wersja raport dostępna jest tutaj.

Źródło: globenergia.pl

[ogrzewanie, CBI, transformacja energetyczna, urządzenie grzewcze, kocioł kondensacyjny, pompa ciepła, odnawialne źródła ciepła]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl