– Moim zadaniem jako pełnomocnika jest ponadresortowe koordynowanie w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego polityki w sprawie programu "Czyste Powietrze", ale nie tylko. Będę również przewodniczył Komitetowi Sterującemu Krajowego Programu Ochrony Powietrza oraz odpowiadał za doskonalenie działań sektora publicznego na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce – powiedział PAP Bartłomiej Orzeł, który został powołany na to stanowisko.
Przyznał, że jego działania będą odbywały się na styku wielu resortów, m.in. budownictwa, infrastruktury, polityki społecznej, klimatu, środowiska, ale także rolnictwa i rozwoju wsi. W jego ocenie konieczne jest zazębianie działań w tym zakresie na poziomie tych resortów.
Zobacz też: Pilotaż nowego programu wsparcia dla budynków wielolokalowych
– Zadania na najbliższy czas to dokończenie reformy programu, rozpoczętej przez Piotra Woźnego, który wykonał tytaniczną pracę, aby stworzyć ten program – realną odpowiedź na problem smogu w Polsce. Dziś program wymaga pewnych zmian, ale bardziej są to zmiany ewolucyjne niż rewolucyjne – na przykład włączenie banków w system składania wniosków czy stworzenie mechanizmu, który ułatwi najbiedniejszym korzystanie z programu. Sama struktura programu raczej pozostanie niezmieniona – powiedział Bartłomiej Orzeł.
Wyraził przekonanie, że konieczne jest również opracowanie programu dla prywatnych budynków wielorodzinnych. Szacuje się, że w samym Wrocławiu w budynkach wielorodzinnych jest nawet 13 000 „kopciuchów”, a tam często mieszkają ludzie mniej zamożni.
W przeszłości Bartłomiej Orzeł współtworzył Sądecki Alarm Smogowy, który wchodził w skład Polskiego Alarmu, więc temat zanieczyszczenia środowiska jest mu bardzo dobrze znany.
Źródło: PAP
[czyste powietrze, budynki jednorodzinne, budynki wielorodzinne, budownictwo, środowisko, klimat, Polski Alarm Smogowy, alarm smogowy]