Oprócz KAPE do konsorcjum należy 14 organizacji partnerskich z 7 krajów UE. Są wśród nich instytucje badawcze, podmioty doradcze, agencje i stowarzyszenia, a także małe i średnie przedsiębiorstwa.
Przedstawiciele KAPE, Piotr Nowakowski i Ryszard Wnuk podkreślają:
„COME RES jest kontynuacją projektu WinWind realizowanego w ramach programu Horyzont 2020 dotyczącego akceptacji energii wiatrowej, który zakończyliśmy wiosną 2020 r. Tym razem nie jesteśmy ograniczeni w naszych badaniach do jednej technologii OZE, czyli energetyki wiatrowej, a będziemy analizować inne technologie, takie jak fotowoltaika i rozwiązania w zakresie magazynowania, systemy zintegrowane, mikrosieci, wirtualne elektrownie. Projekt COME RES jest zatem dla nas szansą na poszerzenie kompetencji i wymianę doświadczeń w zakresie wspólnot energetycznych”.
Wskazują również, że temat jest bardzo aktualny:
"Dzięki zmienionej dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii, prawa i obowiązki społeczności zajmujących się energią odnawialną zostały po raz pierwszy uregulowane w 2018 r. Wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do transpozycji zapisów dyrektywy i opracowania odpowiednich ram prawnych do czerwca 2021 r. Projekt ma na celu wsparcie władz krajowych, regionalnych i lokalnych w zakresie regulacji i budowania kompetencji. W ramach działań projektowych planujemy analizy nowych ram prawnych i ich wdrażania w różnych krajach UE."
Partnerzy biorący udział w projekcie COME RES, o pełnej nazwie ”Energetyka obywatelska jako klucz do rozwoju wykorzystania OZE w sektorze elektroenergetyki, łączenie wizji długoterminowych z działaniami krótkoterminowymi” - będą badać potencjał, bodźce, bariery, warunki prawne, modele biznesowe i finansowe oraz warunki transferu wybranych rozwiązań w kontekście wspólnot energetycznych opartych na OZE. Analizie poddane zostaną konkretne studia przypadków z krajów partnerskich.
źródło: KAPE
[KAPE, OZE, zielona energia, COME RES]