Za 5 lat polska fotowoltaika może być niezależna od dostaw spoza UE

Redakcja RI  |  29.04.2021
fot. Unsplash

W Europie trwa boom inwestycyjny w fotowoltaice, jednak europejscy producenci w 2020 roku wyprodukowali tylko 4% zainstalowanych na terenie Unii Europejskiej modułów (40-50% kosztów instalacji). Tymczasem polskim producentom udało się pokryć zapotrzebowanie na moduły na krajowym rynku w stopniu kilka razy wyższym. Każdy zainstalowany na polskim rynku megawat oznacza cały łańcuch dostaw materiałów (np. szkło), urządzeń (np. moduły), komponentów (np. mocowania) i usług, które mogą zostać wytworzone lokalnie lub globalnie.

Komponenty do instalacji PV mogą być dostarczane przez producentów krajowych, europejskich lub spoza UE. Wszystkim krajom wspierającym rozwój rynku PV zależy na tym, aby jak najwięcej komponentów instalacji PV było wyprodukowanych lokalnie. Miarą skali korzyści rozwoju branży jest tzw. „local content” (LC), czyli udział procentowy towarów lub wartość urządzeń, usług oraz tworzonych lokalnie miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw.

W przypadku dostaw krajowych urządzeń (poza importowanymi w całości spoza UE inwerterami) do instalacji PV budowanych na terenie kraju local content (dane za 2020 rok) wynosi od 35% (liczniki) do 90% (kable). Obecnie, oprócz kabli, najwyższy local content mają krajowi producenci konstrukcji wsporczych (40%) i magazynów energii (57%). Natomiast europejski local content w polskich urządzeniach zawiera się w zakresie 46-100% i jest najwyższy w przypadku kabli solarnych i magazynów energii (100%) oraz konstrukcji wsporczych (94%). W przypadku modułów krajowy local content wynosi 38%, a unijny 54%.

Już teraz łańcuch dostaw, poza modułami (w tym na masową skalę importowanymi z Chin ogniwami) oraz inwerterami (dominacja rozwiązań z krajów spoza UE) jest już prawie całkowicie zamknięty w obrębie produktów pochodzących z UE. Ale plany średniookresowe polskich przedsiębiorstw w zakresie zwiększania local content na 2025 rok są znacznie bardziej ambitne – rysunek.

Producenci modułów PV są narażeni na ostrą konkurencję z Chin i obecny brak alternatywy w dostawach ogniw sprawia, że producenci są ostrożni, jeśli chodzi o możliwości wzrostu LC powyżej obecnego 38%. Jednak wobec planów budowy fabryki ogniw (40% kosztów modułów) i budowy/rozbudowy fabryk modułów w Polsce i w UE oraz planów ochrony unijnego rynku (graniczny podatek węglowy), do roku 2025 polskie firmy produkujące moduły fotowoltaicznie mogą zdecydowanie zwiększyć udział LC liczonego zarówno w odniesieniu do dostaw z kraju o 40% (do 80%) jak i z UE. Do 2025 roku polscy producenci urządzeń dla fotowoltaiki będą mogli być niemal niezależni od dostaw komponentów i materiałów spoza UE. Dodatkowo upowszechnienie produkowanych w kraju (wysoki LC) magazynów energii w instalacjach fotowoltaicznych zwiększy local content w dostawach kompletnych instalacjach.

plany local content w PV

Udziały LC w poszczególnych urządzeniach i komponentach można przeliczyć na przychody krajowych (lub unijnych) firm ogółem w inwestycjach realizowanych na terenie kraju oraz na miejsca pracy. W 2020 roku LC w dostawach urządzeń do referencyjnej farmy PV o mocy 1 MW wynosił 26% wartości inwestycji dla dostaw z terenu Rzeczpospolitej Polskiej oraz 37% w przypadku dostaw z UE.

Polski local content fotowoltaika

Korzyści gospodarcze i ekonomiczne (wartość dodana) i społeczne (miejsca pracy) ze zwiększania local content w fotowoltaice mogą być szczególnie wysokie z uwagi na skalę i wartość inwestycji jaka jest przewidywana do realizacji w latach 2021-2025. Według prognozy IEO to farmy PV w tym okresie będą miały największy udział w przyroście nowych mocy i w obrotach finansowych na rynku fotowoltaiki w Polsce. W latach 2020-2025 moc zainstalowana w farmach PV wzrośnie o 7 GW.

Jednoczesne wzrosty rynku (inwestycji) i LC w dostawach materiałów, komponentów i urządzeń przekładają się wprost na dodatkowe przychody krajowego przemysłu (środki pozostawione w kraju), które w 2025 roku wyniosą 2,85 mld zł. Ta wartość dodana z kolei może oznaczać szansę na utworzenie ponad 10 tys. nowych miejsc pracy w polskim przemyśle.

Autorzy raportu za udział w projekcie dziękują polskim producentom urządzeń i komponentów dla branży fotowoltaicznej: Apator, BMZ, Corab, Giga PV, JBG-PV, ML System, Technokabel, UNIMOT, ZPUE.

źródło: IEO

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl