Dotacje dla rolników na OZE w programie „Agroenergia”

Redakcja RI  |  12.07.2021  |  1
Dotacje dla rolników na OZE w programie „Agroenergia”
Dotacje dla rolników na OZE w programie „Agroenergia”
fot. Unsplash

20 lipca rozpocznie się nabór wniosków w programie „Agroenergia”, którego celem jest dofinansowanie inwestycji umożliwiających zwiększenie produkcji energii ze OZE w sektorze rolniczym: instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, pomp ciepła, elektrowni wodnych, biogazowni, a także magazynów energii. Dofinansowanie będzie oferowane w formie dotacji maks. do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji w biogazownię rolniczą czy małą elektrownię wodną także w formie preferencyjnych pożyczek.

Beneficjentami dofinansowania z „Agroenergii” mogą być osoby fizyczne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi od 1 ha do 300 ha i które prowadziły osobiście gospodarstwo co najmniej rok przed złożeniem wniosku.


Wnioski o dofinansowanie mogą złożyć także osoby prawne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha, a także co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadziły działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.

Dwie części programu „Agroenergia”

Tegoroczna edycja programu „Agroenergia” zostanie podzielona na dwie części.

W pierwszej dofinansowanie będzie można pozyskać na instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i pompy ciepła o mocy zainstalowanej powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW, czyli nieprzekraczającej ustawowego progu dla mikroinstalacji, w tym także instalacje hybrydowe oraz towarzyszące magazyny energii elektrycznej.

W drugiej części dofinansowanie będzie można pozyskać na biogazownie rolnicze wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego oraz elektrownie wodne o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącymi magazynami energii.

Dotacje i preferencyjne pożyczki w „Agroenergii” 2021

Budżet programu „Agroenergia” wynosi 200 mln zł, w tym 153,4 mln zł może zostać przeznaczone na doatcje, a 46,6 mln zł na pożyczki.

W pierwszej części obowiązującą formą dofinansowania będą dotacje. W drugiej części będzie można pozyskać dotacje i preferencyjne pożyczki, przy czym w przypadku wnioskowania o dofinansowanie w formie dotacji nie będzie obligatoryjne złożenie wniosku o dofinansowanie w formie pożyczki.

W pierwszej części Agroenergii dofinansowanie w formie dotacji może pokryć do 20 proc. kosztów kwalifikowanych dla instalacji wytwarzających energię o mocy 10-30 kW (ale nie więcej niż 15 tys. zł), a także do 13 proc. w przypadku większych instalacji o mocy 30-50 kW – ale nie więcej niż 25 tys. zł.

Dla przedsięwzięć dotyczących budowy instalacji hybrydowej (fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężonej w jeden układ) maksymalne dofinansowanie zostanie wyliczone na podstawie mocy zainstalowanej każdego urządzenia osobno, a ponadto przewiduje się dodatek w wysokości 10 tys. zł.

Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.

Dofinansowanie do magazynu energii może wynieść do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym koszt kwalifikowany takiego urządzenia nie może przekroczyć 50 proc. kosztów źródła wytwarzania.

Pożyczki na biogazownie i elektrownie wodne

W drugiej części programu, obejmującej inwestycje w biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne, oferowane jest dofinansowanie w formie pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Oprocentowanie pożyczki może być preferencyjne (WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 proc. w skali roku) lub może zostać ustalone na warunkach rynkowych.

Natomiast dofinansowanie w formie dotacji może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 1,8 mln zł dla źródeł o mocy do 150 kW, 2,2 mln zł dla źródeł o mocy 150-300 kW, a także nie będzie mogło przekroczyć kwoty 2,5 mln zł, jeśli inwestor zawnioskuje o wsparcie do budowy instalacji o mocy 300-500 kW.

Dodatkowo w tej części przewidziano dofinansowanie w formie dotacji do 20 proc. kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii.

Dofinansowanie wypłacane będzie w formie refundacji po zakończeniu inwestycji.

W kosztach kwalifikowanych można uwzględnić środki trwałe, sprzęt i wyposażenie: zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji objętych przedsięwzięciem, przy czym nie kwalifikuje się nabycia środków trwałych finansowanych w formie leasingu, kosztu podatku VAT, a także kosztów audytu energetycznego.

Okres kwalifikowalności kosztów ustalono od 1 czerwca br. do połowy 2027 r. Przedsięwzięcie nie może jednak zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez rozpoczęcie przedsięwzięcia należy rozumieć zamówienie lub zakup urządzeń, a także zawarcie umowy na ich montaż lub zlecenie tego montażu w innej formie.

Program „Agroenergia” ma być realizowany do 2027 roku, przy czym podpisywanie umów ma zostać zakończone do 31 grudnia 2025 r.

źródło: GwZKomentarze

(1)
Storczyk1987 | 23.07.2021, 10:08
Super! Może dofinansowania zwiększą ilość ekologicznych gospodarstw rolnych w Polsce.
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl