Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego

Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
fot. Redakcja RI

Blisko 200 lat czyniliśmy Ziemię nam poddaną, w takim tempie, że proces rozwoju gospodarczego dotarł do ściany. Coraz więcej raportów wskazuje, że zasoby naturalne i klimat oraz równowaga w przyrodzie to dobra globalne – nas wszystkich, a nie tylko wielkich koncernów. Co więcej, globalna wioska to obecnie bardziej wspólna troska i działania zmierzające do zachowania środowiska. Coraz częściej ekonomiści stawiają tezę, że to, co warto i trzeba robić, nie zawsze się opłaca w sensie zysku rozumianego tak jak dotychczas, ale jest opłacalne i wręcz konieczne dla naszego zrównoważonego rozwoju. Zmienić się musi zarówno przemysł, jak i rolnictwo.

Ponad dwa wieki temu Wielka Brytania była liderem rewolucji przemysłowej, a obecnie przygotowuje się do zielonej rewolucji. Anglicy już doświadczyli paru kryzysów – ogołocili wyspę z lasów, od smogu mieszkańcy umierali wprost na ulicy, wyfedrowali węgiel, a teraz kończą im się złoża gazu. Kieruje też nimi ekonomia. Margaret Thatcher zamknęła kopalnie w połowie lat 80. XX wieku pomimo bardzo dużych napięć i protestów. Gaz wokół wyspy był tańszy, a węgiel Anglicy kupowali m.in. w Polsce, ale krótko, bo szybko likwidowali węglowe elektrownie i ciepłownie, budując gazowe i atomowe. Kiedy na rynku przyjęły się kotły kondensacyjne, jako pierwsi zakazali stosowania tych z otwartą komorą spalania. Ale już wtedy informowano społeczeństwo, że za dwie–trzy dekady w obrocie będą praktycznie tylko urządzenia grzewcze zasilane elektrycznie, a energia dla nich pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Nie byli jakimiś geniuszami – analizowali i chłodno kalkulowali, przygotowując społeczeństwo na zmiany.

Nasze rządy z kolei nie informowały, jakie mają plany, które, nawet jeśli już powstawały, szybko były zmieniane przez kolejne władze. Co więcej, politycy próbowali nam w tym czasie wmówić, że „da się” żyć jak dawnej, po staremu, czyli fedrować i palić węglem. A OZE? Mamy przecież dużo lasów i można tworzyć także leśne gospodarstwa węglowe, a drewno spalać później w elektrowniach. Z technicznego punktu widzenia jest to cofnięcie się o 200 lat, ale na papierze daje energię odnawialną...

Dziś premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mówi wprost: Czekając na przyszłoroczne spotkanie na szczycie klimatycznym COP26, przedstawiam ambitny plan zielonej rewolucji przemysłowej, która zmieni sposób, w jaki żyjemy w Wielkiej Brytanii. Jest to wspólne globalne wyzwanie – każdy kraj na świecie musi podjąć działania w celu zabezpieczenia przyszłości planety dla naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń.

Plan Brytyjczyków zakłada m.in. zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 i hybrydowymi od 2035 r., rozwój morskich farm wiatrowych do 40 GW w 2030 r., co ma pokryć zapotrzebowanie na energię wszystkich domów w kraju, rozwój energetyki wodorowej do 5 GW w 2030 r. na potrzeby przemysłu, transportu i gospodarstw domowych, a także energetyki jądrowej. Rozwijany będzie ponadto zeroemisyjny transport publiczny i rowerowy i stwarzane zachęty do poruszania się pieszo. Wspierane będą badania w dziedzinach trudnych do zdekarbonizowania, czyli transporcie lotniczym i morskim, dotowana poprawa energooszczędności budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych. Do tego dojdą działania na rzecz ochrony i przywracania środowiska naturalnego – w tym sadzenie lasów wyciętych w początkach pierwszej rewolucji przemysłowej.

A my na kolejnych stronach informujemy m.in., jak obniżać zużycie energii w budynkach i jak ją magazynować.

Zapraszamy do lektury listopadowego "Rynku Instalacyjnego" >>

 

 

[wstępniak, branża instalacyjna, wod-kan, branża wodno-kanalizacyjna, kanalizacja, efektywność energetyczna, transformacja energetyczna, oze]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl