W Pruszczu Gdańskim od wielu lat można skorzystać z dotacji miejskich na likwidację ogrzewania opartego na paliwie węglowym i zastąpieniu go innym źródłem ciepła, bardziej przyjaznym dla środowiska. W 2020 roku dzięki dotacjom i środkom z budżetu miasta w mieście wymieniono 84 kotły. Akcja „Likwidujmy Kopciuchy!” przewiduje dla osób, które zdecydują się na wymianę źródła ciepła w latach 2021 i 2022 zwolnienie z podatku od nieruchomości, w którym dokonano wymiany źródła ciepła. Z każdym rokiem wartość dofinansowania i ulgi podatkowe maleją, a Ci, którzy nie skorzystają z dotacji miasta i ulgi podatkowej, w 2024 roku będą musieli wymienić kocioł na swój koszt.
Przeczytaj również: Kolejne zachodniopomorskie gminy włączają się do programu „Czyste powietrze”
– Osoby, które chcą zaoszczędzić powinny zdecydować się na wymianę pieca jeszcze w tym roku – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel – wysokość dotacji może wynieść nawet do 100%, jeśli zdecydujemy się skorzystać z dotacji miejskiej oraz Programu „Czyste Powietrze”.
W zależności od wybranego źródła ciepła wysokość dotacji jest różna, dla przykładu przy wymianie pieca węglowego na gazowy w tym roku możemy otrzymać do 6 000 zł oraz 100% zwolnienia z podatku od nieruchomości, w którym dokonano wymiany pieca przez okres 3 lat począwszy od 1.01.2022 roku.
Z jakich ulg mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego mogą skorzystać?
Dotacja celowa z budżetu Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański
Władze miasta zachęcają do skorzystania z dotacji na likwidację ogrzewania opartego na paliwie węglowym i zastąpieniu go innym źródłem ciepła, bardziej przyjaznym dla środowiska. Wysokość udzielonej dotacji uzależnia się od terminu dokonania likwidacji kotła węglowego.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Wymieniając piec węglowy można także otrzymać zwolnienie z podatku od nieruchomości położonej na terenie miasta Pruszcz Gdański. Wysokość ulgi zależy od daty dokonania wymiany źródła ciepła. Ulgi przysługiwać będą wyłącznie w latach 2021 i 2022. Zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie nieruchomości, w której dokonano wymiany źródła ciepła i przysługuje przez okres 3 kolejnych lat, począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym dokonano wymiany źródła ciepła.
Dotacja z Programu „Czyste Powietrze”
Warto także skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach programu „Czyste powietrze”. Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej udzielą wsparcia merytorycznego w złożeniu wniosku.
Źródło: samorzad.pap.pl
[wymiana ogrzewania, ogrzewanie, smog, jakość powietrza, program czyste powietrze, wymiana źródła ciepła, kocioł węglowy, wymiana kotła]