Raport Eiif: izolacje techniczne niezbędne w walce o lepszą jakość powietrza

Redakcja RI  |  28.06.2021
Łukasz Mędrecki, ekspert ISOVER, TipCheck Inżynier
Łukasz Mędrecki, ekspert ISOVER, TipCheck Inżynier
fot. ISOVER

Europejski przemysł dąży do uzyskania niskoemisyjności oraz wypracowania ekologicznych postaw w całej branży. Projekt nie uda się, jeśli nie określimy właściwych priorytetów. Kompleksowo przeprowadzona modernizacja instalacji technicznych pozytywnie wpłynie na środowisko przez ograniczenie strat ciepła nawet do 66% w odniesieniu do istniejącej izolacji, a tym samym doprowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza.

TIPCheck inżynier wyjaśnia: dlaczego tak mało wiemy o izolacji technicznej?

Izolacje do rozwiązań technicznych to materiały spełniające podwyższone wymagania oraz określone parametry, jakie są wymagane w szeroko pojętym przemyśle, takie jak odporność na wysoką temperaturę, dobre współczynniki termiczne oraz niepalność. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie instalacji przemysłowych oraz utrzymanie parametrów (np. odpowiedniej temperatury), które zapewniają ciągłość procesów produkcyjnych, a także ochrona ludzi np. przed oparzeniami. Co więcej, poprawnie wykonana izolacja prowadzi do znacznego ograniczenia strat ciepła. Nie są to jednak jej jedyne funkcje.


„Właściwie zaizolowane instalacje techniczne nie tylko ograniczają koszty związane z wysokim zapotrzebowaniem na energię wykorzystywaną do produkcji lub utrzymaniem procesów. Dzięki niej możemy również ograniczyć wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery o 40 ton w ciągu jednego roku, przyjmując jako odniesienie średnią grubość izolacji zastosowanej na instalacjach przemysłowych” – tłumaczy Łukasz Mędrecki, ekspert ISOVER, TipCheck Inżynier. „Termomodernizacja jest pierwszym krokiem w stronę zdrowego środowiska i czystego powietrza. Aby je uzyskać, nie wystarczy tylko modernizacja obiektów mieszkalnych i publicznych. Należy również poprawić efektywność izolacji wykorzystywanych w przemyśle, aby kompleksowo poprawiać jakość naszego powietrza” – dodaje.

Najczęstszą przyczyną źle dobranej izolacji do rozwiązań technicznych jest brak konkretnych regulacji prawnych. Nieodpowiednio zabezpieczone urządzenia oraz instalacje przemysłowe prowadzą do znacznej utraty ciepła w procesie eksploatacji.

„W przemyśle częstą praktyką jest brak stosowania izolacji na różnego rodzaju zaworach, zasuwach, itp. W Polsce materiały izolacyjnie wybiera się najczęściej pod kątem przepisów BHP i ograniczenia możliwości poparzenia pracowników. W większości przypadków instalacje takie nie są odpowiednio zaizolowane, a to prowadzi do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych i zmniejszenia ich efektywności” – podkreśla ekspert.

Sytuacja polskiego przemysłu

Według raportu Europejskiej Fundacji Izolacji Przemysłowych (Eiif) dwutlenek węgla wydzielany przez np. elektrownię węglową można porównać z emisją 20 milionów samochodów z silnikiem zasilanym benzyną lub 10 milionów nieodpowiednio ocieplonych domów. Troska o środowisko nie leży więc jedynie w rękach indywidualnych inwestorów. Termomodernizacja domów powinna iść ramię w ramię z poprawą efektywności instalacji w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Tylko kompleksowa edukacja społeczeństwa przybliży nas do osiągnięcia sukcesu ekologicznego.

„Uszkodzona izolacja techniczna lub całkowity jej brak odpowiadają za prawie 50% zanieczyszczenia powietrza. Dołączając do tego niedocieplone domy, znajdziemy przyczynę wydzielania większości szkodliwych substancji do atmosfery” – wyjaśnia Łukasz Mędrecki. „W ISOVER zależy nam na kompleksowym podejściu. Nasze działania edukacyjne obejmują nie tylko klientów indywidualnych, ale także biznesowych. Chcemy uświadamiać na temat efektywnego zarządzania energią, które wpływa na stan środowiska. Wskazówki dotyczące odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwem to rozszerzenie prowadzonej przez nas akcji „Lepiej bez smogu” o nowe aspekty. Chcemy, żeby nasze działania wielowymiarowo wpływały na osiągnięcie wyznaczonego celu, czyli Zielonego Ładu Europy” – dodaje ekspert marki ISOVER.

W przypadku modernizacji domów oraz bloków mieszkalnych, polskie państwo wspiera prace izolacyjne oraz wskazuje wytyczne, którymi należy się kierować już na poziomie projektowania budynku. Takie regulacje nie występują niestety w przypadku polskiego przemysłu. Odpowiedzialne firmy powinny więc dążyć do stworzenia własnych zasad lub korzystać z usług profesjonalnych audytorów, którzy doprowadzą ich do osiągnięcia niskoemisyjności.

mat. Isover

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl