Boom na technologie „zielone” i cyfrowe

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 1-2/2021  |  19.02.2021

Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opracowało bezpłatny poradnik pt. „Boom dla „zielonych” i cyfrowych technologii w budownictwie – nowe cele polityki klimatycznej UE do 2030 r.” Omówiono w nim w przystępny sposób zagadnienia integracji systemu energetycznego i unijną Falę renowacji budynków oraz wskazano na nowe szanse dla branży instalacyjnej.

W poradniku czytamy, że trwający w Polsce boom w fotowoltaice przeciera szlaki dla innych zielonych technologii. Wkrótce w podobnej sytuacji będzie cała szeroko rozumiana branża technologii zwiększających efektywność energetyczną oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim: branża termomodernizacji, pomp ciepła, nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych, magazynowania energii elektrycznej i ciepła, cyfryzacji pozwalającej bardziej racjonalnie zarządzać konsumpcją prądu i ciepła w budynkach.
Działać będą podobne jak w przypadku fotowoltaiki czynniki, dodatkowo wzmocnione nowymi warunkami wydatkowania unijnych funduszy oraz prawem wprowadzającym Europejski Zielony Ład, którego celem jest dekarbonizacja i promocja OZE oraz efektywności energetycznej. Do czynników tych należy zaliczyć m.in.:

  • „„spadające koszty nowych technologii korzystających z OZE,
  • „„coraz ambitniejsze regulacje UE w zakresie OZE i efektywności energetycznej oraz promocję prosumentów,
  • „„wynikające z tych regulacji krajowe programy wsparcia, np. „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, które pozwalają realizować ww. cele,
  • „„zmianę podejścia instytucji finansowych (m.in. banków) do inwestycji w energetykę i bardziej atrakcyjne warunki pożyczek, kredytów, ubezpieczeń na „zielone” inwestycje,
  • „„zmianę postaw klientów (inwestorów, użytkowników) na coraz bardziej proekologiczne.

Intensywny i celowo promowany rozwój nowych technologii oznacza jednak coraz trudniejsze warunki dla tradycyjnych technologii i w konsekwencji kurczenie się ich rynku zbytu. Ograniczenia dotyczyć będą głównie technologii bazujących na paliwach kopalnych, przede wszystkim na węglu, ale także gazie ziemnym. W konsekwencji dynamicznie będzie się zmieniać struktura sprzedaży urządzeń oraz popytu na usługi. Biorąc pod uwagę rozwiązania już wdrażane na rynkach innych krajów europejskich, np. we Francji od 2021 r. czy w Wielkiej Brytanii od 2025 r., realnym scenariuszem jest wprowadzenie w Polsce zakazu montażu w nowych budynkach urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi.
W poradniku przeczytamy m.in. o: nowych celach Europejskiego Zielonego Ładu, założeniach integracji systemu energetycznego, roli technologii wodorowych i biomasy, a także gazu ziemnego, nowych kosztach uprawnień do emisji. Omówiono w nim również Falę renowacji i wynikający z niej nowy model renowacji budynków. Pokazano, jak unijne strategie wpłyną na polską branżę budowlaną i czego możemy się spodziewać w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji HVAC.
Przedstawiona w poradniku analiza wskazuje na szybki rozwój „zielonych” i cyfrowych technologii w zakresie zaopatrzenia i zużycia energii w budynkach. Dla branży oznacza to wiele nowych możliwości. Warunkiem ich pełnego wykorzystania będzie jednak dobre przygotowanie się do nieuchronnych i bardzo bliskich już zmian – m.in. poprzez edukację i szkolenia, dostosowanie rynku wykonawczego i projektowego oraz dopasowanie strategii produkcji i sprzedaży do potrzeb zmieniającego się popytu.
Poradnik do pobrania bezpłatnie z: http://pobe.pl/poradnik-pobe-zielony-lad/.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl