Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Nabór wniosków do programu "Ciepłownictwo powiatowe"

Redakcja RI  |  02.10.2020
Minister klimatu podkreślał potencjał lokalnych systemów ciepłowniczych dla wdrożenia technologii, które wykorzystują lokalnie dostępne odnawialne źródła energii, innowacyjnego łączenia wytwarzania oraz magazynowania ciepła
Minister klimatu podkreślał potencjał lokalnych systemów ciepłowniczych dla wdrożenia technologii, które wykorzystują lokalnie dostępne odnawialne źródła energii, innowacyjnego łączenia wytwarzania oraz magazynowania ciepła
fot. gov.pl

Uruchomiony w 2019 r. program pilotażowy przeznaczony dla ciepłowni powiatowych, potwierdził duże zainteresowanie wsparciem dla lokalnych systemów ciepłowniczych. To odpowiedni czas na wdrożenie kolejnego etapu i rozszerzenie programu. Dziś rozpoczynamy nabór wniosków na nowych zasadach. Na dofinansowanie inwestycji, które usprawnią transformację ciepłownictwa w powiatach zarezerwowaliśmy 500 mln zł – mówi minister klimatu Michał Kurtyka. 

Według danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w miastach do 50 tys. mieszkańców na 164 systemy ciepłownicze jedynie 10 spełnia kryteria efektywnych systemów ciepłowniczych. Program „Ciepłownictwo powiatowe” ma za zadanie przede wszystkim poprawić warunki życia mieszkańców oraz umożliwić rozwijanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii.

Minister klimatu podkreślał potencjał lokalnych systemów ciepłowniczych dla wdrożenia technologii, które wykorzystują lokalnie dostępne odnawialne źródła energii, innowacyjnego łączenia wytwarzania oraz magazynowania ciepła.

Może Cię zainteresuje: Co oprócz fotowoltaiki? Geoteria, biogazownia i magazyny energii

Minister Kurtyka zwrócił też uwagę, że magazynowanie energii w systemach ciepłowniczych może być niskokosztową alternatywą pozwalającą na stabilizowanie pracy sieci energetycznej w okresach wzmożonej produkcji energii z wielkoskalowych projektów OZE, ale także zwiększenie produkcji energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji w szczytach zapotrzebowania, gdy warunki naturalne ograniczają generację ze źródeł odnawialnych.

"Ciepłownictwo powiatowe" w nowej odsłonie

Celem programu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza.

Przed sektorem ciepłowniczym duże wyzwania, dlatego wraz z  Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chcemy wspierać lokalne ciepłownie, których nie stać na modernizację. Poprzez program  „Ciepłownictwo Powiatowe” chcemy, aby samorządy jeszcze efektywniej wykorzystywały możliwości ciepłowni i zmniejszały koszty utrzymania systemu – zaznaczył wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Całkowity budżet programu wynosi 500 mln zł, z czego 150 mln zł zarezerwowano na dotacje, a 350 mln zł na zwrotne formy dofinansowania.

W nowym naborze rozszerzono katalog beneficjentów, o wsparcie będą mogły ubiegać się spółki w których samorząd posiada ponad 50% udziału. Dotychczasowe było to 70%, co ograniczało możliwość uczestnictwa w programie podmiotów o mieszanej strukturze własnościowej.

Może Ci się spodoba: W programie „Energia Plus” 1,3 mld zł dla przedsiębiorców

Dzięki zmianie minimalnej wartości pożyczki, z 1 mln zł do 500 tys. zł, o dofinasowanie będą mogły również wnioskować także podmioty o mniejszych możliwościach inwestycyjnych, co umożliwi im  stopniowe dochodzenie do statusu efektywnych systemów ciepłowniczych – dodał minister Kurtyka.

Program „Ciepłownictwo powiatowe” oferuje wsparcie dla szeregu przedsięwzięć, które mają na celu ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery, zwiększenie efektywności systemów ciepłowniczych, modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych.

Na finansowanie mogą też liczyć inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, w tym w szczególności te w których do produkcji energii wykorzystuje się OZE, ciepło odpadowe, ciepło pochodzące z kogeneracji, paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Źródło: gov.pl

[program ciepłownictwo powiatowe, nabór wniosków, ministerstwo klimatu, dofinansowanie, pożyczka, nfośigw]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


 


Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w sferze instalacji - jak to się robi »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Technologie dekarbonizacji ciepłownictwa
  • - Pompy ciepła w praktyce
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl