Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze”

Redakcja RI  |  14.05.2021
fot. Unsplash

Nabór wniosków o dotacje na domową instalację PV w programie „Mój Prąd” zakończył się w grudniu 2020 r., a na nową edycję trzeba jeszcze poczekać. Obecnie realizowany jest jednak inny ogólnopolski program, w którym cały czas jest możliwość uzyskania dopłaty na domową instalację fotowoltaiczną.

Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nabór w kolejnej edycji „Mojego Prądu” wystartuje z początkiem lipca br. Wiadomo, że dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane w nim na instalacje uruchomione także przed tym terminem. Wiadomo, też że utrzymany zostanie przedział mocy dofinansowanych instalacji między 2 kW i 10 kW. Nadal nie zostały jednak podane inne, podstawowe warunki dofinansowania, na które będą mogli liczyć nowi prosumenci. Maksymalna wysokość dotacji w pierwszych dwóch edycjach „Mojego Prądu” wynosiła 5 tys. zł i na razie nie wiemy, czy taką samą wysokość dofinansowania otrzymają beneficjenci „Mojego Prądu” 3.0.

Dofinansowanie na fotowoltaikę z „Czystego Powietrza”

Wiadomo natomiast, że taką maksymalną wysokość dofinansowania można nadal otrzymać w innym rządowym programie – „Czyste Powietrze”, którego podstawowym zadaniem jest ograniczenie szkodliwych emisji z domowych palenisk.

 

 

O ile na początkowym etapie realizacji tego programu istniała możliwość pozyskania dofinansowania na domową fotowoltaikę tylko w formie preferencyjnej pożyczki, to uruchamiając przed rokiem drugą edycję „Czystego Powietrza”, NFOŚiGW wprowadził dotację na fotowoltaikę w wysokości do 5 tys. złotych, ale nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów, a więc na poziomie dotacji z prowadzonej wówczas równolegle drugiej edycji „Mojego Prądu”. 
Dotychczas z dofinansowania z „Mojego Prądu” skorzystało około 220 tys. prosumentów – dla tylu wystarczyło pieniędzy z dotychczasowych dwóch edycji (chociaż nie wszyscy otrzymali już przelewy).

Coraz więcej wniosków o dotację na domową fotowoltaikę w drugiej edycji „Czystego Powietrza”

Z informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz wynika, że od początku realizacji tego programu, czyli od września 2019 r., do końca kwietnia złożono w sumie 16 102 wniosków uwzględniających  dofinansowanie na fotowoltaikę.

Do końca 2020 roku złożono 8 451 wniosków, natomiast zaledwie w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wpłynęło 7650 – w tym wyłącznie w kwietniu wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przyjęły 2236 wniosków, w których uwzględniono dofinansowanie na PV.

Jakie są zasady dotacji na domową fotowoltaikę w programie „Czyste Powietrze”?

Dotacja z „Czystego Powietrza” może objąć instalacje fotowoltaiczne o mocy 2-10 kW. Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Wymaganym elementem instalacji są liczniki dwukierunkowe, których montaż nie jest jednak kosztem kwalifikowanym i jest realizowany po stronie i na koszt operatora sieci dystrybucyjnej. Zakończenie zadania rozumiane jest jako przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci. Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Co istotne, od dotacji pozyskanej z programu „Czyste Powietrze” – podobnie jak z „Mojego Prądu” – nie trzeba odprowadzić podatku od osób fizycznych.

W przypadku uzyskiwania korzyści łącznie z dotacji w programie „Czyste Powietrze” i podatkowej ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane z dotacji lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie ze środków publicznych, a jedynie ta ich część, która nie została dofinansowana.

W przypadku gdy po wcześniejszym dokonaniu odliczeń wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej beneficjent otrzymał zwrot odliczonych wydatków w formie dotacji, jest zobowiązany zgodnie z przepisami podatkowymi doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Dofinansowanie z obu programów nie jest przy tym dostępne dla właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Mogą z nich skorzystać wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych. W „Czystym Powietrzu” nie mogą to być domy nowo budowane.

źródło: Gram w Zielone

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl