Podsumowanie XXIII Konferencji GAZTERM 2020

Redakcja RI  |  28.10.2020
fot. STUDIO 4 U

W dniach 27 – 30 września 2020 r. w Międzyzdrojach odbyła się po raz XXIII międzynarodowa konferencja GAZTERM, której głównym wydarzeniem był Szczyt gazowy Trójmorza przebiegający pod hasłem bezpieczeństwo, integracja, transformacja. Tak jak w poprzednim roku patronem merytorycznym konferencji był Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

Obrady poprzedzone zostały odczytaniem przez Zastępcę Szefa Kancelarii Prezydenta RP Ministra Pawła Muchy listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników konferencji. Pan Prezydent podkreślił m.in., że realizowane obecnie projekty gazowe „(…) zapewnią nam niezależność energetyczną i pozwolą stworzyć hub gazowy dla całej Europy Środkowo-Wschodniej”. Nawiązująca do przesłania Pana Prezydenta dyskusja z udziałem m.in. przedstawicieli administracji rządowej Polski – Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego, Litwy – Ministra Energii Žygimantas Vaičiūnas oraz Królestwa Danii – Ambasadora Królestwa Danii w Polsce Ole Tofta,  pokazała zbieżność poglądów w zakresie warunków budowy bezpieczeństwa dostaw gazu, rozwoju współpracy regionalnej w zakresie handlu gazem oraz wykorzystania gazu w procesie transformacji energetycznej. Podkreślono także konieczność dokończenie projektów dywersyfikacyjnych – przede wszystkim Baltic Pipe i GIPL, które stworzą infrastrukturalne podstawy dla integracji w regionie. 

fot. STUDIO 4 U

Program konferencji GAZTERM 2020

Program konferencji zawierał także prezentację i panel dyskusyjny poświęcony Funduszowi Trójmorza, który jest nową propozycją na rynku w zakresie finansowania inwestycji gazowych w regionie. Zasady korzystania z Funduszu zostały przedstawione przez Pawła Nieradę pierwszego wiceprezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Następnie w kolejnym panelu z udziałem przedstawicieli operatorów sieci przesyłowych z Polski – Gaz System S.A., Litwy – Ambergrid, Finlandii – Baltic Connector Oy,  Ukrainy - UA TSO oraz Towarowej Giełdy Energii S.A. i Gas Storage Poland dyskutowano o możliwościach i wariantach współpracy na rzecz integracji rynków i rozwoju handlu gazem w regionie. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość zapoznania się z aktualnymi planami biznesowymi oraz nowymi projektami lidera polskiego rynku gazu GK PGNiG – Partnera Głównego Konferencji. Wchodząca w skład GK PGNiG Polska Spółka Gazownicza objęła swoim patronatem bardzo interesujący panel dyskusyjny poświęcony możliwościom wykorzystania biometanu w procesie transformacji polskiej energetyki. To właśnie przyszłość paliwa gazowego w kontekście transformacji energetycznej zapowiedzianej przez Europejski Zielony Ład była zagadnieniem, na którym koncentrowały się kolejne dyskusje i uwaga uczestników tegorocznego GAZTERMU. 

Czytaj również: Nabór wniosków do programu "Ciepłownictwo powiatowe" »

W panelu pt. Nowa strategia dla gazu ziemnego i ropy naftowej w dobie transformacji rozważano możliwości wykorzystaniem gazu, jako paliwa pomostowego na drodze do neutralności klimatyczno-energetycznej, próbując odpowiedzieć na pytania: czy możliwa jest docelowa eliminacja gazu ziemnego na rzecz OZE, jak wprowadzić zielony wodór do systemów infrastrukturalnych oraz jaki będzie koszt transformacji dla branży gazowej. Piotr Dziadzio, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu wskazał na potencjał gazu, jako paliwa, które zdynamizowałoby proces przejścia na energetykę zeroemisyjną. Remigiusz Nowakowski, Prezes DISE potwierdził  tezę, że konieczna jest dywersyfikacja źródeł energii w Polsce oraz zaznaczył,  że "gaz to początek transformacji, a przyszłość należy do biometanu i wodoru". Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGNiG SA podzielił zdanie swoich przedmówców co do niestabilności OZE i w związku z tym potencjału Polski do: bycia animatorem rynku biometanu oraz zielonego wodoru, do którego produkcji mogłaby zostać wykorzystana infrastruktura gazowa. Robert Perkowski podkreślił otwartość PGNiG na European Green Deal, czego wyrazem ma być nowa strategia ukierunkowana na ochronę: środowiska, zdrowia i powietrza.

Moderator Adam Wawrzynowicz stwierdził, że tegoroczna debata pokazuje, że idee te są już faktem, a nie tylko odległą koncepcją. Panel podsumował  reprezentujący Ministerstwo Klimatu Sekretarz Stanu Piotr Dziadzio wskazując, że wyzwaniem na najbliższe lata jest wykorzystywanie nadwyżki biometanu i energii z OZE, czyli magazynowanie, który to problem może rozwiązać wodór. Piotr Dziadzio podkreślił, że do nadpodaży energii można wykorzystać np. górotwory, a następnie tę energię wykorzystać w transporcie i elektrociepłowniach.

Najważniejsze wnioski konferencji:   

• Priorytetem dla polskiej strategii wobec gazu ziemnego pozostaje bezpieczeństwo dostaw, które osiągnięte zostanie dzięki zakończeniu projektów infrastrukturalnych. 

• Zdywersyfikowane dostawy będą fundamentem rozwoju dla płynnego handlu w regionie Trójmorza, któremu  dedykowany został projekt utworzenia w Polsce hubu gazowego.   

• Inicjatywa Trójmorza stworzyła dogodne ramy polityczne dla rozwoju regionalnej współpracy w obszarze integracji rynków gazu. Wsparciem dla tej kooperacji służą już pierwsze instytucje w postaci Funduszu Trójmorza.    

• Gaz ziemny w warunkach polskich ale także europejskich powinien pełnić rolę paliwa pomostowego.    

• Transformacja energetyczna tworzy warunki dla rozwoju produkcji biometanu  i zielonego wodoru, które jako paliwa przyszłości mogą stać się polską specjalnością. 

 

źródło: Organizatorzy XXIII Konferencji GAZTERM

[gaz, energetyka, PGNiG, konferencja, GAZTERM]

Tagi: 
gaz | 
energetyka | 
pgnig | 
konferencja | 
gazterm

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl