Podczas inauguracji konkursu we wrześniu 2020 r. Minister Michał Kurtyka mówił o zmianach klimatu, które są szczególnie odczuwalne w miastach i zachęcał młodzież do przygotowania się na ich skutki przez zaplanowanie odpowiednich działań, które są jednocześnie zadaniem konkursowym. W ten sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW chcą zainteresować młodych ludzi działaniami na rzecz ochrony klimatu.
Przeczytaj również: „Polska Strategia Wodorowa” – zaczęły się konsultacje
Konkurs NFOŚiGW „Szkoła z klimatem” jest skierowany do publicznych i niepublicznych miejskich szkół ponadpodstawowych i ich zespołów z terenu całego kraju, które mają siedzibę w miastach. Uczestnikami mogą być zespoły projektowe uczniów (maksymalnie do 20 osób lub jedna klasa), pod kierownictwem opiekuna (nauczyciela), przy czym uczestnicy muszą być uczniami jednej szkoły w ramach klas w szkołach ponadpodstawowych.
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp. Należy wykonać opis stanu obecnego otoczenia szkoły, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i zaproponować, także w formie rysunku, jak można poprawić tę sytuację.
Ze względu na pandemię COVID-19 na przygotowanie projektów uczniowie, pod opieką nauczycieli, mają czas aż do 30 kwietnia 2021 r. Zgłoszenia można przesyłać do za pomocą elektronicznego formularza konkursowego, dostępnego na stronie www.nfosigw.gov.pl/szkolazklimatem, na której znajdują się również wszystkie informacje wraz z regulaminem, a pytania w tej sprawie można kierować na adres: .
Źródło: NFOŚiGW
[NFOŚiGW, koronawirus, szkoła z klimatem, klimat, szkoła, konkurs]