Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.
Przeczytaj również: Polski Alarm Smogowy chce naprawy programu „Czyste Powietrze”
Społecznicy Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego podali, że gminnego punktu programu „Czyste Powietrze” nie uruchomił dotąd żaden z samorządów największych zagłębiowskich miast, a promocja programu praktycznie nie jest prowadzona poprzez dostępne tamtejszym miastom narzędzia. Liczba złożonych do programu wniosków spadła w 2020 r. wobec 2019 r.: w Sosnowcu z 118 do 98, a w Dąbrowie Górniczej z 118 do 89. Obsługą programu zajmą się urzędnicy wydziału ekologii i gospodarki odpadami, a punkt będzie działał przy ich wydziale, który znajduje się w budynku urzędu przy ulicy Mościckiego 14. Mieszkańcy mogą umówić się na wizytę pod numerem telefonu 32 296 05 74 lub 32 296 08 25. Telefony będą dostępne w godzinach pracy urzędu.
W 2020 r. mieszkańcy województwa śląskiego złożyli do programu „Czyste Powietrze” ponad 15,4 tys. wniosków; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, 1228 wniosków, do programu złożono w Rybniku, zawarto tam też 1179 umów dot. wsparcia.
Źródło: centrumprasowe.pap.pl
[czyste powietrze, program czyste powietrze, smog, jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, wymiana ogrzewania, ogrzewanie]