Webinarium: Program „Nowa Energia” i taksonomia w efektywności energetycznej budynków

Redakcja RI  |  11.03.2021
mat. POBE
mat. POBE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej zapraszają na spotkanie dla przedsiębiorców działających w obszarze efektywnych energetycznie budynków. Tematami webinarium 24 marca lub 14 kwietnia (termin do wyboru) będą: program „Nowa Energia” i taksonomia w efektywności energetycznej budynków.

 Program „Nowa Energia” i budynki plusenergetyczne (NFOŚiGW)

W trakcie pierwszej części warsztatów eksperci z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżą producentom działającym w obszarze efektywności energetycznej program „Nowa Energia”, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru tematycznego „plusenergetycznych budynków” oraz zasad aplikowania o dofinansowanie.

Program „Nowa Energia” jest ukierunkowany na wdrożenie innowacyjnych technologii energetycznych, a jego budżet wynosi 2,5 mld zł. Nabory wniosków o dofinansowanie będą sukcesywnie ogłaszane w 2021 r. i będą dotyczyły sześciu obszarów tematycznych:
    1. Plusenergetycznych budynków,
    2. Inteligentnych miast energii,
    3. Wielopaliwowych bloków z magazynami ciepła lub chłodu,
    4. Produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru,
    5. Stabilnych, bezemisyjnych źródeł energii,
    6. Samowystarczalnych klastrów energetycznych.

Aktualnie prowadzony jest już pierwszy nabór wniosków dla innowacji w dziedzinie produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru.
Z kolei nabór wniosków o dofinansowanie dotyczący wdrożenia innowacji w obszarze „Plusenergetycznych budynków” rozpocznie się 1 czerwca 2021 r.
Budżet do rozdysponowania wśród przedsiębiorców w tym obszarze wyniesie ok. 500 mln zł. W jego ramach dostępne będą pożyczki udzielane na warunkach rynkowych lub preferencyjnych z dodatkowymi zachętami finansowymi, np. premią innowacyjną w wysokości do 20% wartości pożyczki oraz możliwością umorzenia do 25% pożyczki.

Nabór będzie przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy chcieliby wdrożyć zaawansowane technologie w zakresie budowy obiektów plusenergetycznych, zapewniających również samowystarczalność pod względem wodno-kanalizacyjnym oraz tzw. inteligencję budynku. NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski dotyczące innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzania lub akumulowania ciepła i chłodu, energooszczędnej eksploatacji budynków, inteligentnych systemów zarządzania i automatyki (również w zabytkowych budynkach), magazynowania energii elektrycznej, systemów mikrogeneracyjnych, ogniw fotowoltaicznych oraz produkcji materiałów, w tym wydruków w technologii 3D. Katalog przykładów innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w program nie jest ograniczony, ponieważ jednym z celów NFOŚiGW jest wdrożenie również takich rozwiązań, które do tej pory nie miały szans na realizację, a mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia wskaźników charakterystycznych dla plusenergetycznych budynków.

Taksonomia zrównoważonego finansowania (POBE)

W drugiej części webinarium eksperci Porozumienia Branżowego przedstawią znaczenie taksonomii w działaniu przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów efektywności energetycznej budynków.

Jest to szczególnie istotne zagadnienie w kontekście nadchodzącej unijnej „fali renowacji” budynków, której towarzyszą istotne zmiany prawa oraz zmiany zasad finansowania inwestycji, związane z większością podmiotów sektora finansowego, w tym banków i funduszy UE. Najważniejsze zmiany nastąpią jednak w 2022 r., kiedy zacznie obowiązywać tzw. taksonomia zrównoważonego finansowania. Jest to nowy unijny system jednolitej klasyfikacji działań gospodarczych pod kątem zgodności z zasadami zrównoważonego środowiska.

Sektor budynków – w tym m.in. technologie grzewcze, wentylacyjne, standardy dot. stolarki okiennej i izolacji cieplnej itd. – jest jednym z tych obszarów, które są szczegółowo opisane przez taksonomię. Celem taksonomii zrównoważonego finansowania jest wspieranie – przede wszystkim poprzez dostęp do atrakcyjnych form finansowania – tych działalności, które pomagają realizować cele Europejskiego Zielonego Ładu. Taksonomia wyznacza bardzo szczegółowo kryteria dla poszczególnych działalności gospodarczych. W ten sposób definiuje, które technologie i inwestycje będą uznawane przez sektor finansowy za najbardziej pożądane, jednocześnie określając co jest, a co nie jest zieloną inwestycją.

Rejestrować można się już dziś, wybierając jeden z dwóch terminów:
    • 24.03.2021 r., godz. 9.00-12.00 – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: http://bit.ly/Webinarium_POBE_NFOSIGW_24_03_2021
    • 14.04.2021 r., godz. 9.00-12.00 – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: http://bit.ly/Webinarium_POBE_NFOSIGW_14_04_2021   
Zainteresowani udziałem w wydarzeniu muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Źródło: POBE

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl