Minister Kurtyka podkreślał, że nowa „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” eksponuje konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy (filar I), mając na celu budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego (filar II) oraz dbałość o poprawę jakości powietrza (filar III).
– W perspektywie 2040 r. zbudujemy niemal nowy system energetyczny, który przemodeluje elektroenergetykę, ciepłownictwo i transport w kierunku niskoemisyjnym. Do 2040 r. powstanie ok. 40 GW mocy zeroemisyjnych – powiedział minister Kurtyka.
Zobacz również: Współpraca rządu i sektora fotowoltaiki
Szef resortu klimatu zaznaczył, że w 2040 r. co druga MWh będzie pochodzić ze źródeł bezemisyjnych. Rezerwę dla OZE będą stanowić elastyczne źródła gazowe, których moc wzrośnie ok. 2-krotnie do 2030 r. i niemal 4-krotnie do 2040 r.
Zwrócił też uwagę, że kluczową rolę będzie miała również transformacja sposobu pokrywania potrzeb cieplnych. Za cel przyjął odejście od wykorzystania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r., a na obszarach wiejskich do 2040 r. Do 2030 r. zostanie wymienionych ok. 3 mln źródeł ciepła na nisko- i zeroemisyjne w domach.
Ograniczenie zużycia węgla ma dotyczyć także ciepłownictwa systemowego, które rozwijać się będzie w kierunku zwiększonego wykorzystania OZE, wysokosprawnej kogeneracji i odpadów.
Co trzeci GJ w ciepłownictwie systemowym pochodzić będzie z OZE w 2030 r. Jest to szczególnie ważne dla poprawy jakości powietrza w miastach, gdzie ciepłownictwo sieciowe powinno być głównym źródłem ciepła.
– Zwiększamy także ambicje w zakresie rozwoju zeroemisyjnego transportu, stawiając sobie za cel likwidację smogu w miastach. Jako cel w 2030 r. wskazaliśmy dążenie do pełnej zeroemisyjności komunikacji publicznej w ośrodkach miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców – dodał.
Przeczytaj więcej: Zmiany w programie NFOŚiGW – nawet 50 mln zł dotacji na spalanie odpadów
Zdaniem ministra klimatu PEP2040 został tak rozbudowany, aby stał się kompasem dla przedsiębiorców, samorządów i obywateli w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym.
Na koniec minister podkreślał cel, jakim jest zaangażowanie wszystkich sektorów i grup interesariuszy oraz budowanie przemysłu i nowych miejsc pracy.
Źródło: gov.pl
[ministerstwo klimatu, konferencja, oze, ograniczenie zużycia węgla, smog, pep 2040, polityka energetyczna polski 2040]