Konferencja GAZTERM 2021 w nowym terminie

Redakcja RI  |  30.04.2021
Konferencja GAZTERM
Konferencja GAZTERM
Fot. Gazterm

Kolejna, 24. edycja Konferencji GAZTERM odbędzie się w dniach 29.08.-01.09.2021 r. w Hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach. Obrady konferencji obejmą m.in. bardzo ważny dla Polski i pozostałych państw Trójmorza temat współpracy z Ukrainą i transformacji energetycznej, która stała się poważnym wyzwaniem w związku ze wzrostem ambicji w zakresie ochrony klimatu.

Konferencja GAZTERM jest prestiżowym miejscem spotkań i dyskusji przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata. Pandemia Covid 19, która zaburzyła normalne funkcjonowanie wielu dziedzin życia gospodarczego i społecznego, niestety nadal nie pozwala nam wrócić do normalności. Jednak mimo wielu trudności rynki gazu działają i spełniają swoje podstawowe funkcje, a także próbują sprostać nowym wyzwaniom, które czekają w najbliższej przyszłości całą branżę energetyczną. Organizatorzy Konferencji GAZTERM starają się monitorować i analizować procesy zachodzące na polskim i międzynarodowych rynkach gazu, aby tematyka corocznych spotkań dotyczyła najbardziej aktualnych i przyszłych wyzwań stojących przed branżą energetyczną. Niewątpliwie takim wyzwaniem jest transformacja energetyczna i rola paliw gazowych, a w szczególności gazu ziemnego w tym nabierającym tempa procesie zarówno w wymiarze krajowym, jak i regionalnym oraz światowym.

Transformacja energetyczna to najpoważniejsze wyzwanie dla sektorów energii i gazu co najmniej w najbliższym dziesięcioleciu. Realizacja celów klimatycznych Unii Europejskiej wymaga ogromnych nakładów finansowych na nowe inwestycje oraz innowacyjnego podejścia do zagadnień technologicznych i logistycznych w szeroko rozumianej energetyce. Konieczne stało się pilne wypracowanie optymalnych modeli transformacji energetycznej dostosowanych do indywidulanych uwarunkowań poszczególnych państw UE. Potrzeby w tym zakresie stwarzają ogromny potencjał dla rozwoju kooperacji państw, przedsiębiorstw energetycznych, instytucji finansowych i ośrodków naukowych. Inicjatywa Trójmorza jest dobrą platformą dla uruchomienia i rozwijania współpracy na rzecz transformacji energetycznej w regionie i szerzej w całej UE. Gaz ziemny powinien pełnić pomostową rolę w polskim i regionalnym modelu transformacji elektroenergetyki i ciepłownictwa. Branża gazownicza powinna zaangażować się także w złożony proces transformacji przemysłu petrochemicznego i chemicznego, działając na rzecz udostępnienia i upowszechnienia „zielonych gazów” (wodór, biometan). Transformacja energetyczna to zatem poważne wyzwanie dla branży gazowniczej i jednocześnie ogromna szansa biznesowa dla tego sektora.

Współpraca pomiędzy państwami tworzącymi Inicjatywę Trójmorza i Ukrainą

Konferencja skoncentruje się na możliwościach i potencjale współpracy pomiędzy państwami współtworzącymi Inicjatywę Trójmorza i Ukrainą. Dyskusja na ten temat będzie pierwszym wydarzeniem 24. Konferencji GAZTERM i przeprowadzona zostanie w ramach Szczytu Gazowego Trójmorze – Ukraina. Organizatorzy konferencji są przekonani, że wyzwania, jakie wiążą się z budową bezpieczeństwa energetycznego, płynnego rynku i przede wszystkim transformacją energetyczną, wymagają wielostronnej współpracy oraz koordynacji podejmowanych wysiłków. Okrzepła i rozwijająca się Inicjatywa Trójmorza tworzy odpowiednią płaszczyznę polityczną do ustalania i wdrażania strategicznych planów w tych obszarach. Państwa Trójmorza zyskują coraz więcej atutów: kolejny, trzeci w regionie terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk rozpoczął już działalność, polski terminal w Świnoujściu zwiększa swoje moce regazyfikacyjne, rurociągi Baltic Pipe i GIPL znajdują się w zaawansowanej budowie, trwają także prace budowlane na granicy polsko-słowackiej, przez którą w niedalekiej perspektywie przechodzić będzie nowy interkonektor. Natomiast Ukraina, stawiając czoła zagrożeniom militarnym i gospodarczym, potrafiła z sukcesem zakończyć bardzo trudny etap reformy swojego rynku gazu, przeprowadzając unbundling i wyodrębniając niezależnych operatorów przesyłowego i magazynowego. Jednocześnie zauważalna jest determinacja, z jaką ukraińscy operatorzy starają się budować atrakcyjną ofertę usług infrastrukturalnych dla uczestników rynków gazu z całej Europy. Podane przykłady współtworzą już odpowiednia masę krytyczną dla wykreowania i uruchomienia wspólnych strategicznych projektów gazowych. Jednym z celów organizatorów tegorocznego GAZTERMU jest umożliwienie rozpoczęcia dialogu w tym zakresie. Dyskusja w ramach Szczytu Gazowego, do której zaproszeni zostaną m.in. przedstawiciele rządów państw Trójmorza i Ukrainy, będzie koncentrować się m.in. na następujących zagadnieniach: Jak wykorzystać istniejącą i budowaną infrastrukturę (rurociągi i magazyny) dla bezpieczeństwa i płynności transgranicznego handlu gazem w regionie? Czy Trójmorze i Ukraina mogą stworzyć alternatywę dla rosyjsko-niemieckiego sojuszu gazowego? Czy gaz ziemny powinien być „paliwem pomostowym” dla państw naszego regionu w procesie ich transformacji energetycznej?

Nowości na rynku gazu, cyberbezpieczeństwo i ochrona infrastruktury energentycznej

Podobnie, jak w poprzednich edycjach Konferencji, znajdzie się także czas na prezentację nowych, interesujących projektów opracowanych i wdrażanych na polskim rynku gazu przez naszych partnerów. Kontynuacji doczeka się też zapoczątkowany dwa lata temu temat cyberbezpieczeństwa i ochrony infrastruktury energetycznej, ponieważ coraz więcej zagrożeń pojawia się właśnie w cyberprzestrzeni.

Plan konferencji

30.08.2021 r.

PANEL I

Szczyt gazowy Trójmorze – Ukraina.

PANEL II

Gaz ziemny paliwem pomostowym w transformacji energetycznej z perspektywy krajowej i regionalnej.

PANEL III

Finansowanie inwestycji gazowych w dobie transformacji energetycznej.

PANEL IV

Efektywne wykorzystanie infrastruktury gazowniczej w procesie transformacji energetycznej.

31.08.2021 r.

PANEL V

Transformacja energetyczna w kontekście paliw gazowych.

PANEL VI

Gospodarka wodorowa w Polsce na tle doświadczeń międzynarodowych.

PANEL VII

Stan i perspektywy rozwoju rynku Biometanu w Polsce.

PANEL VIII

Sztuczna Inteligencja w branży energetycznej w aspekcie zwiększenia efektywności procesów i podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa.

Partnerzy Konferencji GAZTERM

Wysoki poziom Konferencji GAZTERM zapewnia Partner Merytoryczny Konferencji – Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych. Od wielu lat Partnerem Głównym Konferencji GAZTERM jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., a Partnerem Branżowym Izba Gospodarcza Gazownictwa. Patronem Honorowym jest Prezydent RP Andrzej Duda.

Partnerzy Konferencji: Orlen, Polska Spółka Gazownictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gas Storage Poland, PGNiG Termika, Gas Trading, Sempra LNG, EuRoPol GAZ S.A., Budimex, Grupa Transition Technologies, NTT, Wielkopolska Dolina Energii, G. EN. Gaz Energia, ICsec, WKB lawyers, Wawrzynowicz & Wspólnicy, Fundusze Europejskie Program Regionalny, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Członkowie Komitetu Honorowego: Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Energii Litwy, Ambasada Królestwa Danii w RP, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Regulacji Energetyki, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

Swój udział w obradach Konferencji potwierdził Minister Piotr Naimski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej konferencji, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w branży energetycznej. Rejestracji swojego udziału można dokonać bezpośrednio na stronie www.gazterm.pl

Program konferencji: https://www.gazterm.pl/program-2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl