To już piąta edycja miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. W ramach realizowanego od 2017 r. przedsięwzięcia wymieniono ponad 4 tys. starych kotłów, w tym 700 w ubiegłym roku. Kilkaset kolejnych tzw. kopciuchów ma zostać wyeliminowanych dzięki tegorocznej edycji antysmogowego programu.
Przeczytaj również: PAS: zimowy sen trwa w wymianie kotłów węglowych
Program skierowany jest do najemców i właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, komunalnych i wspólnotowych, a także dla właścicieli kamienic, czy przedsiębiorstw. W tym roku nie zmieniły się zasady ubiegania się o bezzwrotną dotację. Oznacza to, że do złożenia wniosku wystarczy wypełnić dwustronicowy formularz, który można pobrać w Urzędzie Miasta Łodzi oraz poprzez jego stronę internetową. Nabór rozpocznie się 15 stycznia i będzie prowadzony do końca marca. Wypełniony wniosek można wysłać drogą elektroniczną lub złożyć osobiście w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
W ramach pomocy można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji – maksymalnie jednak 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli kamienic. Wymianę ogrzewania na gazowe, elektryczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej należy zrealizować do końca listopada. Urząd Miasta Łódź szacuje, że do wymiany jest kilkadziesiąt tysięcy nieekologicznych palenisk (w zasobach komunalnych, wspólnotowych, prywatnych i domach jednorodzinnych). Zgodnie z uchwałą antysmogową, do 2027 r. wszystkie źródła ogrzewania szkodliwe dla środowiska muszą zostać wymienione.
Źródło: centrumprasowe.pap.pl
[Łódź, smog, wymiana ogrzewania, ogrzewanie, uchwała antysmogowa, sieć ciepłownicza, zanieczyszczenie powietrza, kocioł grzewczy]