Europejski projekt Awair koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych – dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia. Rezultatem projektu, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa, ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. W projekcie założono m.in. działania pilotażowe w Katowicach w zakresie instalacji czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza w budynkach użyteczności publicznej.
Przeczytaj również: Poprawa jakości powietrza wewnętrznego – kolejny cel branży kominiarskiej
Samorząd Katowic poinformował, że ostatni etap montowania czujników powietrza w ramach projektu Awair został zakończony. W wybranych jednostkach organizacyjnych Katowic zamontowano dziewięć urządzeń monitorujących jakość powietrza wewnątrz. Urządzenia te mierzą parametry chwilowe powietrza: temperaturę, stężenie pyłów PM10, PM2,5, stężenie CO2 oraz wilgotność powietrza. Dodatkowo stacje monitoringu rejestrują momenty otwarcia drzwi i okien w salach. Czujniki zostały zamontowane w Miejskim Przedszkolu nr 85, Szkole Podstawowej nr 33 oraz oddziale Żłobka Miejskiego przy ul. Uniwersyteckiej. W każdej placówce czujniki znalazły się w trzech salach. W zależności od stanu jakości powietrza na zewnątrz oraz sposobu wykorzystania pomieszczeń, osoby odpowiedzialne za ich używanie będą mogły stosować różne działania, zgodnie z przyjętymi protokołami opracowanymi przez partnerów projektu Awair.
Wcześniej w mieście zamontowano 127 czujników jakości powietrza zewnętrznego. Wyniki ich pomiarów dostępne są w czasie rzeczywistym na 155 ekranach multimedialnych, które zainstalowane są w wybranych obiektach użyteczności publicznej – m.in. w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej czy Biurze Obsługi Mieszkańca w budynku Urzędu Miasta przy Rynku. Pomiary są też na bieżąco podawane za pośrednictwem strony powietrze.katowice.eu. Obecnie, według samorządu Katowic, jest to największy w Polsce system monitorowania jakości powietrza zewnętrznego, który stanowi własność miasta. Według wcześniejszych informacji gęstość pomiaru wynosi tam 0,77 czujnika na 1 km kw.
Projekt Awair realizowany jest od września 2018 r. – obejmuje również wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym. Katowice wkładają do niego m.in. wyniki badań, do których część materiału dostarczyła ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców. W anonimowej ankiecie mieszkańcy – obok podstawowych danych statystycznych – byli pytani m.in. o wiek dzieci, rodzaj posiadanego ogrzewania, ocieplenie zamieszkiwanego budynku, podejmowaną aktywność na zewnątrz, środek transportu w drodze do pracy, ocenę jakości powietrza w trakcie i poza sezonem grzewczym, indywidualne postrzeganie wagi sprawy jakości powietrza oraz świadomość co do źródeł informacji na ten temat. Liderem projektu Awair jest Regionalna Agencja Zapobiegania, Środowiska i Energii włoskiego regionu Emilia-Romagna, a wśród partnerów m.in. z Włoch, Węgier i Niemiec, jest także Główny Instytut Górnictwa. Budżet projektu to 1,94 mln euro; w tym budżet Katowic blisko ok. 290 tys. euro (z czego unijna dotacja pokrywa 250 tys. euro).
Źródło: centrumprasowe.pap.pl
[projekt Awair, czujnik jakości powietrza, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza, smog]