Webinarium „Trendy HVAC: kierunki – wyzwania – perspektywy”

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 6/2021  |  01.07.2021
Webinarium „Trendy HVAC: kierunki – wyzwania – perspektywy”
Webinarium „Trendy HVAC: kierunki – wyzwania – perspektywy”
Fot. Redakcja RI

Pod takim hasłem odbyło się 21 maja br. webinarium Stowarzyszenia Polska Wentylacja. Tak jak konferencje podczas corocznych targów Forum Wentylacja, tegoroczne wydarzenie promowało wiedzę w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Spotkanie miało charakter naukowo-techniczny i przeznaczone było dla inżynierów branży HVAC, a także studentów kierunków technicznych. Spotkanie online podzielone zostało na trzy panele tematyczne. W ramach panelu Kierunki prelegenci omawiali aktualne tendencje w projektowaniu instalacji wentylacyjnych. W trakcie panelu Wyzwania zorganizowano Warsztat Projektanta, podczas którego projektanci z czołowych biur projektowych prezentowali systemy wentylacyjne w obiektach nominowanych do nagrody PASCAL 2021. Z kolei panel Perspektywy przeznaczony był dla studentów i dotyczył pracy zawodowej inżynierów HVAC – doświadczeniami dzielili się pracownicy biur projektowych i firm wykonawczych oraz handlowych. Pojawiły się też oferty praktyk studenckich w firmach z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.


W panelu Kierunki prof. dr inż. Piotr Bartkiewicz (Politechnika Warszawska) przedstawił zagadnienia projektowania instalacji HVAC wspomagającego zasady zrównoważonego rozwoju. O systemach bezpieczeństwa w inteligentnych budynkach mówił mgr inż. Grzegorz Sypek, a o relacjach komfortu, zdrowia i środowiska w kontekście powietrza wewnętrznego – dr inż. Jerzy Sowa (Politechnika Warszawska). Podkreślał on, że koszty wentylacji i klimatyzacji budynków to raptem 1,5–2% kosztów eksploatacyjnych firm (obejmujących także płace, najem itd. – patrz rysunek), ale jakość powietrza wewnętrznego ma ogromny wpływ na wydajność i zdrowie pracowników. Zła jakość to nie tylko obniżona wydajność i spadek zysków pracodawcy, ale też degradacja zdrowia wszystkich przebywających w budynku.

J. Sowa przypomniał zalecenia dot. Filtrów i filtracji powietrza, zaprezentował też najnowsze wnioski z badań nad rozprzestrzenianiem się wirusów w pomieszczeniach. Otóż zakażenia wirusem SARS-Cov-2 następują w zdecydowanej większości w pomieszczeniach zamkniętych, drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi, gdy dana osoba zaabsorbuje wraz z wdychanym powietrzem odpowiednio wysoką ilość unoszących się w powietrzu jąder kropelkowych z wirusem. Naukowcy ustali, że taką dawką jest „kwant”, który wywołuje infekcję u 63% osób podatnych na zachorowanie. I tu okazuje się, jak ważna jest wentylacja i czynności wykonywane w pomieszczeniu. U bezobjawowej osoby zainfekowanej tym wirusem oddychanie w spoczynku daje emisję 10,5 kwantów na godzinę, oddychanie przy lekkiej aktywności to 33,9, ale już mówienie w spoczynku to 320, a mówienie i lekka aktywność aż 1030 kwantów na godzinę. Kolejne spostrzeżenia to czas unoszenia się jąder kropelkowych – zależy on od ich wielkości i wilgotności powietrza, im mniejsze, a powietrze bardziej suche, tym szybciej wysychają i opadają, przylegając do powierzchni. Zatem noszenie masek ma sens – zatrzymywane są jądra kropelkowe. Tak samo sens ma uzdatnianie powietrza – nie ma w nim nośników (pyłów) unoszących jądra i wydłużających ich żywotność. Z kolei sprawna wentylacja rozrzedza ich koncentrację w pomieszczeniu. Wytyczne REHVA dot. wentylacji oraz wielkości wymian są optymalne dla zachowania niskiego ryzyka zakażenia w przypadku przebywania z osobą zainfekowaną bezobjawowo, w warunkach typowej pracy biurowej i przy zachowaniu zalecanych odległości.

W panelu Wyzwania prezentowano realizacje nominowane do nagrody Pascal: Siedziba Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (AMT-Projekt), Budynek PKO Banku Polskiego SA – Rotunda (WSP Polska), Budynek sali koncertowej w Warszawie (WhiteMoose), Budynek usługowo-biurowy w Konopiskach (WhiteMoose), Kompleks usługowy Posejdon w Szczecinie (KLIMaster), Kamienica Wroniecka 23 w Poznaniu (Lupio-Wentylacja), Zespół obiektów biurowych Mennica Legacy Tower (Epstein), Kompleks budynków hotelowo- usługowych Cukrownia w Żninie (Eler), Budynek biurowo-handlowy The Warsaw Hub (Electra M&E Polska), Budynek Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich (Sanmed), Szpital w Żywcu (Arup Polska).

W panelu Perspektywy o realiach i wyzwaniach w pracy specjalisty HVAC mówili: Paweł Borowiecki (dyrektor handlowy, Halton), Beata Berezowska (biuro projektowe Wentylacja i Klimatyzacja), Bartosz Marcol (starszy konsultant ds. zrównoważonego rozwoju, Arup Polska) oraz Jakub Wojciechowski (kierownik robót sanitarnych, Warbud).

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl