ISH digital 2021

Waldemar Joniec  |  23.04.2021
fot. ISH

Podczas cyfrowych targów ISH 2021 aktywność uczestników koncentrowała się przede wszystkim na Zielonym Ładzie i jego konsekwencjach dla społeczeństwa, budownictwa i branży HVAC. Innymi ważnymi kwestiami były: czyste powietrze, zwłaszcza to wewnętrzne, oraz higiena w łazienkach – zainteresowanie nimi wynikało zarówno z długofalowych planów UE i tendencji globalnych, jak i z potrzeby chwili spowodowanej pandemią.

Z uwagi na cyfrowy charakter tegorocznych targów ISH (22–26 marca), na pierwszą pozycję wysunęły się kwestie polityczne i ekonomiczne. Była to szczególna okazja do dyskusji i prezentacji tego, co nas czeka, i sugestii, co powinniśmy robić. Podczas inauguracji targów Peter Altmaier, niemiecki federalny minister gospodarki i energii, zwracał uwagę na pilne wyzwania związane z polityką klimatyczną i szczególne znaczenie Zielonego Ładu. Wokół tych zagadnień toczyły się też dyskusje na konferencjach i spotkaniach branżowych. Również wystawcy prezentowali rozwiązania, zwłaszcza systemów grzewczych, przyczyniające się do osiągnięcia celów klimatycznych. Obok ogrzewania kluczowym tematem były technologie wentylacji i klimatyzacji, w tym ich działanie w czasie pandemii. Odbyły się też spotkania na temat finansowania planów obniżania emisji, zwiększania energoefektywności i wykorzystania OZE oraz zmian w regulacjach dotyczących budownictwa i wprowadzania produktów na rynek.


Sektor wod-kan koncentrował się tradycyjnie na higienie wody pitnej, ale w tym roku najwięcej uwagi poświęcono higienie w łazienkach i toaletach, zwłaszcza publicznych. Producenci od wielu lat oferują odpowiednie technologie i produkty, które zapewniają bezdotykową obsługę urządzeń sanitarnych przy zachowaniu wysokiego komfortu. Obecnie rozwiązania te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i ten trend w projektowaniu toalet już z nami pozostanie, bo zapewnia nie tylko higienę, ale i oszczędność wody i energii. Oczywiście poruszano też takie zagadnienia, jak m.in. inteligentna łazienka czy łazienka dla starszych i dzieci, prezentując projektantom wiele ciekawych inspiracji.

W branży wentylacji i klimatyzacji ważna była jakość powietrza wewnętrznego, w tym w kontekście pandemii. Inne znaczące tematy to: odzysk ciepła, uzdatnianie oraz energoefektywność procesów wymiany powietrza w budynkach przy zapewnieniu jak najwyższego komfortu.

W sektorze grzewczym zaprezentowano kilka nowinek. Wynikają one z przyjęcia założenia, że ogrzewanie budynków zostanie zdekarbonizowane, czyli praktycznie pozostaje nam energia elektryczna do zasilania urządzeń grzewczych oraz w pewnym stopniu biopaliwa – biogaz i biomasa oraz wodór. O konieczności zmierzania do elektryfikacji ogrzewania decyduje zwłaszcza fakt, że ten nośnik energii najlepiej przekazuje energię ze źródeł bezemisyjnych, czyli energię z wiatru i słońca. Biopaliwa, choć uznawane za odnawialne, powodują niestety emisję CO2, a jej ograniczenie to główne działanie służące zapobieganiu zmianom klimatycznym.

Tymczasem zdecydowana większość budynków w UE ma przestarzałe i nieefektywne systemy grzewcze, tak samo wentylacja nie pozwala na kontrolowanie wymian powietrza i strat energii. Zatem pracy dla branży nie zabraknie, co więcej, aby zrealizować te ambitne plany, trzeba się zatroszczyć o to, by młodzi ludzie chcieli w niej pracować.

I organizatorzy, i wystawcy byli zadowoleni z przebiegu cyfrowych targów ISH, podkreślając, że tegorocznej edycji nie można porównywać z targami na żywo czy próbować te ostatnie zastąpić. Wśród „zwiedzających” targi najliczniejszą grupę stanowili instalatorzy, następnie projektanci, inżynierowie, architekci oraz handlowcy.

W targach wzięło udział 373 wystawców (55% z zagranicy) oraz blisko 5 tys. ich pracowników na wirtualnych stoiskach, w tym także kilka polskich firm. Wyemitowano łącznie 290 godzin materiałów, odbyło się 277 wydarzeń na żywo i emisji, które obejrzało ponad 47 tys. widzów. Łącznie na platformie targowej aktywnych było ok. 69 tys. uczestników, w tym 42% z zagranicy. Wizję uzupeł niało radio ISH, z którego skorzystało 29 tys. słuchaczy.

Platforma jest dostępna dla wszystkich uczestników do 30 kwietnia 2021 roku. Zainteresowane strony nadal mają możliwość oglądania nagranych treści i nawiązywania kontaktów z partnerami. Korzystałem z tej platformy podczas targów i starałem się śledzić wydarzenia – technicznie zostało to bardzo dobrze przygotowane. Stale dostępny był, aktualizowany na bieżąco program i bardzo łatwo można było przejść od jednego wydarzenia do drugiego. Możliwe było umawianie i wywoływanie spotkań z wystawcami i ich pracownikami, znajdywanie znajomych osób – było to rzeczywiście wirtualne wydarzenie, w ramach którego można się było poruszać na wielu płaszczyznach. Tęsknię jednak za możliwością przejścia przez pawilon grzewczy, gdzie jednym rzutem oka zobaczę, co przygotowali liderzy wyznaczający trendy na rynku. Z kolei w pawilonie łazienkowym nie tylko zobaczę, ale i dotknę pięknych aranżacji, a w wentylacyjnym usłyszę, jak ciche są centrale czy wentylatory. To już niedługo nastąpi – kolejne targi ISH mają się odbyć 13–17 marca 2023 r. w centrum wystawowym we Frankfurcie nad Menem.


Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

 

[ish, ish 2021, branża wentylacyjno-klimatyzacyjna, branża grzewcza, branża wod-kan]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl