W poradniku czytamy, że trwający w Polsce boom w fotowoltaice przeciera szlaki dla innych zielonych technologii. Wkrótce w podobnej sytuacji będzie cała szeroko rozumiana branża technologii zwiększających efektywność energetyczną oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim: branża termomodernizacji, pomp ciepła, nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych, magazynowania energii elektrycznej i ciepła, cyfryzacji pozwalającej bardziej racjonalnie zarządzać konsumpcją prądu i ciepła w budynkach.
Działać będą podobne jak w przypadku fotowoltaiki czynniki, dodatkowo wzmocnione nowymi warunkami wydatkowania unijnych funduszy oraz prawem wprowadzającym Europejski Zielony Ład, którego celem jest dekarbonizacja i promocja OZE oraz efektywności energetycznej. Do czynników tych należy zaliczyć m.in.:
- spadające koszty nowych technologii korzystających z OZE,
- coraz ambitniejsze regulacje UE w zakresie OZE i efektywności energetycznej oraz promocję prosumentów,
- wynikające z tych regulacji krajowe programy wsparcia, np. „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, które pozwalają realizować ww. cele,
- zmianę podejścia instytucji finansowych (m.in. banków) do inwestycji w energetykę i bardziej atrakcyjne warunki pożyczek, kredytów, ubezpieczeń na „zielone” inwestycje,
- zmianę postaw klientów (inwestorów, użytkowników) na coraz bardziej proekologiczne.
Intensywny i celowo promowany rozwój nowych technologii oznacza jednak coraz trudniejsze warunki dla tradycyjnych technologii i w konsekwencji kurczenie się ich rynku zbytu. Ograniczenia dotyczyć będą głównie technologii bazujących na paliwach kopalnych, przede wszystkim na węglu, ale także gazie ziemnym. W konsekwencji dynamicznie będzie się zmieniać struktura sprzedaży urządzeń oraz popytu na usługi. Biorąc pod uwagę rozwiązania już wdrażane na rynkach innych krajów europejskich, np. we Francji od 2021 r. czy w Wielkiej Brytanii od 2025 r., realnym scenariuszem jest wprowadzenie w Polsce zakazu montażu w nowych budynkach urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi.
W poradniku przeczytamy m.in. o: nowych celach Europejskiego Zielonego Ładu, założeniach integracji systemu energetycznego, roli technologii wodorowych i biomasy, a także gazu ziemnego, nowych kosztach uprawnień do emisji. Omówiono w nim również Falę renowacji i wynikający z niej nowy model renowacji budynków. Pokazano, jak unijne strategie wpłyną na polską branżę budowlaną i czego możemy się spodziewać w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji HVAC.
Przedstawiona w poradniku analiza wskazuje na szybki rozwój „zielonych” i cyfrowych technologii w zakresie zaopatrzenia i zużycia energii w budynkach. Dla branży oznacza to wiele nowych możliwości. Warunkiem ich pełnego wykorzystania będzie jednak dobre przygotowanie się do nieuchronnych i bardzo bliskich już zmian – m.in. poprzez edukację i szkolenia, dostosowanie rynku wykonawczego i projektowego oraz dopasowanie strategii produkcji i sprzedaży do potrzeb zmieniającego się popytu.
Poradnik do pobrania bezpłatnie z: http://pobe.pl/poradnik-pobe-zielony-lad/.