Stowarzyszenie MIWO ws. nowych Warunków Technicznych

Redakcja RI  |  07.09.2020
nowe przepisy przyniosą znaczące korzyści nie tylko dla inwestorów budujących lub remontujących domy, lecz także dla całego sektora budownictwa i szerzej, dla gospodarki
nowe przepisy przyniosą znaczące korzyści nie tylko dla inwestorów budujących lub remontujących domy, lecz także dla całego sektora budownictwa i szerzej, dla gospodarki

Stowarzyszenie MIWO dołączyło do organizacji, które podpisały list skierowany do Ministerstwa Rozwoju przez Związek Zawodowy „Budowlani”, popierający zasadność wprowadzenia planowanego zaostrzenia przepisów dotyczących energooszczędności budynków od stycznia 2021 roku.

Według sygnatariuszy nowe Warunki Techniczne to poprawa komfortu cieplnego, oszczędność energii oraz szansa na rozwój rynku. Jak twierdzą eksperci Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO, nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła oznaczają poprawę komfortu cieplnego dla użytkowników budynków i większe oszczędności energii. Podkreślają też, że komfort termiczny wcale nie musi być kosztowny, a mieszkania nie powinny drożeć z powodu nowych przepisów.

Przeczytaj: Od przyszłego roku budynki będą bardziej energooszczędne

– Od  początku 2021 roku każdy nowy budynek mieszkalny będzie nie tylko dobrze ocieplony, ale też zastosowane w nim będą urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Lepsza izolacja domów to mniej wykorzystanej energii potrzebnej do ich ogrzewania czy chłodzenia, co oznacza wymierne oszczędności. Branża budowlana w większości jest już gotowa na zmiany, do których przygotowywała się przez ostatnich osiem lat. Nowe wymogi nie powinny przełożyć się na wzrost cen mieszkań – podkreślają przedstawiciele branży.

Stowarzyszenie MIWO dołączyło do organizacji, które podpisały list skierowany do Ministerstwa Rozwoju przez Związek Zawodowy „Budowlani”. W liście tym zwrócono uwagę, że cała branża budowlana miała czas na przygotowanie się do zmian, szczególnie, że następowały one stopniowo. Wiadomo było o nich od 2013 r., czyli od wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie. Wejście w życie nowych regulacji to efekt unijnej dyrektywy EPBD, dzięki której Unia Europejska chce zredukować zużycie energii i emisję CO2 w budownictwie. W Polsce unijne regulacje były wprowadzane etapami, co miało umożliwić uczestnikom rynku budowlanego dostosowanie się do obowiązujących wymogów. 

[Do wglądu pismo organizacji branżowych popierających zmiany -> TUTAJ]

Jak szacują eksperci, nowe przepisy przyniosą znaczące korzyści nie tylko dla inwestorów budujących lub remontujących domy, lecz także dla całego sektora budownictwa i szerzej, dla gospodarki. Trendy i zmiany dotyczące energooszczędności budynków można obserwować od wielu lat, gdyż jest to uwarunkowane ekonomicznie. Co ciekawe, na rynku innych budynków, m.in. biurowych, wszyscy już dawno dostosowali się do nowych wytycznych, a nowo projektowane budynki, zwłaszcza projekty domów gotowych, uwzględniają już wymagania, które będą obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Nowe Warunki Techniczne to również szansa na rozwój technologii OZE. Dzięki lepszemu ociepleniu, lepszym oknom i drzwiom, budynki nie będą potrzebowały już tak dużych ilości energii. To pozwoli zasilać je z odnawialnych źródeł energii, tym samym zwiększając ich wykorzystanie, a nie podnosząc znacząco kosztów całej budowy i przede wszystkim eksploatacji, gdyż dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu moce źródeł ciepła i energii mogą być dużo niższe. A wspomnieć należy, że budynki słabo zaizolowane mają duży udział w powstawaniu smogu w Polsce.

– Nowe Warunki Techniczne są szansą na utrzymanie koniunktury w budownictwie. Działania poprawiające efektywność energetyczną budynków są kluczowe z perspektywy szeroko pojętego dobrobytu, zdrowia obywateli oraz stanowią podstawę dla rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej energetyki. Są motorem dla tworzenia i utrzymania lokalnych miejsc pracy oraz obniżania rachunków za ogrzewanie. Jednocześnie poprawią jakość powietrza i zapewnią wypełnienie przez Polskę zobowiązań na rzecz efektywności energetycznej, obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Nowe przepisy, ale także kompleksowa termomodernizacja budynków – co należy tu wspomnieć –  to nowe miejsca pracy, a jest to istotne dla gospodarki, szczególnie teraz, podczas kryzysu związanego z pandemią – powiedział Łukasz Glapa, sekretarz zarządu MIWO.  

Dowiedz się więcej: Apel organizacji branżowych o wstrzymanie kosztownych zmian w Warunkach Technicznych

Przepisy dotyczące zmniejszenia współczynników przenikania ciepła przez przegrody nie powinny wpłynąć na wzrost cen mieszkań. Konieczność zastosowania trochę grubszej izolacji to ewentualny wzrost kosztu budowy mieszkań od 1 do 1,5 promila (w przypadku domów jednorodzinnych wskaźnik jest wyższy). Wskazują na to analizy przeprowadzone przez Stowarzyszenie MIWO. A zatem jeśli mieszkanie w budynku wielorodzinnym kosztuje obecnie 9000 zł/mkw., to koszt zwiększenia grubości izolacji wyniesie około 0,1%, czyli zaledwie promil w stosunku do wartości rynkowej mieszkania. Niezależnie zaś od ceny rynkowej metra kwadratowego mieszkania, dodatkowy koszt związany ze wzrostem grubości izolacji może wynieść około 9–10 zł/mkw. powierzchni mieszkania. 

Obowiązujące w Polsce przepisy systematycznie kładą nacisk na poprawę współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych i dachów budynków. Wymagania odnośnie do współczynników przenikania ciepła (U), które zaczną obowiązywać od 2021 roku, są i tak dużo łagodniejsze niż w przypadku standardów budynków o podwyższonej czy wysokiej efektywności energetycznej, jak np. NF40, NF15 lub standard pasywny.

– Ceny ogrzewania i energii nie będą malały, raczej będą rosły, więc niewielka inwestycja w dodatkową izolację cieplną przegród zewnętrznych szybko zacznie przynosić korzyści – podsumowują eksperci MIWO.

Źródło: MIWO

[miwo, nowe warunki techniczne, termoizolacja, związek zawodowy budowlani, dyrektywy unijne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl