Gmina Tuczna chce produkować energię z mieszkańcami

Redakcja RI  |  03.03.2021
Fot. Pixabay

Gmina Tuczna w powiecie bialskim chce powołać spółdzielnię, która zajmie się produkcją zielonej energii. Znowelizowana w 2019 roku ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadza nową formę organizacyjną, jaką jest spółdzielnia energetyczna. Wójt zainteresował już swoim pomysłem rolników.

„Podoba mi się spółdzielczość. Warunki jej rozwoju są coraz lepsze” – przyznaje wójt Zygmunt Litwiniuk (PSL). Jego najnowszy pomysł to spółdzielnia energetyczna. Na razie to jeszcze nowinka w Polsce. – „Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku pozwala tworzyć takie przedsięwzięcia korzystane dla samorządów i mieszkańców” – przekonuje Litwiniuk.

Kilka dni temu zorganizował spotkanie z sołtysami na ten temat, na które zaprosił ekspertów ze stowarzyszenia na rzecz efektywności im. profesora Krzysztofa Żmijewskiego. „Odzew jest bardzo pozytywny. Nas interesuje przede wszystkim fotowoltaika ze względu na położenie geograficzne. Po pierwsze chodzi o dobre nasłonecznienie. A poza tym, przemysłu tu nie mamy, a klasa gleby jest słaba” – nie ukrywa samorządowiec.

Ustawa o OZE wprowadziła spółdzielnię energetyczną

Prezes stowarzyszenia im. profesora Krzysztofa Żmijewskiego potwierdza, że znowelizowana w 2019 roku ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadza nową formę organizacyjną, jaką jest spółdzielnia energetyczna. Są jednak pewne warunki. „Ilość produkowanej przez spółdzielnie energii musi zaspokajać potrzeby energetyczne jej członków w przynajmniej 70 proc.” –  tłumaczy Rafał Czaja, prezes stowarzyszenia. – „Spółdzielnie nie będą uiszczać opłat z tytułu rozliczenia energii oraz opłat za usługę dystrybucji, opłaty OZE, opłaty mocowej oraz kogeneracyjnej” – wylicza. Poza tym, takie spółdzielnie są zwolnione z podatku akcyzowego w zakresie energii wyprodukowanej i zużytej przez jej członków.

Okazuje się, że taka spółdzielnia mogłaby produkować maksymalnie 10 megawatów energii. „Nie oznacza to, że każdy członek spółdzielni będzie musiał postawić u siebie mikroinstalację. Wystarczy kilka na terenie gminy, a grunty mamy” – przyznaje wójt.  

Produkowanie energii pozwoli na wiele oszczędności. „Teraz gmina za energię elektryczną płaci rocznie 400 tys. zł. Szukamy wszędzie oszczędności. W przypadku spółdzielni, nie będzie kosztów choćby przesyłu energii, poza tym będziemy mogli ubiegać się o środki pomocowe” – podkreśla Litwiniuk. Jego zdaniem, spółdzielnia mogłaby zaopatrzyć w tańszy prąd ok. tysiąc gospodarstw.

Za przedsięwzięciem przemawia też ekologia. „Zależy nam na mniejszej emisji dwutlenku węgla, więc to również zysk nie tylko finansowy, ale również środowiskowy. Chcemy stawiać na turystykę, bo nie mamy tu przemysłu” – tłumaczą władze gminy. Z wyliczeń wynika, że inwestycja zwróciłaby się po kilku latach. „Na postawienie instalacji zaciągnęlibyśmy kredyt” – dodaje wójt. Okoliczności są sprzyjające, bo PGE Energetyka zamierza posadowić na terenie gminy główny punkt zasilania.

Źródło: Dziennik Wschodni

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl