Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Relacja ze spotkania "Kawa z Kogeneracją"

Redakcja RI  |  05.11.2020

Za nami kolejne spotkanie z cyklu Kawa z Kogeneracją, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, w którym wzięli udział Sławomir Burmann, doradca prezesa zarządu, Veolia Energia Polska oraz wiceprezes zarządu PTEZ i Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych, Veolia Energia Polska oraz przewodnicząca zespołu PTEZ ds. europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej. Tematem wirtualnego spotkania z dziennikarzami była strategia Europejskiego Zielonego Ładu i jej wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw ciepłowniczych w naszym kraju, w perspektywie transformacji energetycznej najbliższych kilkunastu lat.

Celem Kawy z Kogeneracją jest stworzenie przestrzeni dialogu pomiędzy przedstawicielami mediów i ekspertami Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych nt. funkcjonowania branży ciepłowniczej i elektroenergetycznej, działalności zrzeszonych przedsiębiorstw, zmian w prawie istotnych z punktu widzenia sektora, jak i całokształtu gospodarki.

Obecnie w debacie publicznej wiele miejsca zajmują propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Eksperci pozostają zgodni, że bez znaczących inwestycji w sektorze ciepłowniczym i elektroenergetycznym nie będzie możliwe przeprowadzenie zielonej transformacji w państwach członkowskich UE. W szczególności jest to wielkie wyzwanie dla sektora energetycznego w Polsce, w którym udział węgla w miksie paliwowym jest największy w Europie.

Aby wygenerować tak potężne inwestycje, konieczne jest stworzenie sprzyjających warunków regulacyjnych i programów wsparcia finansowego z funduszy unijnych i krajowych dla przedsiębiorstw, samorządów i gospodarstw domowych. Jednym z rozwiązań, które mogą ułatwić i przyśpieszyć proces transformacji energetycznej w Polsce jest stosowanie technologii kogeneracyjnej i jej upowszechnienie w polskim systemie energetycznym.


Przeczytaj także: Kogeneracja – czy i komu się opłaca? »

- Środki, które muszą zostać przeznaczone na inwestycje, zarówno przez spółki ciepłownicze, jak i dedykowane programy wsparcia, należy liczyć w miliardach złotych. Potrzeby inwestycyjne w sektorze wytwarzania zostały wyliczone w projekcie rządowym PEP2040 na poziomie 400 mld złotych w latach 2021-2040 r. Natomiast jeżeli chodzi o transformację systemów ciepłowniczych i indywidualnych źródeł ogrzewania łącznie z termomodernizacją, to potrzeby inwestycyjne zostały określone w analizie Forum Energii na 448 mld złotych do 2040 r. – podkreśla Małgorzata Mika-Bryska. – Dlatego tak ważne jest osiągnięcie efektu synergii przez połączenie środków finansowych przedsiębiorstw energetycznych ze środkami publicznymi, w tym unijnym wsparciem. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu najbliższej dekady możliwe jest wygenerowanie w gospodarce unijnej 1 bln euro prywatnych i publicznych zrównoważonych inwestycji dzięki unijnemu wsparciu. Znacząca część tych inwestycji może i powinna mieć miejsce w Polsce.

- Technologia kogeneracyjna jest w stanie przyczynić się do spełnienia oczekiwań, które są stawiane wobec nas przez Unię Europejską. – zaznacza Sławomir Burmann – Obecnie musimy skoncentrować się m.in. na zwiększeniu efektywności energetycznej. Kogeneracja jest technologią, która umożliwia osiągnięcie tego celu. Dodatkowo sprzyja ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość włączenia technologii kogeneracyjnej do zwiększenia udziału w OZE – w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu można zastosować taki miks paliw, który ten cel pozwoli osiągnąć i ograniczyć zużycie paliwa o 30-40%.

Jak zauważył prezes PTEZ stoimy przed możliwością zwiększenia sprawności wykorzystania paliw poprzez kogenerację, ale również w taki sposób, w którym ilość rodzaju paliwa jest pochodną zasobów lokalnych. Dodał, że należy zmaksymalizować wykorzystanie lokalnego potencjału energii ze źródeł odnawialnych i ciepła odpadowego. Przedstawiał kogenerację jako kierunek niezbędny dla przyszłych zrównoważonych systemów wytwarzania energii.

Warto podkreślić, że również w przygotowanym przez PTEZ w 2019 roku Raporcie o kogeneracji w ciepłownictwie, szeroko omówiono pozytywny wpływ kogeneracji na:

  •     poprawę jakości powietrza
  •     obniżenie emisji gazów cieplarnianych
  •     ograniczenie zużycia paliw
  •     wzrost bezpieczeństwa energetycznego


- co znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w unijnej polityce klimatycznej, jak i w krajowych przepisach prawnych oraz projektach dokumentów strategicznych.

W podsumowaniu prezes dodał, że głównym wnioskiem płynącym z obecnej sytuacji epidemicznej jest konieczność dysponowania w elektrociepłowniach rezerwowymi punktami dyspozytorskimi, tak jak zostało to już zrobione w sieci warszawskiej, gdzie znajduje się drugi rezerwowy system zarządzania siecią dystrybucyjną, niezależny, zdublowany.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera »

Źródło: PTEZ

 

[kogeneracja, ptez, paliwa, oze]

Tagi: 
kogeneracja | 
ptez | 
paliwa | 
oze

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl