Konsultacje społeczne KE mają na celu uzyskanie opinii zainteresowanych stron na temat nowych możliwości w zakresie przygotowania przyszłych wniosków ustawodawczych, które mają zostać przyjęte przez Komisję do czerwca 2021 r. Dwa szczegółowe kwestionariusze są otwarte na opinie zainteresowanych stron do 9 lutego 2021 r. W celu przygotowania stanowiska SPIUG, Zarząd Stowarzyszenia będzie konsultował się z członkami organizacji w następnych tygodniach/miesiącach.
Konsultacje społeczne w sprawie dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED):
Komisja Europejska proponuje przegląd dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Aby osiągnąć proponowany cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. do 2030 r. należy znacznie zwiększyć wysiłki na rzecz efektywności energetycznej, z 32,5% – w wypadku których państwa członkowskie w dalszym ciągu mogą mieć problemy z osiągnięciem takiego wyniku – do poziomu między 36 a 41%.
Dowiedz się więcej: Czy transformacja energetyczna wymusza rewolucję w branży budynkowej? »
W szczególności Komisja rozważa zwiększenie zakresu wprowadzania celów sektorowych (np. celu w zakresie efektywności energetycznej w wypadku ogrzewania i chłodzenia), dodatkowych środków służących lepszemu informowaniu konsumentów o korzyściach wynikających z oszczędności energii, dalsze promowanie audytów energetycznych, oraz także rozszerzenie wymogów dotyczących renowacji na wszystkie budynki publiczne. Inicjatywy te mają na celu wdrożenie strategii Zielonego Ładu, w tym Fali Renowacji i Planu Odbudowy dotyczącego restartu gospodarki po skutkach jakie ma na gospodarkę UE pandemia COVID-19.
Konsultacje społeczne w ramach dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED):
Komisja ocenia również, czy i jak dokonać przeglądu dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii. Celem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii w 2030 r. z 32% (obecny stan legislacyjny) do około 40%, dzięki czemu akty prawne UE będą dopasowane do osiągniecia proponowanego celu redukcji CO2 do 2030 r.
W szczególności Komisja Europejska rozważa:
- podwyższenie i uczynienie wiążącym dzisiejszego indykatywnego celu w zakresie energii odnawialnej w ogrzewaniu i chłodzeniu;
- promowanie paliw odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak wodór i paliwa syntetyczne;
- ustalenie minimalnego udziału odnawialnych źródeł energii w nowych budynkach i ważniejszych obszarach renowacji.
We wrześniu 2020 r. odbył się pierwszy etap procedury konsultacji społecznych w formie map drogowych. Europejskie środowisko instalacyjno-grzewcze przesłało opinie do map drogowych EED i RED, jak także promowało również stanowisko branży grzewczejj na warsztatach organizowanych przez Komisję Europejską, a także w ramach Koalicji na rzecz Oszczędności Energii.
Przedstawiciele branży instalacyjno -grzewczej w tym SPIUG będą nadal uczestniczyli w odpowiednich warsztatach dla zainteresowanych stron, aby przekazywać opinie branży zarówno na temat przeglądów RED, jak i EED.
Ważne terminy:
9 lutego 2021 r .: termin przesyłania informacji zwrotnych do konsultacji społecznych
Czerwiec 2021: oczekiwana prezentacja propozycji przeglądu RED II i EED przez Komisję Europejską
Mat. SPIUG
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[SPIUG, branża instalacyjno-grzewcza, efektywność energetyczna, oze, energia odnawialna, zużycie energii, Komisja Europejska]