Co przekonuje Polaków do fotowoltaiki?

Redakcja RI  |  31.05.2021
fot. Unsplash

Najważniejszym argumentem, który przekonuje Polaków do założenia instalacji fotowotaicznej jest oszczędność, jak pokazuje badanie zrealizowane na zlecenie firmy Alians OZE. Z badania wynika, że największą motywacją do instalacji fotowoltaiki jest uzyskanie darmowego źródła energii: 62 proc. respondentów odpowiedziało, że było to bezpośrednim powodem podjęcia decyzji o inwestycji w PV.

Alians OZE wskazuje, że oprócz kwestii oszczędności do inwestycji w fotowoltaikę zachęcają możliwości uzyskania dofinansowania – ten czynnik wskazało 50 proc. respondentów. Już niedługo rusza kolejna edycja programu „Mój Prąd”, który w znacznych stopniu przyczynił się do rozwoju fotowoltaiki w Polsce od 2019 roku. Obok niego pozostają kolejne kanały wsparcia, jak program „Czyste Powietrze” czy atrakcyjna ulga termomodernizacyjna.


„Dzięki fotowoltaice mamy możliwość wyeliminowania prawie wszystkich kosztów związanych z energią elektryczną: energii czynnej, opłaty dystrybucyjnej  opłaty mocowej. Wtedy rachunki drastycznie spadają w związku z tym, że nie pobieramy mediów i usług z sieci, tylko produkujemy energię na własne potrzeby” – komentuje Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE.

Uniezależnienie od podwyżek

Niezależność od podwyżek cen prądu to kolejna odpowiedź, jaka padała podczas badania (48 proc.). Jak ocenia Alians OZE, ma na nią wpływ fakt, iż w tym roku znacząco wzrósł koszt energii elektrycznej dla odbiorców.

Wprowadzenie opłaty mocowej oraz podwyżki na usłudze dystrybucji od 1 stycznia br. to temat wciąż budzący emocje –  wyższe ceny oznaczają dla klientów podwyżkę kosztów rzędu od siedemnastu do dwudziestu kilku proc.

Rosnący poziom cen za energię elektryczną oraz opłata mocowa powodują, że alternatywa w postaci własnego źródła energii elektrycznej stała się bardziej atrakcyjna dla klientów. Do tego dochodzi niepokojący i stały wzrost kosztów certyfikatów CO2, który docelowo odbije się na rachunkach za energię.

Ekspert Alians OZE podkreśla, że o ile skala oszczędności jest już stricte uzależniona od indywidualnego zużycia oraz wielkości instalacji zamontowanej przez klienta, to jednak mówimy o znacznych oszczędnościach w skali roku.

„Przykładowo, klient indywidualny posiadający instalację 5 kWp, której koszt wynosi 25 000 zł brutto zaoszczędzi około 3 tys. zł rocznie na zużyciu energii, plus między 4 a 8 tys. zł jednorazowo na uldze termomodernizacyjnej,w zależności od progu podatkowego. Posiadacze instalacji o mocy 10 kWp o wartości 45 tys. zł brutto oszczędzą z kolei około 6 tys. zł rocznie na zużyciu oraz około 7-14 tys. zł jednorazowo dzięki uldze. Do tego dochodzą dotacje jak Mój Prąd, który w ubiegłym roku przyznawał wsparcie finansowe w wysokości 5 tys. zł dla instalacji 2-10 kWp” – wylicza Jakub Jadziewicz.

Ograniczenie emisji gazów, bezpieczeństwo energetyczne i wzrost wartości nieruchomości

Rozwiązania oparte na fotowoltaice przyczyniają się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co stanowi istotny aspekt przy decydowaniu się na fotowoltaikę dla 46 porc. badanych.

Jak wskazuje badanie wykonane na zlecenie Alians OZE, następnym powodem, dla którego Polacy decydują się na fotowoltaikę, jest gwarancja bezpieczeństwa energetycznego (25 proc.), wzrost wartości nieruchomości (22 proc.) a następnie ex aequo niezawodność instalacji oraz ulga podatkowa (22 proc.).

Badanie zostało wykonane w ubiegłym miesiącu przez ARC Rynek i Opinia na grupie 802 respondentów, z których 197 posiada instalacje fotowoltaiczne.

 

źródło: Gram w Zielone

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl