Celem Kawy z Kogeneracją jest stworzenie przestrzeni dialogu pomiędzy przedstawicielami mediów i ekspertami Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych nt. funkcjonowania branży ciepłowniczej i elektroenergetycznej, działalności zrzeszonych przedsiębiorstw, zmian w prawie istotnych z punktu widzenia sektora, jak i całokształtu gospodarki.
Obecnie w debacie publicznej wiele miejsca zajmują propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Eksperci pozostają zgodni, że bez znaczących inwestycji w sektorze ciepłowniczym i elektroenergetycznym nie będzie możliwe przeprowadzenie zielonej transformacji w państwach członkowskich UE. W szczególności jest to wielkie wyzwanie dla sektora energetycznego w Polsce, w którym udział węgla w miksie paliwowym jest największy w Europie.
Aby wygenerować tak potężne inwestycje, konieczne jest stworzenie sprzyjających warunków regulacyjnych i programów wsparcia finansowego z funduszy unijnych i krajowych dla przedsiębiorstw, samorządów i gospodarstw domowych. Jednym z rozwiązań, które mogą ułatwić i przyśpieszyć proces transformacji energetycznej w Polsce jest stosowanie technologii kogeneracyjnej i jej upowszechnienie w polskim systemie energetycznym.
Przeczytaj także: Kogeneracja – czy i komu się opłaca? »
- Środki, które muszą zostać przeznaczone na inwestycje, zarówno przez spółki ciepłownicze, jak i dedykowane programy wsparcia, należy liczyć w miliardach złotych. Potrzeby inwestycyjne w sektorze wytwarzania zostały wyliczone w projekcie rządowym PEP2040 na poziomie 400 mld złotych w latach 2021-2040 r. Natomiast jeżeli chodzi o transformację systemów ciepłowniczych i indywidualnych źródeł ogrzewania łącznie z termomodernizacją, to potrzeby inwestycyjne zostały określone w analizie Forum Energii na 448 mld złotych do 2040 r. – podkreśla Małgorzata Mika-Bryska. – Dlatego tak ważne jest osiągnięcie efektu synergii przez połączenie środków finansowych przedsiębiorstw energetycznych ze środkami publicznymi, w tym unijnym wsparciem. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu najbliższej dekady możliwe jest wygenerowanie w gospodarce unijnej 1 bln euro prywatnych i publicznych zrównoważonych inwestycji dzięki unijnemu wsparciu. Znacząca część tych inwestycji może i powinna mieć miejsce w Polsce.
- Technologia kogeneracyjna jest w stanie przyczynić się do spełnienia oczekiwań, które są stawiane wobec nas przez Unię Europejską. – zaznacza Sławomir Burmann – Obecnie musimy skoncentrować się m.in. na zwiększeniu efektywności energetycznej. Kogeneracja jest technologią, która umożliwia osiągnięcie tego celu. Dodatkowo sprzyja ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość włączenia technologii kogeneracyjnej do zwiększenia udziału w OZE – w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu można zastosować taki miks paliw, który ten cel pozwoli osiągnąć i ograniczyć zużycie paliwa o 30-40%.
Jak zauważył prezes PTEZ stoimy przed możliwością zwiększenia sprawności wykorzystania paliw poprzez kogenerację, ale również w taki sposób, w którym ilość rodzaju paliwa jest pochodną zasobów lokalnych. Dodał, że należy zmaksymalizować wykorzystanie lokalnego potencjału energii ze źródeł odnawialnych i ciepła odpadowego. Przedstawiał kogenerację jako kierunek niezbędny dla przyszłych zrównoważonych systemów wytwarzania energii.
Warto podkreślić, że również w przygotowanym przez PTEZ w 2019 roku Raporcie o kogeneracji w ciepłownictwie, szeroko omówiono pozytywny wpływ kogeneracji na:
- poprawę jakości powietrza
- obniżenie emisji gazów cieplarnianych
- ograniczenie zużycia paliw
- wzrost bezpieczeństwa energetycznego
- co znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w unijnej polityce klimatycznej, jak i w krajowych przepisach prawnych oraz projektach dokumentów strategicznych.
W podsumowaniu prezes dodał, że głównym wnioskiem płynącym z obecnej sytuacji epidemicznej jest konieczność dysponowania w elektrociepłowniach rezerwowymi punktami dyspozytorskimi, tak jak zostało to już zrobione w sieci warszawskiej, gdzie znajduje się drugi rezerwowy system zarządzania siecią dystrybucyjną, niezależny, zdublowany.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera »
Źródło: PTEZ
[kogeneracja, ptez, paliwa, oze]