Podstawą ochrony przeciwpożarowej budynku jest jego podział na strefy pożarowe za pomocą przeciwpożarowych ścian i stropów. Podział na strefy ma dwa podstawowe zadania. Po pierwsze zapewnić możliwość ewakuacji użytkowników z obszarów objętych pożarem do stref bezpiecznych i dalej na zewnątrz budynku, lub oczekiwania przez określony czas w bezpiecznej strefie na ewakuację przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Drugim zadaniem stref pożarowych jest spowolnienie rozprzestrzeniania się pożaru w budynku poprzez stawianie na jego drodze kolejnych fizycznych przegród przeciwpożarowych. Budynek nie może funkcjonować bez instalacji technicznych, w tym także instalacji wentylacyjnej. W miejscach, w których instalacja ta przechodzi przez ściany i stropy oddzielenia przeciwpożarowego, należy ją zabezpieczyć przeciwpożarowymi klapami odcinającymi – dla zachowania ciągłości przegrody. W warunkach pożarowych klapa przeciwpożarowa musi stanowić jedność ze ścianą (lub stropem) oddzielenia przeciwpożarowego, aby zapewnić szczelność, izolacyjność i dymoszczelność tej bariery przez wymagany w przepisach czas.
Przeczytaj również: PREMIERY Lindab 2021 – zapowiedź nowości od Lindab
Motylkowe okrągłe klapy przeciwpożarowe Lindab FBC montuje się w okrągłych przewodach wentylacyjnych o średnicy do 200 mm przechodzących przez ściany i stropy oddzielenia przeciwpożarowego o odporności do EI 120 S. Klapa okrągła Lindab FBC składa się ze stalowego korpusu o długości 50 mm, wewnątrz którego zainstalowana jest przegroda wykonana z krzemianu wapnia, podzielona na dwie półkoliste części ("skrzydła motyla"). Produkt wyposażony jest w sprężynowy mechanizm zamykający, utrzymywany w pozycji otwartej oraz uruchamiany poprzez element topikowy zgodny z ISO 10294-4. Uchwyty wyzwalacza topikowego są jednocześnie elementami blokującymi przegrodę w pozycji zamkniętej, co zapobiega jej otwarciu w warunkach pożaru. Wewnątrz i na zewnątrz korpusu klapy zastosowano dwa systemy uszczelek: EPDM – zapewniające szczelność powietrzną oraz pęczniejące – uaktywniające się w podwyższonej temperaturze i doszczelniające klapę w warunkach pożarowych. Klapa może zostać wyposażona również w mikroprzełącznik wskazujący położenie przegrody (kontrolowanie stanu klapy za pośrednictwem systemu monitorującego) oraz zawór powietrzny umożliwiający regulację parametrów instalacji wentylacyjnej, gdy zabezpiecza przewód wentylacyjny kończący się w przegrodzie przeciwpożarowej.
Wśród wymagań stawianych klapom przeciwpożarowym są m.in. określone minimalne odległości pomiędzy sąsiednimi przewodami wentylacyjnymi, a także minimalne odległości zabezpieczanego przewodu od sąsiedniej ściany lub stropu. Wymagania te w istotny sposób wpływają na ilość przestrzeni montażowej, jaka musi zostać „poświęcona” instalacjom w budynkach. Norma EN 1366-2 stwierdza, że w pierwszym przypadku odległość ta wynosi 200 mm, zaś w drugim – 75 mm, jeśli żadne szczegółowe testy nie zostały przeprowadzone przez producenta.
FNCU – klapa przeciwpożarowa do montażu na zewnątrz przegrody
Najnowsza klapa w ofercie Lindab dedykowana jest głównie na rynek skandynawski, jednakże może być także ciekawym rozwiązaniem dla rodzimych inwestycji. Ideą wprowadzenia tej klapy, podobnie jak w przypadku klapy FBC jest prostota montażu.
Montaż klap FNCU odbywa się na przegrodzie. Klapa łączona jest obustronnie z kanałami wentylacyjnymi poprzez przyłącza nyplowe z uszczelkami systemu Lindab Safe. Możliwy jest także montaż w układzie transferowym, gdy oba końce klapy zabezpiecza się króćcami osiatkowanymi. Klapę umieszcza się w otworze montażowym, uszczelniając połączenie z powierzchnią przegrody masą ogniochronną, a następnie przykręca 4 wkrętami do ściany. Klapa sterowana jest przy pomocy siłowników Belimo lub Siemens. Produkowana jest w zakres średnic/wymiarów od 100 do 400 mm. Klapa FNCU jest najłatwiejszą do zamontowania klapą na rynku oszczędzającą cenny czas instalatora na placu budowy. Klapa jest także znacznie lżejsza niż produkty tej kategorii. Jej konstrukcja została tak opracowana, aby na placu budowy montażysta mógł dokonać samodzielnego montażu bez pomocy drugiej osoby.
Źródło: Lindab
[klapa przeciwpożarowa, wentylacja, Lindab, ochrona przeciwpożarowa, ochrona ppoż., przewody wentylacyjne]