Seminarium „Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży”

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 6/2021  |  02.07.2021
Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży
Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży
mat. PZITS

Główna Sekcja Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych zorganizowała 18 czerwca br. webinarium pt. „Samochody elektryczne a bezpieczeństwo pożarowe garaży”. Zaprezentowano na nim najnowsze informacje dotyczące zapewniania bezpieczeństwa pożarowego garaży, w których parkują samochody elektryczne.

Temat ten stał się w ostatnich paru latach bardzo medialny. Po początkowych doniesieniach nt. pożarów samochodów elektrycznych pojawiały się tezy, że zmieni to zasadniczo podejście do bezpieczeństwa pożarowego garaży. Także nasza redakcja śledziła ten temat i staraliśmy się go prezentować na bieżąco. Jednak wraz ze wzrostem liczby informacji nt. pożarów samochodów elektrycznych w różnych okolicznościach obecnie zasadne jest twierdzenie, że różnice pomiędzy pożarami w garażach nowych samochodów z silnikami spalinowymi a samochodów elektrycznych nie są aż tak duże, jak początkowo sądzono. Najważniejszą kwestią dla bezpieczeństwa pożarowego garaży, czy będą w nim samochody elektryczne, czy nie, jest poprawny projekt wentylacji i detekcji pożaru, który umożliwi szybką i skuteczną ewakuację oraz akcję gaśniczą.

Zasady projektowania wentylacji oddymiającej w garażach podziemnych i założenia do analizy CFD wraz z licznymi przykładami błędnych rozwiązań omówiła Barbara Przybycin (Aereco). Zagrożenia związane z parkowaniem samochodów elektrycznych w garażach podziemnych przedstawiła dr inż. Małgorzata Król (Politechnika Śląska). Wprawdzie w różnych krajach pojawiają się zalecenia dot. lokalizacji miejsc postojowych w garażach z dostępem do ładowania oraz projektowania samoczynnych systemów gaśniczych w dużych parkingach podziemnych, ale równocześnie podkreśla się, że zagrożenie pożarowe w przypadku parkowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych jest takie samo jak dla samochodów z silnikiem spalinowym. Zatem istotną rolę odgrywa tu wentylacja mechaniczna (szerzej o tym w art. M. Król w RI 5/2021).

Z kolei prof. Wojciech Węgrzyński (Instytut Techniki Budowlanej) w referacie pt. „Uwzględnienie pojazdów elektrycznych w projektowaniu bezpieczeństwa pożarowego garaży” zwracał uwagę, że wraz ze zmianami w budowie samochodów przybywa jednak wiele nowych aspektów, które warto uwzględnić podczas projektowania – to m.in. dynamika rozwoju pożarów i fakt, że nowoczesne samochody spalinowe mają duże ilości tworzyw w konstrukcji i wyposażeniu, budowane są z nich nawet zbiorniki na paliwo. Wpływa to nie tylko na moc, ale właśnie na dynamikę rozwoju pożaru. Kolejnym aspektem jest wysokość garażu – te powyżej 3 m dają duże możliwości skutecznego oddymiania nawet w razie pożarów o dużej dynamice, a to w większych garażach ma zasadnicze znaczenie także dla bezpiecznej ewakuacji, bo gdy jest nisko, szybkie zadymienie nie daje szans użytkownikom na opuszczenie garażu z miejsc najbardziej oddalonych od wyjścia. Doświadczenia pochodzące z analiz CFD najmniej korzystnych scenariuszy pożaru mogą posłużyć do wyszukiwania miejsc najbardziej odpowiednich do lokalizowania stanowisk postojowych z ładowarkami. Kolejnym działaniem zwiększającym bezpieczeństwo pożarowe może być ograniczanie pożaru do jednego pojazdu lub ich niewielkiej liczby, czyli fizyczne oddzielanie newralgicznych miejsc niepalnymi ekranami lub zastosowanie instalacji tryskaczowych. Istotna jest też automatyczna i wczesna detekcja, tak aby przestrzeń była chłodzona i jak najszybciej podjęto akcję gaśniczą.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 » 


Jak działają odnawialne źródła ciepła »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »
pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

system przeciwoblodzeniowy


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 

 Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl