HVAC Controls – praktyczne ćwiczenia dla studentów

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 6/2021  |  05.07.2021
stanowisko „HVAC Controls”
stanowisko „HVAC Controls”

25 maja br. na spotkaniu online zaprezentowano nowe stanowisko dydaktyczne w Laboratorium Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.

Wprowadzeniem do prezentacji stanowiska dydaktycznego „Automatyka i sterowanie w systemach HVAC” była prezentacja dr. inż. Kazimierza Wojtasa nt. wybranych zagadnień automatyki w instalacjach HVAC i podstawowych problemów w procesie dydaktycznym kształcenia inżynierów „instalatorów” w zakresie automatyki i sterowania. W praktyce zawodowej stawiane są bowiem pytania: Co powinien wiedzieć inżynier „instalator” na temat automatyki i sterowania?; Jakie informacje powinien on przekazać automatykowi projektującemu system sterowania budynku (BMS)?; Kto finalnie odpowiada za poprawność regulacji parametrów komfortu w instalacjach HVAC?

K. Wojtas omówił też typowe układy regulacji oraz elementy instalacji, w tym zawory regulacyjne i wymienniki pod kątem optymalizacji doboru. Podkreślał, że jakość regulacji w instalacjach HVAC ma wpływ m.in. na charakterystykę energetyczną budynku. W typowych budynkach niemieszkalnych zużycie nośników energii instalacji HVAC ma znaczny udział w ich charakterystyce energetycznej. Duży procent tego zużycia wynika z nieefektywnego sposobu regulacji i sterowania – także w przypadku wyposażenia budynków w BMS. Wprawdzie dokonuje się rewolucja w projektowaniu i sposobie pracy układów hydraulicznych chłodzenia budynków, ale inteligentne narzędzia do projektowania i inteligentne urządzenia nie zwalniają projektanta z wnikliwej analizy i poprawnego równoważenia układów hydraulicznych. Prelegent omówił też problemy eksploatacyjne i sposoby ich rozwiązywania.

Dzięki zaangażowaniu pracowników zakładu oraz firm wspierających ten projekt powstał rozbudowany układ sterowania stanowiska „HVAC Controls” służący do ćwiczeń studentów. Możliwe jest na nim wykonanie wielu praktycznych działań, m.in. wyznaczanie charakterystyk przepływowych zaworów regulacyjnych – w tym trój- i dwudrogowych oraz PICV (ABQM) i EVR. Dostępna jest też grupa ćwiczeń do wyznaczania charakterystyk regulacyjnych wymienników ciepła, w tym statycznych dla wodnych nagrzewnic powietrza w regulacji ilościowej i jakościowej. Można ponadto wyznaczyć charakterystyki dynamiczne w regulacji ilościowej z pracą zaworów dwui trójdrogowych w układzie mieszającym. Kolejna grupa ćwiczeń to wyznaczanie charakterystyk dynamicznych wymienników ciepła z wykorzystaniem rozwiązania „Energy Valve” firmy Belimo i „Novocon” firmy Danfoss. Są też ćwiczenia uzupełniające, dotyczące np. wpływu nastaw regulatora (PID) na jakość regulacji temperatury powierza, porównania jakości regulacji temperatury powietrza z wykorzystaniem różnych metod czy weryfikacji wyników symulacji obiektu za pomocą modelu matematycznego (Simulink). Nowe stanowisko jest w pełni opomiarowane i ma zdalny dostęp przez internet.

Projekt był realizowany i konsultowany z pracownikami kilku firm, które wsparły go nie tylko finansowo, ale i merytorycznie dzięki paruletniemu zaangażowaniu swoich pracowników. Stanowisko powstało dzięki wsparciu i konsultacjom technicznym: Rafała Myrty, Piotra Fedyka, Krzysztofa Krzyjszczyka i Aleksandy Gabrynowicz z firmy IQControls, Krzysztofa Jaglaka, Dariusza Jagiełły i Ryszarda Buczka z firmy Belimo, Sebastiana Brzozy z firmy Danfoss, Zbigniewa Waśkiewicza z firmy Grundfos, Roberta Galary, Sławomira Ociepy i Mirosława Lewickiego z firmy Galmet, Bożeny Utrackiej z firmy Systemair oraz Andrzeja Zychły i Łukasza Soji z firmy EBM-Papst.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl