Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

GAZTERM 2021 zaplanowany na koniec maja

Redakcja RI  |  03.02.2021
Konferencja GAZTERM
Konferencja GAZTERM
Fot. Gazterm

Kolejna, 24. edycja Konferencji GAZTERM odbędzie się w dniach 30.05 - 02.06.2021 r. w Hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach. Koncentrować się ona będzie m.in. na tematach związanych z transformacją energetyczną i rolą paliw gazowych, a w szczególności gazu ziemnego w tym zachodzącym już procesie w wymiarze krajowym, regionalnym oraz światowym. Omawiane będą możliwości i potencjał współpracy pomiędzy państwami współtworzącymi Inicjatywę Trójmorza i Ukrainą.

Konferencja GAZTERM jest prestiżowym miejscem spotkań i dyskusji przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata. Pandemia Covid 19, która zaburzyła normalne funkcjonowanie wielu dziedzin życia gospodarczego i społecznego, niestety nadal nie pozwala nam wrócić do normalności. Jednak mimo wielu trudności rynki gazu działają i spełniają swoje podstawowe funkcje, a także próbują sprostać nowym wyzwaniom, które czekają w najbliższej przyszłości całą branżę energetyczną. Organizatorzy Konferencji GAZTERM starają się monitorować i analizować procesy zachodzące na polskim i międzynarodowych rynkach gazu, aby tematyka corocznych spotkań dotyczyła najbardziej aktualnych i przyszłych wyzwań stojących przed branżą energetyczną. Niewątpliwie takim wyzwaniem jest transformacja energetyczna i rola paliw gazowych, a w szczególności gazu ziemnego w tym nabierającym tempa procesie zarówno w wymiarze krajowym, jak i regionalnym oraz światowym.

Transformacja energetyczna to najpoważniejsze wyzwanie dla sektorów energii i gazu co najmniej w najbliższym dziesięcioleciu. Realizacja celów klimatycznych Unii Europejskiej wymaga ogromnych nakładów finansowych na nowe inwestycje oraz innowacyjnego podejścia do zagadnień technologicznych i logistycznych w szeroko rozumianej energetyce. Konieczne stało się pilne wypracowanie optymalnych modeli transformacji energetycznej dostosowanych do indywidulanych uwarunkowań poszczególnych państw UE. Potrzeby w tym zakresie stwarzają ogromny potencjał dla rozwoju kooperacji państw, przedsiębiorstw energetycznych, instytucji finansowych i ośrodków naukowych. Inicjatywa Trójmorza jest dobrą platformą dla uruchomienia i rozwijania współpracy na rzecz transformacji energetycznej w regionie i szerzej w całej UE. Gaz ziemny powinien pełnić pomostową rolę w polskim i regionalnym modelu transformacji elektroenergetyki i ciepłownictwa. Branża gazownicza powinna zaangażować się także w złożony proces transformacji przemysłu petrochemicznego i chemicznego, działając na rzecz udostępnienia i upowszechnienia „zielonych gazów” (wodór, biometan). Transformacja energetyczna to zatem poważne wyzwanie dla branży gazowniczej i jednocześnie ogromna szansa biznesowa dla tego sektora.

Współpraca pomiędzy państwami tworzącymi Inicjatywę Trójmorza i Ukrainą

Konferencja skoncentruje się na możliwościach i potencjale współpracy pomiędzy państwami współtworzącymi Inicjatywę Trójmorza i Ukrainą. Dyskusja na ten temat będzie pierwszym wydarzeniem 24. Konferencji GAZTERM i przeprowadzona zostanie w ramach Szczytu Gazowego Trójmorze – Ukraina. Organizatorzy konferencji są przekonani, że wyzwania, jakie wiążą się z budową bezpieczeństwa energetycznego, płynnego rynku i przede wszystkim transformacją energetyczną, wymagają wielostronnej współpracy oraz koordynacji podejmowanych wysiłków. Okrzepła i rozwijająca się Inicjatywa Trójmorza tworzy odpowiednią płaszczyznę polityczną do ustalania i wdrażania strategicznych planów w tych obszarach. Państwa Trójmorza zyskują coraz więcej atutów: kolejny, trzeci w regionie terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk rozpoczął już działalność, polski terminal w Świnoujściu zwiększa swoje moce regazyfikacyjne, rurociągi Baltic Pipe i GIPL znajdują się w zaawansowanej budowie, trwają także prace budowlane na granicy polsko-słowackiej, przez którą w niedalekiej perspektywie przechodzić będzie nowy interkonektor. Natomiast Ukraina, stawiając czoła zagrożeniom militarnym i gospodarczym, potrafiła z sukcesem zakończyć bardzo trudny etap reformy swojego rynku gazu, przeprowadzając unbundling i wyodrębniając niezależnych operatorów przesyłowego i magazynowego. Jednocześnie zauważalna jest determinacja, z jaką ukraińscy operatorzy starają się budować atrakcyjną ofertę usług infrastrukturalnych dla uczestników rynków gazu z całej Europy. Podane przykłady współtworzą już odpowiednia masę krytyczną dla wykreowania i uruchomienia wspólnych strategicznych projektów gazowych. Jednym z celów organizatorów tegorocznego GAZTERMU jest umożliwienie rozpoczęcia dialogu w tym zakresie. Dyskusja w ramach Szczytu Gazowego, do której zaproszeni zostaną m.in. przedstawiciele rządów państw Trójmorza i Ukrainy, będzie koncentrować się m.in. na następujących zagadnieniach: Jak wykorzystać istniejącą i budowaną infrastrukturę (rurociągi i magazyny) dla bezpieczeństwa i płynności transgranicznego handlu gazem w regionie? Czy Trójmorze i Ukraina mogą stworzyć alternatywę dla rosyjsko-niemieckiego sojuszu gazowego? Czy gaz ziemny powinien być „paliwem pomostowym” dla państw naszego regionu w procesie ich transformacji energetycznej?

Nowości na rynku gazu, cyberbezpieczeństwo i ochrona infrastruktury energentycznej

Podobnie, jak w poprzednich edycjach Konferencji, znajdzie się także czas na prezentację nowych, interesujących projektów opracowanych i wdrażanych na polskim rynku gazu przez naszych partnerów. Kontynuacji doczeka się też zapoczątkowany dwa lata temu temat cyberbezpieczeństwa i ochrony infrastruktury energetycznej, ponieważ coraz więcej zagrożeń pojawia się właśnie w cyberprzestrzeni.
Wysoki poziom Konferencji GAZTERM zapewnia Partner Merytoryczny Konferencji – Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych. Od wielu lat Partnerem Głównym Konferencji GAZTERM jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., a Partnerem Branżowym Izba Gospodarcza Gazownictwa.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej konferencji, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w branży energetycznej. Rejestracji swojego udziału można dokonać bezpośrednio na stronie www.gazterm.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nie przegap! Już 26.02 darmowy webinar o Kogeneracji »

webinar

 


Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków szkolnych
  • - Powszechna elektryfikacja ogrzewania
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

webinaru

"Grzejniki w pomieszczeniach
niskotemperaturowych"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl