Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Podsumowanie konferencji „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Patronat medialny „Rynku Instalacyjnego”
Redakcja RI  |  01.04.2021
mat. PZITS

Pierwsza Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” zgromadziła blisko pól tysiąca uczestników – projektantów i lekarzy oraz naukowców, których dyskutowali o jakości powietrza wewnętrznego i zasadach jego kształtowania w szpitalach, a także jego wpływie na bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań, jakie niesie za sobą trwająca pandemia.

Konferencja odbyła się w dniu 26 marca 2021 r. w formie zdalnej. Zorganizował ją Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wraz z Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych. Patronowało jej Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska i Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

W referacie inauguracyjnym dr n. med. Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, omówił kwestie wpływu warunków pracy na bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem COVID-19. Zwrócił uwagę na aktualne zagrożenia epidemiologiczne w szpitalach, przedstawił dane o liczbie zakażeń spowodowanych hospitalizacją w ostatnich latach, a także czynniki sprzyjające transmisji patogenów w środowisku szpitalnym. Szczegółowo przeanalizował wpływ poszczególnych elementów wpływających na wzrost ryzyka zakażenia miejsca operowanego i ich korelację z krotnością wymian powietrza w sali operacyjnej. Podkreślił, że zapobieganie zakażeniom szpitalnym to wielokierunkowe i zespołowe działania wszystkich członków zespołów odpowiedzialnych za warunki środowiska w salach operacyjnych i w prewencji zakażeń najważniejsza jest analiza zdarzeń niepożądanych a także szkolenia i profilaktyka.

Przeglądu najnowszej wiedzy naukowej w zakresie klimatyzacji sal operacyjnych dokonała dr hab. inż. Anna Bogdan, prof. PW. Zaprezentowała rozwój technik klimatyzacyjnych stosowanych w salach chorych oraz parametry pracy systemów podczas operacji, które wpływają na poziom zakażeń miejsca operowanego. Podkreślała znaczenie edukacji wszystkich osób pracujących w szpitalach, a zwłaszcza odpowiedzialnych za tworzenie warunków środowiska wewnętrznego przez systemy wentylacji i klimatyzacji. To od ich pracy zależy bezpieczeństwo pacjentów i komfort personelu medycznego.

Dr n. med. Maciej Matłok z I+med omówił wymagania prawne dot. projektowania sal operacyjnych i kształtowania parametrów środowiska wewnętrznego. Przedstawił oczekiwania personelu względem warunków środowiska wewnętrznego w sali operacyjnej. Wskazywał na zgłaszane przez chirurgów problemy techniczne w salach operacyjnych oraz w salach chorych, na które warto zwracać uwagę podczas projektowania systemów klimatyzacji.

Dr Johan Nordenadler z Karolinska University Hospital (Szwecja) przedstawił doświadczenia z procesu wyboru systemu wentylacji podczas budowy tego szpitala. Wybór poprzedzony był szerokimi badaniami dotyczącymi jakości powietrza w stosunku do przyjętego rozdziału, prędkości i strumienia powietrza w salach operacyjnych. W badaniach uwzględniony był również wpływ zanieczyszczeń generowanych przez użytkowników przy zastosowaniu różnego rodzaju odzieży oraz w zależności od liczby osób znajdujących się w sali.

Wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu rodzaju nawiewu powietrza stosowanego w sali operacyjnej na częstość zakażenia rany operacyjnej w planowanych operacjach stawów kolanowego i biodrowego przedstawił mgr biol. Krzysztof Kacperski – st. specjalista higieny i epidemiologii z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Omówił również historię rozwoju odzieży medycznej wykorzystywanej podczas operacji, której zadaniem była ochrona przed zakażeniami.

Proces oceny higienicznej wyrobów stosowanych do wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń w obiektach leczniczych omówił dr Maciej Szczotko z NIZP-PZH. Przedstawił on przykładową dokumentację niezbędną do przeprowadzenia oceny higienicznej, szczegółowe wymagania atestacji w obiektach wykonujących działalność leczniczą, a także przyszłość atestacji higienicznej.

Metody uzyskania odpowiedniej jakości powietrza za pomocą procesu sterylizacji w systemach klimatyzacyjnych obsługujących pomieszczenia służby zdrowia przedstawiła dr inż. Sylwia Szcześniak z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Wskazała na główne zadania, które muszą spełniać systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne w obiektach służby zdrowia oraz szczegółowo omówiła metody ograniczania zanieczyszczeń, sposoby dezynfekcji i sterylizacji powietrza oraz powierzchni.

Ismo Gronvall oraz Paweł Borowiecki z firmy Halton zaprezentowali możliwości modelowania CFD w prognozowaniu komfortu cieplnego i czystości mikrobiologicznej w sali operacyjnej w czasie zabiegu. Omówili trzy przypadki: Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (Poznań), New Karolinska (Sztokholm), UZ Ghent (Belgia). Wskazują one, że modelowanie CFD parametrów rozpływu powietrza w sali operacyjnej w czasie zabiegu ma wiele zalet. Pomaga zrozumieć, co dzieje się ze strumieniem powietrza w przypadku zastosowania różnych systemów wentylacji w sali oraz wpływ geometrii urządzeń medycznych na przepływy powietrza. Może być narzędziem pomagającym przewidywać parametry komfortu i czystości mikrobiologicznej powietrza w czasie operacji, a co najważniejsze – może być istotnym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji o wyborze systemu i jego szczegółowych ustawień oraz ich optymalizacji na etapie projektu.
Kwestię tego, jak istotny wpływ na komfort pracy w sali operacyjnej mają parametry izolacyjne odzieży medycznej, przedstawiła dr inż. Magdalena Młynarczyk (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy). Omówiła czynniki wpływające na izolacyjność cieplną odzieży, metody jej pomiaru, a także wyniki badań przeprowadzonych w komorze klimatycznej i za pomocą manekinów termicznych. Przedstawiła również badania dotyczące metod redukcji obciążenia cieplnego chirurgów i członków zespołu medycznego.

Konferencję zwieńczyło wystąpienie dr. inż. Piotra Uścinowicza (PM Group), który omówił wyniki prowadzonych badań warunków środowiska cieplnego w salach chorych. Wskazują one, że w salach chorych pacjenci narzekają, że jest im zbyt ciepło i – co istotne – wskaźniki PMV stosowane powszechnie do prognozowania odczuć cieplnych nie w pełni pasują do prognozowania odczuć cieplnych osób chorych.

Następna konferencja zaplanowana jest na 25 marca 2022 r.

Więcej informacji na klimatyzacjawszpitalach.is.pw.edu.pl

źródło: PZITS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie



Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 



Dołącz do platformy dla Projektanta start 16.03 »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 



10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w sferze instalacji - jak to się robi »


 



Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 



Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 



1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wielobranżowy proces projektowy
  • - Chłodzenie obiektów przemysłowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl