Nowy nabór do programu „Mój Prąd” 2021-2023

Redakcja RI  |  30.06.2021
fot. Stefano Ferrario / Pixabay

1 lipca 2021 roku rozpoczął się kolejny nabór do rządowego programu dotacji „Mój Prąd”. Podobnie jak i w ubiegłym roku, „Mój Prąd” na lata 2021-2023 jest programem bezzwrotnych dotacji do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej przez inwestorów indywidualnych. W rozpoczynającym się naborze pojawiły się istotne zmiany.

Program skierowany jest do inwestorów indywidualnych, którzy montują na własne potrzeby (nie na cele rolnicze czy firmowe) nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV) o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW. Nabór potrwa od 1 lipca 2021 r. do 22 grudnia 2021 r. – chyba, że wcześniej wyczerpią się środki przeznaczone na program.

 

 

Kosztami kwalifikowanymi w programie są koszty poniesione zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest m.in., by instalacja nie została ukończona przed 01.02.2020 roku. W instalacji można zastosować urządzenia, które wyprodukowano najpóźniej 24 miesiące przed montażem. Dotacja nie może też być przyznana na zwiększenia mocy instalacji istniejącej.

Zasadniczą zmianą w tym naborze j jest wyraźnie niższa kwota dotacji. Może ona wynieść do 3 tys. zł (w poprzednim naborze wynosiła 5 tys. zł), a jednocześnie do 50% wartości kosztów kwalifikowanych – ta zasada się nie zmieniła. Na program przeznaczono także niższy budżet niż w poprzednim naborze. Tym razem jest to 0,534 mld zł – według założeń programu dotacje może otrzymać 178 tys. beneficjentów. W poprzednim naborze budżet programu wyniósł 1 mld zł (następnie środki zwiększono o dodatkowe ok. 100 tys. zł), a dotacje uzyskało 220 tys. wnioskodawców.

Podobnie jak w poprzednim naborze, do wypłacenia dotacji konieczne jest zawarcie umowy przyłączeniowej z zakładem energetycznym – konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia o zawartej umowie. Umowa ta przewiduje odprowadzanie do sieci nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację PV, w oparciu o wskazania licznika dwukierunkowego (jednocześnie sam licznik dwukierunkowy nie jest kosztem kwalifikowanym). Beneficjenci, którzy podpiszą umowę do końca 2021 roku, będą mogli korzystać z systemu opustów na rachunkach za prąd przez 15 lat. W późniejszych terminach nadwyżka prądu będzie, zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawy prawo energetyczne, odprowadzana do sieci na zasadach odsprzedaży. Ta zmiana w prawie znajdzie odzwierciedlenie dopiero w kolejnym naborze (na 2022 rok), kiedy w ramach „Mojego Prądu” mają być dotowane także magazyny wyprodukowanej energii.

Wnioski można składać w Generatorze Wniosków. Wnioskodawca musi mieć założone konto na tym portalu oraz dysponować Profilem Zaufanym lub e-dowodem. Istniejąca w ubiegłym roku możliwość składania wniosków przez portal gov.pl przy użyciu Profilu Zaufanego została zamknięta.

Osoba, która otrzyma dotację, musi korzystać z dotowanej instalacji przez co najmniej 5 lat od daty wypłaty środków oraz spełnić tzw. obowiązek informacyjny. Oznacza to, że w miejscu lokalizacji inwestycji musi umieścić tablicę o treści: Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd. Tablica ta musi spełnić określone wymagania, wskazane w regulaminie Programu.

Strona informacyjna programu: https://mojprad.gov.pl/informacje-szczeg%C3%B3%C5%82owe-o-programie-m%C3%B3j-pr%C4%85d/

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl